យប់ថ្ងៃទី៩ នៃការរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល សមត្ថកិច្ចឃាត់យានយន្តល្មើស ៨១គ្រឿង
ភ្នំពេញ៖ លោកវរសេនីយ៍ឯក សំ វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យស្នងការនគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងថា នៅយប់ថ្ងៃទី៩ គឺយប់ថ្ងៃទី០២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤នេះ ការអនុវត្តរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល សមត្ថកិច្ចឃាត់យានយន្តល្មើស ចំនួន៨១គ្រឿង ក្នុងនោះរថយន្ត ចំនួន៣១គ្រឿង និងម៉ូតូ ចំនួន៥០គ្រឿង។
លោកវរសេនីយ៍ឯក សំ វិច្ឆិកា បានបញ្ជាក់ថា “នៅយប់ថ្ងៃទី០២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ តាមបណ្តាអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌ បានចុះអនុវត្តរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល ឃាត់យានយន្តល្មើស ចំនួន៨១គ្រឿង (រថយន្ត ចំនួន៣១គ្រឿង, ម៉ូតូ ចំនួន៥០គ្រឿង) ដែលក្នុងមាន ល្មើសជាតិស្រវឹង ចំនួន៦៣គ្រឿង កម្រិត ០.២៥ – ០.៣៩ mg/L ចំនួន២៨គ្រឿង អ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន១៧នាក់ អ្នកបើកបររថយន្តចំនួន១១នាក់ ដោយឡែក កម្រិត ០.៤០ mg/L ឡើងចំនួន៣៥គ្រឿង មានអ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន២១នាក់ និងអ្នកបើកបររថយន្តចំនួន១៤នាក់ ចំពោះបទល្មើសផ្សេងៗ ចំនួន១៨គ្រឿង ក្នុងនោះមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព ចំនួន១១គ្រឿង, គ្មានប័ណ្ណបើកបររថយន្តចំនួន០៦គ្រឿង និងម៉ូតូបើកបរល្មើសសញ្ញាចរាចរណ៍ចំនួន០១គ្រឿង។ ចំពោះវិធានការអប់រំចំនួន៣៤៤នាក់ ក្នុងនោះអប់រំអ្នកបើកបរមានជាតិអាល់កុលក្រោម ០.២៥ mg/L ចំនួន៩១នាក់ ក្នុងមានអ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន៤៧នាក់, អ្នកបើកបររថយន្តចំនួន៤៤នាក់ និងអប់រំអ្នកបើកបរផ្សេងៗ (មិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព) ចំនួន២៥៣នាក់”។