យប់ថ្ងៃទី៧ នៃការរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល សមត្ថកិច្ចឃាត់យានយន្តល្មើស ១០០គ្រឿង
ភ្នំពេញ៖ លោកវរសេនីយ៍ឯក សំ វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យស្នងការនគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងថា នៅយប់ថ្ងៃទី៧ គឺយប់ថ្ងៃទី៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤នេះ ការអនុវត្តរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល សមត្ថកិច្ចឃាត់យានយន្តល្មើស ចំនួន១០០គ្រឿង ក្នុងនោះរថយន្ត ចំនួន៣៥រឿង និងម៉ូតូ ចំនួន៦៥គ្រឿង។
លោកវរសេនីយ៍ឯក សំ វិច្ឆិកា បានបញ្ជាក់ថា “នៅយប់ថ្ងៃទី៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ តាមបណ្តាអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌ បានចុះអនុវត្តរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល ឃាត់យានយន្តល្មើស ចំនួន១០០គ្រឿង (រថយន្ត ចំនួន៣៥គ្រឿង, ម៉ូតូ ចំនួន៦៥គ្រឿង) ដែលក្នុងមាន ល្មើសជាតិស្រវឹង ចំនួន៥៦គ្រឿង កម្រិត ០.២៥ – ០.៣៩ mg/L ចំនួន២១គ្រឿង អ្នកបើកបរម៉ូតូ ចំនួន១១នាក់ អ្នកបើកបររថយន្ត ចំនួន១០នាក់ ដោយឡែក កម្រិត ០.៤០ mg/L ឡើង ចំនួន៣៥គ្រឿងមានអ្នកបើកបរម៉ូតូ ចំនួន២៣នាក់ និងអ្នកបើកបររថយន្ត ចំនួន១២នាក់ ចំពោះបទល្មើសផ្សេងៗ ចំនួន៤៤គ្រឿង ក្នុងនោះអ្នកអត់មួកសុវត្ថិភាព ចំនួន៣១គ្រឿង, រថយន្តអត់ប័ណ្ណបើកបរចំនួន០៦គ្រឿង, រថយន្តធំខុសប័ណ្ណបើកបរប្រភេទយានចំនួន០១គ្រឿង, រថយន្តធំដឹងសំពីងសំពោងចំនួន០៣គ្រឿង និងរថយន្តបើកបរល្មើសសញ្ញាចរាចរណ៍ចំនួន០៣គ្រឿង។ ដោយឡែក វិធានការអប់រំ បានអប់រំអ្នកបើកបរមានជាតិអាល់កុលក្រោម ០.២៥ mg/L ចំនួន៨៥នាក់ ក្នុងនោះមានអ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន៤០នាក់, អ្នកបើកបររថយន្តចំនួន៤៥នាក់ និងអប់រំអ្នកបើកបរមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព ចំនួន១៣៤នាក់”។