ចិនប្រកាសពង្រីក​គោល​នយោបាយ​ដោយ​គ្មាន​ទិដ្ឋាការ សម្រាប់ប្រទេសចំនួន០៦ នៅអឺរ៉ុប
បរទេស៖ កាលពីថ្ងៃទី០៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ ក្រសួងការបរទេសចិនបានប្រកាសថា ប្រទេសចិននឹងពង្រីកគោលនយោបាយចូលដោយគ្មានទិដ្ឋាការរយៈពេល ១៥ ថ្ងៃរបស់ខ្លួនទៅកាន់ប្រទេសចំនួនប្រាំមួយបន្ថែមទៀតនៅអឺរ៉ុប ហើយប្រទេសទាំងនេះរួមមាន ស្វីស អៀរឡង់ ហុងគ្រី អូទ្រីស បែលហ្សិក និងលុចសំបួ។
ចន្លោះពីថ្ងៃទី១៤ ខែមីនា ដល់ថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ អ្នកកាន់លិខិតឆ្លងដែនធម្មតាពីប្រទេសដែលបានរៀបរាប់អាចចូលប្រទេសចិនដោយគ្មានទិដ្ឋាការសម្រាប់គោលបំណងដូចជា អាជីវកម្ម ទេសចរណ៍ ការទៅលេងសាច់ញាតិ និងមិត្តភក្តិ និងការឆ្លងកាត់។
ចំណាត់ការនេះស្របតាមការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ប្រទេសចិនក្នុងការសម្របសម្រួលនីតិវិធីសម្រាប់ជនបរទេសចូលមកប្រទេសចិនសម្រាប់ការងារ ការសិក្សា និងការធ្វើដំណើរ ដូចដែលមានចែងនៅក្នុងរបាយការណ៍ការងាររបស់រដ្ឋាភិបាលឆ្នាំ២០២៤។ វា​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​បុគ្គលិក​រវាង​ប្រទេស​ចិន​និង​ប្រទេស​ផ្សេង​ទៀត។
រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសចិន លោក Wang Yi បានប្រាប់សន្និសីទសារព័ត៌មានមួយថា យើងសង្ឃឹមថា ប្រទេសជាច្រើនទៀតក៏នឹងផ្តល់ការសម្របសម្រួលទិដ្ឋាការដល់ពលរដ្ឋចិន និងធ្វើការជាមួយយើងផងដែរ ដើម្បីបង្កើតបណ្តាញផ្លូវល្បឿនលឿនសម្រាប់ការធ្វើដំណើរឆ្លងព្រំដែន និងលើកទឹកចិត្តឱ្យដំណើរការជើងហោះហើរអន្តរជាតិឡើងវិញយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
នៅដើមខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងជំនួបរវាងនាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន លោក Li Qiang និងប្រធានាធិបតីស្វីស Viola Amherd ប្រទេសចិនបានសន្យាថានឹងផ្តល់សិទ្ធិចូលប្រើប្រាស់ជាឯកតោភាគីដោយគ្មានទិដ្ឋាការសម្រាប់ពលរដ្ឋស្វីស និងការផ្តួចផ្តើមនៃការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង FTA ដើម្បីពង្រឹងទំនាក់ទំនងការទូត និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរ។
កាលពីមុន ប្រជាពលរដ្ឋដែលមានលិខិតឆ្លងដែនធម្មតាដែលមានសុពលភាពពីប្រទេសជប៉ុន ប្រ៊ុយណេ និងសិង្ហបុរី ត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យធ្វើដំណើរទៅកាន់ប្រទេសចិនក្នុងរយៈពេល ១៥ ថ្ងៃ ដោយមិនចាំបាច់ស្នើសុំទិដ្ឋាការសម្រាប់ទេសចរណ៍ អាជីវកម្ម ការទៅលេងសាច់ញាតិ និងមិត្តភក្តិ ឬធ្វើដំណើរទៅកាន់ ប្រទេសទីបី។ គោលនយោបាយនេះត្រូវបានផ្អាក នៅពេលដែលការរឹតបន្តឹងលើ COVID-១៩ ត្រូវបានអនុវត្តយ៉ាងតឹងរ៉ឹងនៅក្នុងប្រទេសចិន។
នៅថ្ងៃទី២៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ គោលនយោបាយការធ្វើដំណើរដោយគ្មានទិដ្ឋាការរយៈពេល ១៥ ថ្ងៃទៅកាន់ប្រទេសចិនត្រូវបានបន្តសម្រាប់ពលរដ្ឋនៃប្រទេសប្រ៊ុយណេ និងសិង្ហបុរី ដែលក្រោយមកត្រូវបានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងទៅជាការធ្វើដំណើរដោយគ្មានទិដ្ឋាការរយៈពេល ៣០ ថ្ងៃចាប់តាំងពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤។
នៅថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ ប្រទេសចិនបានប្រកាសថា គោលនយោបាយធ្វើដំណើរដោយគ្មានទិដ្ឋាការរយៈពេល ១៥ ថ្ងៃរបស់ខ្លួនត្រូវបានពង្រីកទៅកាន់ប្រទេសចំនួនប្រាំនៅអឺរ៉ុប និងម៉ាឡេស៊ី។ ក្នុងអំឡុងពេលចាប់ពីថ្ងៃទី០១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ដល់ថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ អ្នកកាន់លិខិតឆ្លងដែនធម្មតាពីប្រទេសបារាំង អាល្លឺម៉ង់ អ៊ីតាលី ហូឡង់ អេស្ប៉ាញ និងម៉ាឡេស៊ី អាចចូលប្រទេសចិនដោយគ្មានទិដ្ឋាការសម្រាប់អាជីវកម្ម ទេសចរណ៍ ការទៅលេងសាច់ញាតិ និងមិត្តភក្តិ និងការឆ្លងកាត់។
បន្ទាប់មកនៅថ្ងៃទី០៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ ប្រទេសចិនបានប្រកាសថា ខ្លួននឹងពង្រីកគោលនយោបាយចូលដោយគ្មានទិដ្ឋាការរយៈពេល ១៥ ថ្ងៃរបស់ខ្លួនទៅកាន់ប្រទេសអឺរ៉ុបចំនួន០៦ ផ្សេងទៀត រួមមានប្រទេសស្វីស អៀរឡង់ ហុងគ្រី អូទ្រីស បែលហ្សិក និងលុចសំបួ។ ក្នុងអំឡុងពេលពីថ្ងៃទី១៤ ខែមីនា ដល់ថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ អ្នកកាន់លិខិតឆ្លងដែនធម្មតាពីប្រទេសខាងលើអាចចូលប្រទេសចិនដោយគ្មានទិដ្ឋាការសម្រាប់អាជីវកម្ម ទេសចរណ៍ សួរសុខទុក្ខសាច់ញាតិ និងមិត្តភក្តិ និងឆ្លងកាត់ក្នុងរយៈពេលមិនលើសពី ១៥ ថ្ងៃ។