**សម្តេច ឃួន សុដារី គាំទ្រការរៀបចំវេទិកាសភាអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី៩ ស្តីពីសុខភាពសកលនៅឆ្នាំ២០២៦ សហការរៀបចំដោយគណៈកម្មការទី៨សភា ជាមួយនឹង WHO**រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ ជូនដំណឹងស្តីពីការរក្សាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់ និងរបៀបរៀបរយសាធារណៈ ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ នាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**គណះកម្មាធិការជាតិរៀបចំបុណ្យជាតិ-អន្តរជាតិ ចេញផែនការណែនាំ​ ស្ដីពី​ការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ​ ឆ្នាំម្សាញ់​ សប្តស័ក​ ព.ស​.២៥៦៩​ គ.ស​.២០២៥**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ និងឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អញ្ជើញចូលរួមពិធីបុណ្យសព ពលករខ្មែរ ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ដែលបានទទួលមរណភាព ដោយសារការរញ្ជួយដីក្នុងប្រទេសថៃ**គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក អំពាវនាវដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ ឲ្យចូលរួមគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក រួមចំណែកទប់ស្កាត់ កាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**នាវេលាម៉ោង ៤ និង ៤៨នាទីទៀបភ្លឺ ជាពេលវេលាកំណត់ទទួលទេវតាឆ្នាំថ្មី ព្រះនាម «គោរាគទេវី»**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា សង្ឃឹមថា AFPPD នឹងពង្រីកវិសាលភាពការងារនៅកម្ពុជា ដើម្បីសុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាលើសេវាសាធារណៈក្នុងវិស័យរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី**គណៈប្រតិភូយោធភូមិភាគ៥ នៃកងទ័ពប្រជាជាជនវៀតណាម អញ្ជើញសួរសុខទុក្ខ និងជូនពរថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តរតនគិរី ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មៃរ**ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ទទួលបានជ័យលាភីបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF)**សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ អនុមោទនា ពិធីបុណ្យខួបលើកទី ៥៦ឆ្នាំ នៃការបកប្រែគម្ពីរព្រះត្រៃបិដកខ្មែរ និងរំលឹកគុណក្រុមជំនុំព្រះត្រៃបិដក**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា**ក្រសួងអប់រំ ណែនាំឱ្យលេងល្បែង និងរបាំប្រជាប្រិយខ្មែរ ក្នុងឱកាសត្រៀមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិ នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា**យោធាចិន ចាប់ផ្ដើមធ្វើសមយុទ្ធរួមគ្នានៃកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក និងកងកម្លាំងរ៉ុក្កែត នៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ករណីរំលោភសេពសន្ថវៈកាលពីឆ្នាំ២០២៣ នៅស្រុកមោងឫស្សី ចាប់ខ្លួនជនត្រូវចោទបានហើយ**ឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យ ១៥នាក់ ពាក់ព័ន្ធករណីកាន់កាប់ដឹកជញ្ជូនអាវុធដោយគ្មានការអនុញ្ញាត និងករណីជួញដូរដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន ក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកបាទី**ក្មេងទំនើងប្រយ័ត្ន ចូលឆ្នាំក្នុងពន្ធនាគារ!**វិវាទពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចសន្យាខ្ចីប្រាក់ មួយករណីទៀត ត្រូវបានសម្រុះសម្រួលផ្សះផ្សាបញ្ចប់ដោយជោគជ័យនៅអាជ្ញាធរជាតិដោះស្រាយវិវាទក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ**ប្រធានាធិបតីចិនលោក ស៊ី ជីនពីង នឹងចាប់ផ្តើមដំណើរទស្សនកិច្ចទៅកាន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍នៅខែមេសានេះ
មន្ទីរសុខាភីបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ប្រជុំពង្រឹងសេវាមូលដ្ឋានសុខាភិបាលថ្នាក់មណ្ឌលសុខភាព និងការផ្សព្វផ្សាយអំពីក្របខណ្ឌអនុវត្តការជំរុញបង្កើនការថែទាំសុខភាពបឋម
ភ្នំពេញ៖ នៅមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យបានរៀបចំបើកកិច្ចប្រជុំពង្រឹងសេវាមូលដ្ឋានសុខាភិបាលថ្នាក់មណ្ឌលសុខភាព និងការផ្សព្វផ្សាយអំពីក្របខណ្ឌអនុវត្តការជំរុញបង្កើនការថែទាំសុខភាពបឋម ក្រោមមធិបតីភាព លោកជំទាវ ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល ដោយមានការចូលរួមពីរ លោកស្រី រស់ សុផានី អភិបាលរងខេត្ត ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ឡេ ច័ន្ទសង្វាត ទីប្រឹក្សាក្រសួងសុខាភិបាល ជាប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្ត លោក Song Yonggun ប្រធានអង្គការ KOFIH ប្រចាំនៅកម្ពុជា លោក លោកស្រី អនុប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្ត និងប្រធានការិយាល័យចំណុះមន្ទីរ ប្រធានការិយាល័យសុខាភិបាលស្រុកប្រតិបត្តិទាំង ៦ ប្រធានមណ្ឌលសុខភាពទាំង៦៨ មន្ត្រីសុខាភិបាល នៅថ្ងៃទី ០៩ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ ២០២៤ នៅសាលប្រជុំមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្ត។
ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ឡេ ច័ន្ទសង្វាត ប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្ត បានធ្វើសេចក្តីរាយការណ៍ដោយបញ្ជាក់ថា៖ សមិទ្ធផលសុខាភិបាលដែលសម្រេចបាននៅឆ្នាំ ២០២៣ គឺជាលទ្ធផលនៃការចូលរួមចំណែកបំពេញការងារដោយបុរេសកម្ម ពីមន្ត្រីសុខាភិបាលគ្រប់រូប តាមឋានានុក្រមនៃតួនាទី ភារកិច្ច នៃការទទួលខុសត្រូវ ក្រោមពាក្យស្លោក “មន្ត្រីសុខាភិបាលជាអ្នកបម្រើសេវាសាធារណៈជូនប្រជាជនដោយស្មោះត្រង់” និង “ទុក្ខលំបាករបស់អ្នកជំងឺ គឺជាទុក្ខលំបាករបស់គ្រូពេទ្យ”។ ពិសេសការគាំទ្រពីប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងសុខាភិបាល ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អាជ្ញាធរដែនដីគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ សមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ វិស័យឯកជន និង ប្រជាពលរដ្ឋ ព្រមទាំងការគាំទ្រថវិកា សម្ភារៈ ពីអង្គការដៃគូអភិវឌ្ឍន វិស័យឯកជន ដែលធ្វើឲ្យយើងទាំងអស់គ្នាមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ ក្នុងការបំពេញបេសសកម្ម ដ៏ឧត្តុង្គឧត្តមថ្លៃថ្លានេះ។
លោកស្រី រស់ សុផានី អភិបាលរងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងលោកជំទាវ ឱវណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល បានមានប្រសាសន៍ថា៖ រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា ក្រោមការដឹកនាំ ប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ (ដើម្បីកំណើនការងារ សមធម៌ ប្រសិទ្ធភាព និងចីរភាព កសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យនៅឆ្នាំ២០៥០) ហើយនៅក្នុងបញ្ចកោណទី១ នៃគោលនយោបាយយុទ្ធសាស្ត្រ គឺកាត់បន្ថយអត្រាឈឺ និងស្លាប់  បណ្តាលមកពីជំងឺមិនឆ្លងចំបងៗ និងការលើកកម្ពស់សុខភាពបន្តពូជមាតា ទារក និងកុមារ ដែលនៅក្នុងកម្មវិធីគោលនយោបាយនៃអាទិភាពទី១ គឺ“ការពង្រីកសេវាថែទាំសុខភាព ឆ្ពោះទៅកាន់ការគ្រប់ដណ្តប់សុខភាពជាសកលផ្តោត ទៅ លើកកម្ពស់គុណភាពសេវាសុខាភិបាល ការអនុវត្តវិធានការគន្លឹះរួមមាន៖ ១/-ការពង្រឹង សមត្ថភាពផ្តល់សេវាសុខភាពបឋម នៅមណ្ឌលសុខភាព និងមន្ទីរពេទ្យបង្អែកក្រុង/ស្រុក ។ ២/-ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពសុខាភិបាលថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ ។ ៣/-កសាងភាពជាដៃគូ រឹងមាំ រវាង វិស័យសុខាភិបាលសាធារណៈ និងឯកជនផងដែរ ។
ជាមួយគ្នានោះដែរ លោកជំទាវរដ្ឋលេខាធិការបានជំរុញដល់ មណ្ឌលសុខភាពទាំងអស់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ក្នុងបម្រើសេវាសុខាភិបាលជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដោយធ្វើយ៉ាងណាឲ្យប្រជាពលរដ្ឋមានជំនឿជឿជាក់មកលើមន្ត្រីសុខាភិ  បាលកុំឲ្យគាត់មានការថ្នាំងថ្នាក់ អស់ជំនឿមកលើមន្ត្រីសុខាភិបាលដែលកំពុងបម្រើសេវាសុខភាពនៅទីនោះឡើយ ។ មួយ វិញទៀតត្រូវផ្សព្វផ្សាយឲ្យបានទូលំទូលាយអំពីបញ្ហាសុខភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋ ដោយសហការជាមួយមន្ទីរពាក់ព័ន្ធ៕