យប់ថ្ងៃទី២៦ នៃការរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល សមត្ថកិច្ចឃាត់យានយន្តល្មើស ៨០គ្រឿង
ភ្នំពេញ៖ លោកវរសេនីយ៍ឯក សំ វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យស្នងការនគរបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងថា នៅយប់ថ្ងៃទី២៦ គឺយប់ថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤នេះ ការអនុវត្តរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល សមត្ថកិច្ចឃាត់យានយន្តល្មើស ចំនួន ៨០គ្រឿង ក្នុងនោះរថយន្តចំនួន ២៥គ្រឿង និងម៉ូតូចំនួន ៥៥គ្រឿង។
លោកវរសេនីយ៍ឯក សំ វិច្ឆិកា បានបញ្ជាក់ថា «នៅយប់ថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ តាមបណ្តាអធិការដ្ឋាននគរបាលខណ្ឌ បានចុះអនុវត្តរឹតបន្តឹងច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងត្រួតពិនិត្យជាតិអាល់កុល ឃាត់យានយន្តល្មើស ចំនួន ៨០គ្រឿង (រថយន្តចំនួន ២៥គ្រឿង, ម៉ូតូចំនួន ៥៥គ្រឿង) ដែលក្នុងនោះរួមមាន៖ ល្មើសជាតិស្រវឹងចំនួន ៣២គ្រឿង កម្រិត ០.២៥ – ០.៣៩ mg/L ចំនួន ១៣គ្រឿង អ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន ០៨នាក់ អ្នកបើកបររថយន្តចំនួន ០៥នាក់ ដោយឡែក កម្រិត ០.៤០ mg/L ឡើងចំនួន ១៩គ្រឿង ក្នុងនោះមាន អ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន ០៩នាក់ និងអ្នកបើកបររថយន្តចំនួន ១០នាក់ ចំពោះបទល្មើសផ្សេងៗចំនួន ៤៨គ្រឿង ក្នុងនោះអត់ពាក់មួកសុវត្ថិភាពចំនួន ៣៧គ្រឿង, ម៉ូតូកែច្នៃបំពង់ស៊ីមុាំងចំនួន ០១គ្រឿង និងរថយន្តគ្មានប័ណ្ណបើកបរចំនួន ១០គ្រឿង ចំពោះវិធានការអប់រំចំនួន ៩៤នាក់ ក្នុងនោះ អប់រំអ្នកបើកបរអាល់កុលក្រោម ០.២៥ mg/L ចំនួន ៤២នាក់ (អ្នកបើកបររថយន្តចំនួន ១៤នាក់ និងអ្នកបើកបរម៉ូតូចំនួន ២៨នាក់) និងអប់រំអ្នកបើកបរមិនពាក់មួកសុវត្តិភាពចំនួន ៥២នាក់»។