នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​អ៊ុយក្រែន​ថា​ ក្រុមហ៊ុន​ជប៉ុន​អាច​ដើរ​តួនាទី​យ៉ាង​ធំ​ក្នុង​ការ​ស្ដារ​ប្រទេសឡើងវិញក្រោយសង្រ្គាម
បរទេស៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីរបស់ខ្លួន លោក Denys Shmyhal បានឲ្យដឹងកាលពីពេលថ្មីៗនេះថា ប្រទេសអ៊ុយក្រែនមានបំណងចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀង ជួរពេញលេញ ជាមួយប្រទេសជប៉ុននៅក្នុងសន្និសីទការកសាងឡើងវិញនៅទីក្រុងតូក្យូនៅចុងខែនេះ ដើម្បីជំរុញការវិនិយោគ និងជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
លោក Shmyhal គ្រោងនឹងដឹកនាំគណៈប្រតិភូប្រទេសរបស់លោកនៅក្នុងសន្និសីទជប៉ុន-អ៊ុយក្រែនសម្រាប់ការជំរុញការកសាងឡើងវិញសេដ្ឋកិច្ចនៅថ្ងៃទី ១៩ ខែកុម្ភៈ ជាកន្លែងដែលការពិភាក្សានឹងប្រព្រឹត្តទៅលើការកសាងប្រទេសឡើងវិញពីការខូចខាតដោយសង្រ្គាមដែលបានកើតឡើងចាប់តាំងពីការឈ្លានពានរបស់រុស្ស៊ីកាលពីខែកុម្ភៈឆ្នាំ ២០២២ ។
នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ផ្តាច់មុខជាមួយ Kyodo News ក្នុងទីក្រុង Kyiv កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ នាយករដ្ឋមន្ត្រីបាននិយាយថា ប្រទេសរបស់លោក ចាប់អារម្មណ៍លើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ទូលំទូលាយជាមួយធុរកិច្ចជប៉ុន ដោយបន្ថែមថា លោកមើលឃើញ សក្តានុពលដ៏ធំ សម្រាប់ទំនាក់ទំនងរវាងក្រុមហ៊ុនជប៉ុន និងអ៊ុយក្រែន។
លោកបានជ្រើសរើសផ្នែកថាមពល ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ កសិកម្ម វិស្វកម្ម អាយធី និងផ្នែកសន្តិសុខ និងការពារជាតិ ជាតំបន់ដែលក្រុមហ៊ុនជប៉ុនអាចដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយដល់ការស្តារឡើងវិញ ដែលធនាគារពិភពលោកបានប៉ាន់ប្រមាណកាលពីខែមីនាឆ្នាំមុនថានឹងចំណាយអស់ ៤១១ ពាន់លានដុល្លារក្នុងទសវត្សរ៍ក្រោយ។
ជាពិសេស Shmyhal បានបង្ហាញក្តីសង្ឃឹមថា ក្រុមហ៊ុនផលិតរថយន្តជប៉ុនធំៗនឹងចែករំលែកជំនាញវិស្វកម្មរបស់ពួកគេជាមួយអាជីវកម្មអ៊ុយក្រែន ហើយក្រុមហ៊ុនផ្សេងទៀតនឹងសហការក្នុងការផលិត និងទាញយកជី និងកែច្នៃវត្ថុធាតុដើមសំខាន់ៗដូចជាលីចូមជាដើម។
លើសពីនេះទៀត លោក Shmyhal បាននិយាយថាលោកមើលឃើញសក្តានុពលសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាន់តែប្រសើរឡើងជាមួយប្រទេសជប៉ុនលើថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ ខណៈដែលអ៊ុយក្រែនមានបំណងចង់មានម៉ាស៊ីនរ៉េអាក់ទ័រនុយក្លេអ៊ែរថ្មីយ៉ាងហោចណាស់ចំនួន ៤ ដំណើរការនៅឆ្នាំ ២០៣៣ ដោយវាក៏មានបំណងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវផលិតភាពនៃរោងចក្រដែលមានស្រាប់ផងដែរ។
លោក Shmyhal បានឲ្យដឹងថា ក្នុងចំណោមម៉ាស៊ីនរ៉េអាក់ទ័រនុយក្លេអ៊ែរ ១៥ របស់អ៊ុយក្រែន មាន ៦ នៅស្ថានីយ៍ថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ Zaporizhzhia បច្ចុប្បន្នស្ថិតនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់រុស្ស៊ី។
ប្រទេសជប៉ុន និងអ៊ុយក្រែនត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈទ្វេភាគីនៅក្នុងសន្និសីទដែល Shmyhal បាននិយាយថាគឺជា សញ្ញាដ៏ធំបំផុត ដែលពួកគេអាចផ្តល់ឱ្យក្រុមហ៊ុននៅក្នុងប្រទេសទាំងពីរថា ពួកគេអាចវិនិយោគដោយសុវត្ថិភាព និងជោគជ័យនៅក្នុងអ៊ុយក្រែន ។
ក្រុមហ៊ុនធំៗរបស់ជប៉ុន និងអ៊ុយក្រែនប្រមាណ ២០០ ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងចូលរួមកិច្ចប្រជុំនេះ។
អនុស្សរណៈ និង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​មួយ​ចំនួន​ទៀត​ក៏​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​បំពង់​បង្ហូរ​ប្រេង​ដែរ ដោយ​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ឲ្យដឹងថា កាន់តែ​ច្រើន កាន់តែ​ល្អ។