**បារាំង និងអង់គ្លេស ប្រកាសគាំទ្រដល់ទីក្រុងគៀវក្នុងការវាយប្រហារលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបំពង់បង្ហូរ Sudzha ក្នុងតំបន់ Kursk របស់រុស្ស៊ី**លោក ម៉ាក្រុង បង្ហាញនូវគំនិតផ្តួចផ្តើម ដើម្បីគាំទ្រដល់អ៊ុយក្រែន ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលនៅទីក្រុងប៉ារីស**អញ្ជើញដល់កម្ពុជាភ្លាម សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធបងប្រុសដោយក្តីវិប្បយោគ និងក្តុកក្តួលក្រៃលែង**ចូលរួមរំលែកទុក្ខ! បណ្ឌិតសភាចារ្យ ព្រំ ម៉ល់ អតីតប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ ទទួលមរណភាព ក្នុងជន្មាយុ ៩២ឆ្នាំ**ថៃ៖ ៧នាក់ស្លាប់ ៩៧នាក់បាត់ខ្លួន ក្រោយរលំអគារ៣០ជាន់ ខណៈអាជ្ញាធរជំរុញល្បឿននៃការជួយសង្រ្គោះ**រដ្ឋមន្ត្រីសាធារណការ ចុះពិនិត្យការងារជួសជុលសាងសង់ ស្ពានលេខ៣១ (ផ្លូវជាតិលេខ២១) ស្ថិតក្នុងឃុំព្រែកអំបិល ស្រុកស្អាង ខេត្តកណ្តាល**ក្រសួងបរិស្ថាន ជូនដំណឹងអំពីករណីភ្លើងឆេះព្រៃនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥**ក្រុមអ្នកជួយសង្គ្រោះជនជាតិចិន បន្តជួយសង្គ្រោះអ្នកនៅរស់រានមានជីវិតនៅទីក្រុង Nay Pyi Taw ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា**ចំនួនអ្នកស្លាប់កើនឡើងដល់ ១,៦៤៤នាក់ បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា**មេដឹកនាំរបបយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា នឹងចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលរបស់មេដឹកនាំថ្នាក់តំបន់ក្នុងប្រទេសថៃនៅសប្តាហ៍ក្រោយ**ក្រសួងការបរទេស៖ មកទល់ពេលនេះ មិនទាន់មានរបាយការណ៍ណាមួយថាមានជនជាតិខ្មែរបានបាត់បង់ជីវិត បណ្តាលមកពីគ្រោះរញ្ជួយដីទាំងនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងថៃ**អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន និងបណ្ឌិត្យសភានគរបាលកម្ពុជា រួមគ្នាជំរុញឲ្យនិស្សិតនគរបាលប្រើប្រាស់ App NoDrug**ក្រសួងធនធានទឹក៖ កម្រិតរញ្ជួយរបស់ aftershock នៅមីយ៉ាន់ម៉ា នាម៉ោង ១៤:០៣នាទី នាថ្ងៃទី២៩ ខែមីនានេះ បានថយចុះមកត្រឹមកម្រិត ៣,៥ វ៉ិចទ័រ**ចិននឹងផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌បន្ទាន់ចំនួន ១០០លានយន់ដល់មីយ៉ាន់ម៉ា**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សម្តែងនូវការសោកស្តាយ និងក្រៀមក្រំយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពោះការជួបនូវហេតុការណ៍មហន្តរាយ​នៃគ្រោះ​រញ្ជួយដី**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សម្តែងនូវការសោកស្តាយ និងក្រៀមក្រំយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនថៃ ចំពោះការជួបនូវហេតុការណ៍មហន្តរាយ​នៃគ្រោះ​រញ្ជួយដី**រដ្ឋមន្ត្រី ថោ ជេដ្ឋា៖ បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជានៅពុំទាន់មានអ្នកជំនាញ និងឧបករណ៍វាស់ស្ទង់លើវិស័យរញ្ជួយផែនដីនៅឡើយទេ**អាមេរិក​សម្តែង​ការ​រំលែក​ទុក្ខ​ដល់​កូរ៉េ​ខាង​ជើង​ចំពោះ​ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ ដោយ​សន្យា​ផ្តល់​ជំនួយ​ចាំបាច់**អភិបាល​ស្រុកសូទ្រនិគម អំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ បន្តយកចិត្តទុកដាក់តាមដានសភាពការណ៍ និងព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធករណីរញ្ជួយដី **រថយន្តតាក់ស៊ី EV របស់ចិនទទួលបានប្រជាប្រិយភាពនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពេលមានការកើនឡើងនៃសីតុណ្ហភាព
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ បច្ចុប្បន្នតម្រូវការរបស់ពលរដ្ឋ គឺទំនើបកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងការដោះស្រាយតម្រូវការបានលឿន
ភ្នំពេញ៖ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានថ្លែងថា សម្រាប់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះតម្រូវការរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ គឺទំនើបកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងការដោះស្រាយតម្រូវការបានលឿន។
ក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ “មន្ទីរពេទ្យតេជោសែនកោះធំ” ស្ថិតក្នុងស្រុកកោះធំ ខេត្តកណ្តាល នាព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានចាត់ទុកមន្ទីរពេទ្យ តេជោសែនកោះធំ គឺជាមន្ទីរពេទ្យមួយ ដែលធំ ហើយបើតាមរបាយការណ៍របស់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសុខាភិបាលបានគូសបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤នេះ មន្ទីរពេទ្យអាចទទួលព្យាបាលពលរដ្ឋបានជាង ៦០ម៉ឺននាក់ ហើយនៅបណ្តាឆ្នាំខាងមុខៗ អាចរហូតដល់ខ្ទង់លាននាក់ឯណោះ។
សម្តេចបញ្ជាក់ថា «អ្វីដែលយើងត្រូវធ្វើ អ្វីដែលយើងត្រូវគិតនោះគឺ ការបង្កា ការជួយសង្គ្រោះ និងការប្រតិបត្តិជាក់ស្តែង ដែលត្រូវការនូវពេទ្យជំនាញ ត្រូវការនូវឧបករណ៍ទំនើប។ យើងត្រូវធ្វើវិមជ្ឈការ និងជំរុញធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីមិនឱ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋចាំបាច់ត្រូវធ្វើដំណើរទៅព្យាបាលនៅភ្នំពេញនៅពេលពួកគាត់ឈឺខ្លាំងនោះទេ ព្រោះនៅទីនេះក៏អាចព្យាបាលជូនពួកគាត់បានដែរ»។
សម្តេចធិបតីបន្ថែមថា ពីដំបូងឡើយប្រជាពលរដ្ឋនៅទីនេះប្រហែលជាមិនជឿទេចំពោះគម្រោងការសាងសង់មន្ទីរពេទ្យដ៏ធំនេះ តែផ្ទុយទៅវិញវាបានក្លាយទៅជាការពិត ដោយមិនដល់ ២ឆ្នាំ ផងវាបានកើតឡើងនូវអគារ រួមទាំងការបំពាក់នូវសម្ភារពេទ្យអស់ជាង ៤លានដុល្លារអាម៉េរិកថែមទៀតផង ដែលធ្វើឱ្យវាក្លាយជាមន្ទីរពេទ្យបង្អែកស្រុកធំជាងគេ។
សម្តេចធិបតីថ្លែងបន្ដថា ថ្ងៃក្រោយនៅកន្លែងផ្សេងៗទៀត អាចនឹងមាន ហើយមានក្នុងលក្ខណៈនៃការប្រកួតប្រជែងគ្នាថែមទៀតផង ដែលនេះគឺជាកិច្ចការសំខាន់របស់យើង ព្រោះវិមជ្ឈការនៃការទទួលខុសត្រូវគឺសំខាន់ណាស់ ក្នុងនោះវិស័យសុខាភិបាលត្រូវតែធ្វើឱ្យបាន លឿនជូនប្រជាពលរដ្ឋ យើងត្រូវតែធ្វើវិមជ្ឈការសម្រាប់សេវាសាធារណៈ ព្រោះឯកសារអាចចាំបាន តែជីវិតមនុស្សមិនអាចចាំបានទេ ៕