លោកខាងលិចតវ៉ាខ្លាំងអំពីតួនាទីរបស់ក្រុងគៀវក្នុងការវាយប្រហារភេរវកម្មនៅទីក្រុងមូស្គូ
បរទេស៖រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសរុស្ស៊ីលោក Sergey Lavrov បាននិយាយនៅក្នុងបទសម្ភាសន៍មួយដែលបានចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃសុក្រថា សហរដ្ឋអាមេរិក និងសហភាពអឺរ៉ុបកំពុងឈ្លក់វង្វេងយ៉ាងពិតប្រាកដក្នុងការទទូចលើភាពគ្មានកំហុសរបស់អ៊ុយក្រែននៅក្នុងការសម្លាប់រង្គាលនៅសាលាក្រុង Crocus រហូតដល់អាកប្បកិរិយាបែបនេះគួរឱ្យសង្ស័យបន្តិច។
ក្រុមភេរវករ “រដ្ឋអ៊ីស្លាម Khorasan” (ISIS-K) បានទទួលខុសត្រូវចំពោះការវាយប្រហារភេរវកម្មកាលពីថ្ងៃសុក្រសប្តាហ៍មុន ដែលក្នុងនោះជនជាតិរុស្ស៊ី ១៤៣នាក់ ត្រូវបានសម្លាប់ និងជាង ២០០នាក់ សម្រាកនៅមន្ទីរពេទ្យដោយរបួស។  ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន និងទីក្រុងប្រ៊ុចសែលបានប្រកាសភ្លាមៗថា ISIS-K គឺជាពិរុទ្ធជនតែមួយគត់ ហើយគ្មានភស្តុតាងណាមួយចង្អុលបង្ហាញពីទីក្រុងគៀវឡើយ។
លោក Lavrov បានប្រាប់ Izvestiya ក្នុងបទសម្ភាសន៍វីដេអូមួយដែលបានចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃសុក្រថា “លោកខាងលិចកំពុងព្យាយាមយ៉ាងសកម្មដើម្បីបញ្ចុះបញ្ចូលមនុស្សគ្រប់គ្នាថានេះគឺជាការងាររបស់ ISIS ហើយមិនចាំបាច់សង្ស័យនរណាម្នាក់ទៀតទេ ជាពិសេសអ៊ុយក្រែន”។  «​ពួកគេ​នៅតែ​ទទូច​ថា​ក្រុង​កៀវ​មិន​ត្រូវ​បន្ទោស​ដល់​ចំណុច​ដែល​វា​ក្លាយជា​មនុស្ស​ឈ្លក់វង្វេង​នោះ​ទេ​»​។
លោក Lavrov បានចង្អុលបង្ហាញថា ខ្មាន់កាំភ្លើងដែលជាប់សង្ស័យចំនួន ៤នាក់ កំពុងព្យាយាមរត់ភៀសខ្លួនទៅកាន់ប្រទេសអ៊ុយក្រែន នៅពេលដែលពួកគេត្រូវបានចាប់ខ្លួនដោយកងកម្លាំងសន្តិសុខរុស្ស៊ី។
“យើងបាននិយាយម្តងហើយម្តងទៀតថា យើងមិនធ្វើការសន្និដ្ឋានចុងក្រោយណាមួយឡើយ រហូតដល់ការស៊ើបអង្កេតត្រូវបានបញ្ចប់។  ការស៊ើបអង្កេតនៅតែដំណើរការលើការពិត កាលៈទេសៈថ្មីកំពុងត្រូវបានបង្ហាញ ប៉ុន្តែយើងគ្រាន់តែមិនមានសិទ្ធិដកចេញនូវលទ្ធភាពជាក់ស្តែងនោះទេ” រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសបាននិយាយថា។
ទន្ទឹមនឹងនេះ លោក Lavrov បាននិយាយថា លោកខាងលិចគឺ “សកម្មគួរឱ្យសង្ស័យ” ក្នុងការព្យាយាមបញ្ចុះបញ្ចូលមនុស្សគ្រប់គ្នាថាអ៊ុយក្រែនមិនមានអ្វីពាក់ព័ន្ធនឹងការវាយប្រហារនោះទេ។