យប់ថ្ងៃទី១០ នៃការរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល សមត្ថកិច្ចឃាត់យានយន្តល្មើស ១៩៧គ្រឿង
ភ្នំពេញ៖ លោកវរសេនីយ៍ឯក សំ វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យស្នងការនគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងថា នៅយប់ថ្ងៃទី១០ គឺយប់ថ្ងៃទី០៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤នេះ ការអនុវត្តរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល សមត្ថកិច្ចឃាត់យានយន្តល្មើស ចំនួន១៩៧គ្រឿង ក្នុងនោះរថយន្ត ចំនួន៣៨គ្រឿង និងម៉ូតូ ចំនួន១៥៩គ្រឿង។
លោកវរសេនីយ៍ឯក សំ វិច្ឆិកា បានបញ្ជាក់ថា «នៅយប់ថ្ងៃទី០៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ តាមបណ្តាអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌ បានចុះអនុវត្តរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល ឃាត់យានយន្តល្មើស ចំនួន១៩៧គ្រឿង (រថយន្ត ចំនួន៣៨គ្រឿង, ម៉ូតូ ចំនួន១៥៩គ្រឿង) ដែលក្នុងមាន ល្មើសជាតិស្រវឹង ចំនួន៧៧គ្រឿង កម្រិត ០.២៥ – ០.៣៩ mg/L ចំនួន២៨គ្រឿង អ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន១៧នាក់ អ្នកបើកបររថយន្តចំនួន១១នាក់ ដោយឡែក កម្រិត ០.៤០ mg/L ឡើងចំនួន៤៩គ្រឿង មានអ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន១៩នាក់ និងអ្នកបើកបររថយន្តចំនួន៣០នាក់ ចំពោះបទល្មើសផ្សេងៗ ចំនួន១២០គ្រឿង ក្នុងនោះអ្នកមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព ចំនួន១០៩គ្រឿង, គ្មានប័ណ្ណបើកបររថយន្តចំនួន០៨គ្រឿង និងម៉ូតូកែច្នៃសុីមាំងចំនួន០៣គ្រឿង ចំពោះវិធានការអប់រំចំនួន៨៨គ្រឿង, អប់រំអ្នកបើកបរមានជាតិអាល់កុលក្រោម ០.២៥ mg/L ចំនួន១៨នាក់ ក្នុងនោះ អ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន០៥នាក់ និងអ្នកបើកបររថយន្តចំនួន១៣នាក់, អប់រំអ្នកបើកបរផ្សេងៗ(មិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព)ចំនួន៧០នាក់»។