ធនាគារពិភពលោកថា អត្រាការប្រាក់របស់ថៃសមរម្យ តម្លាភាព និងអព្យាក្រឹត
បាងកក៖ ធនាគារពិភពលោកបានឲ្យដឹងកាលពីថ្ងៃពុធក្នុងព្រឹត្តិការណ៍មួយក្នុងទីក្រុងបាងកកថា កម្រិតអត្រាការប្រាក់របស់ប្រទេសថៃគឺសមរម្យសម្រាប់ស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន ហើយមានអព្យាក្រឹតភាព។
ប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ប្រឈមមុខនឹងអតិផរណាបណ្តោះអាសន្ន ប៉ុន្តែមិនមានបរិត្តផរណាទេ សេដ្ឋវិទូជាន់ខ្ពស់របស់ធនាគារពិភពលោកប្រចាំប្រទេសថៃ លោក Kiatipong Ariyapruchya បានប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានដោយបន្ថែមថា វាជារឿងធម្មតាទេដែលធនាគារកណ្តាលមានទស្សនៈខុសពីរដ្ឋាភិបាល។
ការអត្ថាធិប្បាយរបស់លោកបានកើតឡើងនៅពេលដែលនាយករដ្ឋមន្រ្តីថៃ លោក សេដ្ឋា ថាវីស៊ីន បានទទូចម្តងហើយម្តងទៀតឱ្យធនាគារកណ្តាលថៃ (BOT) កាត់បន្ថយអត្រាការប្រាក់ចំនួន ២៥ចំណុចដោយហេតុផលថាសេដ្ឋកិច្ចស្ថិតក្នុងវិបត្តិ ដែលជាលក្ខណៈដែលធនាគារកណ្តាលបដិសេធ។
រហូតមកដល់ពេលនេះ BOT បានទប់ទល់នឹងសម្ពាធរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការកាត់បន្ថយការចំណាយលើការខ្ចីប្រាក់ដោយរក្សាអត្រាការប្រាក់នៅកម្រិត ២.៥០ភាគរយដែលជាកម្រិតខ្ពស់បំផុតក្នុងរយៈពេលមួយទសវត្សរ៍។ វា​នឹង​ពិនិត្យ​គោលការណ៍​បន្ទាប់​នៅ​ថ្ងៃ​ទី១០ ខែ​មេសា។
លោក Sethaput Suthiwartnaruput ទេសាភិបាល BOT បានហៅការខ្វែងគំនិតគ្នាជាមួយរដ្ឋាភិបាលថាជាភាពតានតឹងប្រកបដោយការច្នៃប្រឌិត ដោយអះអាងថា អត្រាកាត់បន្ថយនឹងមិនអាចជួយសេដ្ឋកិច្ចបានច្រើនទេ ដោយសារបញ្ហារចនាសម្ព័ន្ធជាប់ខ្លួន។ធនាគារពិភ
រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក៏​បាន​ថ្លែង​ថា​ការ​កាត់​បន្ថយ​អត្រា​ការ​ប្រាក់​គឺ​សមរម្យ​ដោយ​សារ​អតិផរណា​ទាប។
សន្ទស្សន៍តម្លៃទំនិញប្រើប្រាស់ក្នុងខែកុម្ភៈរបស់ថៃបានធ្លាក់ចុះក្នុងរយៈពេលប្រាំខែជាប់គ្នា ដោយធ្លាក់ចុះ ០.៧៧ភាគរយ។
លោក Kiatipong Ariyapruchya របស់ធនាគារពិភពលោកបានឲ្យដឹងថា នេះគឺជាអតិផរណាដែលជាផលប៉ះពាល់បណ្តោះអាសន្ន ដោយបន្ថែមថាធនាគារកំពុងព្យាករណ៍ថាអតិផរណានឹងត្រលប់មកធម្មតាវិញ។
លោក Kiatipong Ariyapruchya បានបន្តថា ផែនការ ១៤ពាន់លានដុល្លាររបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការផ្តល់ឱ្យ ១០,០០០បាត (២៧៩,៥៦ដុល្លារ) ដល់ប្រជាជនថៃចំនួន ៥០លាននាក់ដែលត្រូវចំណាយនៅក្នុងសហគមន៍មូលដ្ឋានរបស់ពួកគេតាមរយៈកាបូបឌីជីថលនឹងជួយជំរុញផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបចំនួន ១ភាគរយប៉ុន្តែក៏នឹងបង្កើនបំណុល ៣ភាគរយផងដែរ។