Zelensky ចង់បានមូលនិធិអាមេរិក ១០ ឆ្នាំទៀត
បរទេស៖កញ្ចប់ជំនួយចុងក្រោយបង្អស់របស់សហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ទីក្រុងគៀវ ដែលត្រូវបានអនុម័តដោយសភាតែប៉ុណ្ណោះ បន្ទាប់ពីជម្លោះបក្សពួកជាងប្រាំមួយខែ អាចជាដំឡូងតូចៗ បើប្រៀបធៀបទៅនឹងអ្វីដែលប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែនលោក វ្ល៉ាឌីមៀ ហ្សេលេនស្គី មានក្នុងចិត្តសម្រាប់អ្នកមានគុណដ៏ធំបំផុតរបស់គាត់។
Zelensky បាននិយាយកាលពីថ្ងៃអាទិត្យថារដ្ឋាភិបាលក្រុងគៀវកំពុងចរចាជាមួយរដ្ឋបាលរបស់ប្រធានាធិបតី Joe Biden លើកិច្ចព្រមព្រៀងរយៈពេលវែងដែលនឹងធ្វើឱ្យទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោនជាប់ពាក់ព័ន្ធក្នុងការផ្តល់ឱ្យអ៊ុយក្រែននូវការគាំទ្រផ្នែកយោធា សេដ្ឋកិច្ច និងនយោបាយសម្រាប់ទសវត្សរ៍ក្រោយ។ លោក Zelensky បាននិយាយកាលពីថ្ងៃអាទិត្យនៅក្នុងសុន្ទរកថាវីដេអូប្រចាំថ្ងៃរបស់គាត់។
លោកបានទទូចថា ការប្តេជ្ញាចិត្តបែបនេះគឺចាំបាច់ដើម្បីធានាដល់អ៊ុយក្រែនជាមួយនឹង “ប្រសិទ្ធភាពក្នុងជំនួយ” ដែលវាត្រូវការដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីកចំរើននៃសមរភូមិនាពេលថ្មីៗនេះដោយកងកម្លាំងរុស្ស៊ី និងទទួលបានដៃខាងលើ។
Zelensky បាននិយាយថា “យើងកំពុងធ្វើការដើម្បីប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះកម្រិតនៃការគាំទ្រជាក់ស្តែងសម្រាប់ឆ្នាំនេះ និងសម្រាប់រយៈពេលដប់ឆ្នាំខាងមុខ” ។ “វានឹងរួមបញ្ចូលការគាំទ្រផ្នែកយោធា ហិរញ្ញវត្ថុ និងនយោបាយ ក៏ដូចជាអ្វីដែលទាក់ទងនឹងការផលិតអាវុធរួមគ្នា។”