**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
អត្ថាធិប្បាយ៖ប្រទេសចិននឹងពង្រីកការបើកទូលាយថែមទៀតដើម្បីផលប្រយោជន៍ឈ្នះ-ឈ្នះ
នៅក្នុងរបាយការណ៍ការងាររដ្ឋាភិបាលដែលថ្លែងដោយលោក លី ឈាង នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិនក្នុងពិធីបើកមហាសន្និបាតលើកទី ២ នៃសភាតំណាងប្រជាជនទូទាំងប្រទេសចិននីតិកាលទី ១៤ នាថ្ងៃទី ៥ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៤ បានលើកឡើងនូវចំណុចមួយថា ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ប្រទេសចិននឹងបន្តពង្រីកការបើកទូលាយ បង្កើនការស្រូបទាញវិនិយោគទុនបរទេស ដើម្បីចែករំលែកកាលានុវត្តភាពនៃការអភិវឌ្ឍរបស់ប្រទេសចិន ។
ការលើកឡើងបែបនេះបានគូសបញ្ជាក់សាជាថ្មីពីគោលជំហររបស់ប្រទេសចិនក្នុងការបើកទូលាយចំពោះបរទេសនិងស្វាគមន៍គ្រប់សហគ្រាសបរទេសឱ្យបណ្តាក់ទុននៅប្រទេសចិន ។ អ្វីដែលគេឃើញជាក់នឹងភ្នែកគឺថា បន្ទាប់ពីការដាក់ចេញគោលនយោបាយកំណែទម្រង់និងបើកទូលាយកាលពី ៤៥ ឆ្នាំមុនមក ប្រទេសចិនបានពង្រីកការបើកទូលាយជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីតភ្ជាប់ជាមួយពិភពលោក ដែលបានរួមចំណែកដ៏ធំធេងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍនៃពិភពលោក ។
ប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ពិតមែនតែរងសម្ពាធពីការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចសកល និងបម្រែបម្រួលនិម្មាបនកម្មពិភពលោកដែលពុំធ្លាប់មានក្នុងមួយសតវត្សរ៍កន្លងទៅ ក៏ដូចជាស្ថានការណ៍អន្តរជាតិដ៏ស្មុគស្មាញក្តី ប៉ុន្តែសេដ្ឋកិច្ចជាតិចិនក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ នៅតែដំណើរការប្រកបដោយស្ថិរភាព និងមានកំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប ៥,២% ដែលស្ថិតនៅជួរមុខក្នុងចំណោមអង្គភាពសេដ្ឋកិច្ចធំៗរបស់ពិភពលោក ។ ទិន្នន័យមួយនេះជាការឆ្លើយតបយ៉ាងខ្លាំងក្លាចំពោះការលើកឡើងរបស់បស្ចិមប្រទេសមួយចំនួនស្តីពីអ្វីដែលហៅថា«ទ្រឹស្តីប្រទេសចិនដួលរលំ» និងការឃោសនាបំផ្លើសថា«សហគ្រាសទុនបរទេសបាននាំគ្នាដកចេញពីប្រទេសចិនដោយសារសេដ្ឋកិច្ចចិនយ៉ាប់យ៉ឺន» ។
តើប្រទេសចិនរឹតត្បិតចំពោះសហគ្រាសទុនបរទេស ? បើតាមរបាយការណ៍ការងាររដ្ឋាភិបាលចិន នៅឆ្នាំ ២០២៤ នេះ រដ្ឋាភិបាលចិននិងបន្តកាត់បន្ថយបញ្ជីអវិជ្ជមាន និងលុបចោលទាំងស្រុងនូវវិធានការដាក់កំហិតចំពោះវិស័យកម្មន្តសាលដែលវិនិយោគដោយសហគ្រាសបរទេស ក៏ដូចជាបើកទូលាយថែមទៀតនូវទីផ្សារសេវាកម្មដូចជាវិស័យទូរគមនាគមន៍និងសុខាភិបាលជាដើម ។ ក្រៅពីនេះ រដ្ឋាភិបាលចិននឹងផ្តល់ភាពអនុគ្រោះចំពោះសហគ្រាសទុនបរទេសឱ្យដូចជាសហគ្រាសចិន និងធានាពីសមភាពនៃការចូលរួមសកម្មភាពលទ្ធកម្មរបស់រដ្ឋាភិបាល និងការដេញថ្លៃគម្រោងជាដើម ពិសេសនឹងបង្កើនការផ្តល់សេវាធានាចំពោះសហគ្រាសទុនបរទេស ដើម្បីបង្កើតជាផលិតផល «វិនិយោគទុននៅប្រទេសចិន» ។
ទាំងនេះសបង្ហាញថា ប្រទេសចិនមិនត្រឹមតែមិនបានដាក់កំហិតចំពោះសហគ្រាសបរទេសដែលវិនិយោគនៅប្រទេសចិនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានកែសម្រួលគោលនយោបាយនិងច្បាប់វិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលនិងភាពកក់ក្តៅសម្រាប់សហគ្រាសបរទេស ។ ទីផ្សារដ៏មានសក្តានុពលរបស់ចិនបានក្លាយជាវេទិកាអភិវឌ្ឍន៍របស់សហគ្រាសបរទេសធំៗលំដាប់អន្តរជាតិ និងសហគ្រាសគ្រប់ធុន ដោយសហគ្រាសទាំងនេះអាចប្រកបអាជីវកម្មដោយសេរីនិងស្មើភាពនៅប្រទេសចិនដែលបានទទួលផលចំណេញរៀងៗខ្លួន ។
អ្វីដែលគួរឱ្យកត់សម្គាល់ គឺថាក្នុងរបាយការណ៍ការងាររដ្ឋាភិបាលដែលដាក់ជូនមហាសន្និបាតនៃសភាតំណាងប្រជាជនទូទាំងប្រទេសចិនឆ្នាំនេះចែងថា ប្រទេសចិននឹងផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍ«កម្លាំងផលិតកម្មគុណភាពថ្មី» ពោលគឺយកការច្នៃប្រឌិតថ្មីមកជំរុញកម្លាំងផលិតកម្មប្រកបដោយគុណភាព ដែលមានលក្ខណៈខុសគ្នាពីកម្លាំងផលិតកម្មប្រពៃណី ។ «កម្លាំងផលិតកម្មគុណភាពថ្មី»ជាកម្លាំងផលិតកម្មទំនើបដែលប្រកបដោយលក្ខណៈបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ ប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ និងគុណភាពខ្ពស់ ដែលនឹងនាំមកនូវការបដិវត្តថ្មីលើវិស័យផលិតកម្មរបស់ប្រទេសចិន ហើយក៏នឹងមានឥទ្ធិពលចំពោះវិស័យផលិតកម្មនៃពិភពលោកផងដែរ ។
ការកែទម្រង់វិស័យផលិតកម្មនឹងបន្ថែមកម្លាំងចលករថ្មីដល់សហគ្រាសផលិតកម្មរបស់ប្រទេសចិន និងជាកម្លាំងស្រូបទាញចំពោះសហគ្រាសបរទេសដែលមានជំនាញផ្នែកផលិតកម្មទំនើបឱ្យចូលរួមជាមួយសហគ្រាសចិនដើម្បីប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារចិននិងអន្តរជាតិ ដែលជាការរួមចំណែកដល់ការធ្វើបរិវត្តកម្មវិស័យផលិតកម្មដែលជាទិសដៅអភិវឌ្ឍន៍នាពេលអនាគត ។
«ទ្វារបើកទូលាយរបស់ប្រទេសចិននឹងមិនបិទជារៀងរហូត ហើយកាន់តែបើកកាន់តែធំ» , «ប្រទេសចិនរីករាយក្នុងការចែករំលែកកាលានុវត្តភាពនៃការអភិវឌ្ឍរបស់ខ្លួនជាមួយពិភពលោកទាំងមូល» ទាំងនេះជាការប្រកាសដ៏ឱឡារិករបស់ថ្នាក់ដឹកនាំចិន ដែលបង្ហាញពីគោលជំហរនិងឆន្ទៈធ្វើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឈ្នះ-ឈ្នះជាមួយបណ្តាប្រទេសនានាដើម្បីទទួលបានផលប្រយោជន៍រួម ការអភិវឌ្ឍរួមនិងវិបុលភាពរួមនៅទីបំផុត ៕