**លោក សាំងលី សារ៉ាក់ ត្រូវបានតុលាការដោះលែងឱ្យមានសេរីភាពឡើងវិញ**សពជនរងគ្រោះម្នាក់ដែលស្លាប់ដោយរញ្ជួយដីនៅថៃ ត្រូវបានដឹកដល់លំនៅដ្ឋានជូនសាច់ញាតិ នៅស្រុកម៉ាឡៃហើយ**កាកបាទក្រហមកម្ពុជា សម្រេចផ្ដល់នូវថវិកា ១០ម៉ឺនដុល្លារ ដល់កាកបាទក្រហមមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីជួយសង្រោះពលរដ្ឋ ដែលរងគ្រោះដោយការរញ្ជួយដី**ប្រធានាធិបតីអាមេរិក ថាកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយក្រុមហ៊ុនមេរបស់ TikTok គឺ ByteDance នឹងត្រូវបានធ្វើឡើងមុនថ្ងៃផុតកំណត់នៅថ្ងៃទី០៥ ខែមេសា**ប្រធានាធិបតីចិន គ្រោងបំពេញទស្សនកិច្ចនៅប្រទេស៣ នៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍**លោក ត្រាំ ថាលោកមិននិយាយលេងទេ ជុំវិញការចង់កាន់តំណែងជាប្រធានាធិបតីអាណត្តិទីបី ដែលត្រូវបានរារាំងដោយរដ្ឋធម្មនុញ្ញអាម៉េរិក**លោក ត្រាំ អាចនឹងដាក់ពន្ធលើប្រេងរុស្ស៊ី ប្រសិនបើរុស្ស៊ី មិនឈានដល់បទឈប់បាញ់ជាមួយអ៊ុយក្រែន**ក្រុមហ៊ុន Vietjet បានដំណើរការជើងហោះហើរពិសេសចំនួនពីរ ដើម្បីដឹកជញ្ជូនក្រុមជួយសង្គ្រោះវៀតណាមទៅកាន់មីយ៉ាន់ម៉ា បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដី**តម្លៃមាស កើនឡើងដល់ ៣.០៩០ដុល្លារ ក្នុងអំឡុងពេលវគ្គជួញដូរអាស៊ីដំបូង នៅថ្ងៃចន្ទនេះ**ក្រសួងការងារ៖ គិតត្រឹមម៉ោង ៣:៣០នាទីរសៀលថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា អាជ្ញាធរថៃ រកឃើញសពពលករខ្មែរម្នាក់ ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសថៃ**សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ផ្ញើសារលិខិតរំលែកទុក្ខជូនក្រុមគ្រួសារសព ចំពោះមរណភាពរបស់ពលករខ្មែរម្នាក់ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅថៃ**អភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលវប្បធម៌ដល់យុវជន ជាកត្តាសំខាន់ ដើម្បីការពារអត្តសញ្ញាណជាតិ**សង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា-ចិនរួមគ្នាបង្កើនកម្លាំងដល់អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី**ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ ដើម្បីការអភិវឌ្ឍប្រកបចីរភាព នឹងត្រូវដាក់បញ្ជូលផែនការ «ក្របខណ្ឌហិរញ្ញប្បទានជាតិ» របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា**ប្រធានមូលនិធិចិនCFPDប្រចាំកម្ពុជា ៖ ពិធីបុណ្យឆេងម៉េងបង្កើនសាមគ្គីភាពដល់មិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន**កម្ពុជា-លុចសំបួ បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជន-ប្រជាជន**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនសម្រាប់ដោះស្រាយនិងបង្ការជំងឺមិនឆ្លងទាំងក្នុងប្រទេសនិងតំបន់**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សភាកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការពិនិត្យ និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ នានា ដែលមានគោលដៅការពារ និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត អញ្ជើញបើកការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវជនបទក្រាលកៅស៊ូពីរជាន់ (DBST) និងផ្លូវបេតុងប្រវែង ៩២,៩០គីឡូម៉ែត្រ ជានិមិត្តរូប នៅខេត្តកំពង់ធំ**អាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាល ចុះពិនិត្យការរៀបចំក្លោងទ្វារ និងការតុបតែងផ្សេងៗ សម្រាប់ពិធីសង្ក្រាន្តខេត្តកណ្ដាល ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នាពេលខាងមុខនេះ
មេបញ្ជការរង នាយសេនាធិការ យោធភូមិភាគទី៥ ចូលរួមប្រជុំពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងកម្លាំង និងអាជ្ញាធរខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងខេត្តស្រះកែវ កម្ពុជា-ថៃ
ភ្នំពេញ៖ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សេង ធារិន មេបញ្ជាការរង នាយសេនាធិការ យោធភូមិភាគទី៥ នាថ្ងៃទី៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ បានអញ្ជើញចូលរួម កិច្ចប្រជុំ រវាងកងកម្លាំង និងអាជ្ញាធរខេត្តបន្ទាយមានជ័យព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងកងកម្លាំងបូព៌ាថៃ អាជ្ញាធរខេត្តស្រះកែវ ព្ររាជណាចក្រថៃ ។
ភាគីកម្ពុជា ដឹកនាំដោយឯឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់ ឯកឧត្តម ឡាយ សៀវលី អនុរដ្ឋលេខាធិការ នៃរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋាកិច្ចការព្រំដែន លោកគឹម សុវណ្ណា អគ្គកុងស៊ុលប្រចាំខេត្តស្រះកែវ លោកមេបញ្ជាការ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ ក្នុងភូមិសាស្រ្តខេត្តបន្ទាយមានជ័យ លោកអភិបាលស្រុក/ក្រុង ជាប់ព្រំដែនកម្ពុជាថៃ និងមន្រ្តីជំនាញដែលមានការពាក់ព័ន្ធ។
ដោយឡែកភាគី ថៃដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តម ភូមិវ៉ាត់ ឧត្តមសាប់ អភិបាលរងខេត្តស្រះកែវ អមដំណើរដោយលោកមេបញ្ជាការរង កងកម្លាំងបូព៌ា កម្លាំងដែលមានការពាក់ព័ន្ធ និងលោកអភិបាលស្រុកជាប់ព្រំដែនខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
កិច្ចប្រជុំនេះបានប្រព្រឹត្ត ដោយការយោគយល់គ្នា ដោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗ នៃខេត្តទាំងពី សម្រាប់គុណប្រយោជន៍ និងលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅតំបន់ព្រំដែន ដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងសងខាង ឲ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ផ្អែកតាមក្របខ័ណ្ឌយុទ្ធសាស្រ្តសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋរវាងខេត្តទាំងពី។
ស្ថិតនៅក្នុងឪកាសនោះដែរ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សេង ធារិន បានបញ្ជាក់ថា កងកម្លាំងយោធភូមិភាគទី៥ ភាគីកម្ពុជា ដែលមានកងកម្លាំងឈរជើងនៅតាមបន្ទាត់ព្រំដែន នៅតែបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អ ក្នុងការទប់ស្កាត់បទល្មើស បទក្រិតឧដ្ឋឆ្លងដែន ឈរលើស្មារតីស្មោះត្រង់ ដោះស្រាយបញ្ហាដោយសន្តិវិធី និងការយោគយល់គ្នាទៅវិញទៅមក ធានាបាននូវព្រំដែនសន្តិភាព មិត្តភាព និងការអភិវឌ្ឍ ប្រកបដោយចីរភាព ជាពិសេសបន្តពង្រឹង កិច្ចសហប្រតិបត្តិការឲ្យកាន់តែល្អប្រសើរ នៃអនុស្សារណៈយោគយល់ (MOU)ជាមួយគ្នាលើការងារគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយនៅតាមព្រំដែននៃខេត្តទាំងពី៕