នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ចិន​ជំរុញ​ឲ្យ​ទីក្រុង​សេអ៊ូល​ចូលរួម​ជាមួយ​ទីក្រុង​ប៉េកាំង​ក្នុង​ការ​យល់​ពី​ទិសដៅ​ទូទៅ​នៃ​មិត្តភាព​ទ្វេភាគី
សេអ៊ូល៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន លោក Li Qiang កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ បានអំពាវនាវឱ្យកូរ៉េខាងត្បូង ធ្វើការជាមួយភាគីចិន ដើម្បីចាប់យកទិសដៅទូទៅនៃមិត្តភាព និងការជឿទុកចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមក រវាងប្រទេសទាំងពីរ និងគោរពផលប្រយោជន៍ស្នូល និងកង្វល់សំខាន់ៗរបស់គ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក Li Qiang បានមានប្រសាសន៍ផងដែរថា ភាគីទាំងពីរអាចក្លាយជាអ្នកជិតខាងដ៏ស្និទ្ធស្នាលរបស់គ្នាទៅវិញទៅមក និងជាដៃគូនៃសមិទ្ធិផលទៅវិញទៅមក ព្រមទាំងជំរុញឱ្យមានការអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងរឹងមាំ ស្ថិរភាព និងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៃទំនាក់ទំនងចិន-កូរ៉េខាងត្បូង។
លោក Li Qiang បានឲ្យដឹងថា ចាប់តាំងពីបង្កើតទំនាក់ទំនងការទូតជាង៣០ឆ្នាំមុន ទំនាក់ទំនងចិន-កូរ៉េខាងត្បូង បានរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សជាមួយនឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មប្រកបដោយផ្លែផ្កា ដែលបាននាំមកនូវផលប្រយោជន៍ជាក់ស្តែងដល់ប្រជាជនទាំងពីរ។
លោក Li Qiang បានបន្តថា ប្រទេសទាំងពីរប្រកាន់ខ្ជាប់នូវគំនិតនៃការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក ការបើកចំហ បរិយាប័ន្ន និងផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក ដោយលោកបានបន្ថែមថា មេរៀនដ៏មានតម្លៃបែបនេះគួរតែត្រូវបានគោរព និងគាំទ្រដោយភាគីទាំងពីរក្នុងរយៈពេលវែង។
ដោយកត់សម្គាល់ថា ខ្សែសង្វាក់ឧស្សាហកម្ម និងការផ្គត់ផ្គង់របស់ចិន និងកូរ៉េខាងត្បូងមានទំនាក់ទំនងគ្នាយ៉ាងស៊ីជម្រៅ ហើយកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរមានមូលដ្ឋានរឹងមាំ និងសក្តានុពលដ៏ធំធេងនោះ លោក Li Qiang បានបន្ថែមថា ភាគីទាំងពីរគួរតែធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីស្វែងរកតំបន់សហប្រតិបត្តិការថ្មី ពង្រីកវិសាលភាពនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងចាប់យកឱកាសអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមទៀត។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន បានឲ្យដឹងថា ភាគីទាំងពីរក៏គួរតែប្រឆាំងការបង្វែរបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មទៅជាបញ្ហានយោបាយ ឬសន្តិសុខ ហើយរក្សាស្ថិរភាព និងរលូននៃសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់នៃប្រទេសទាំងពីរ និងពិភពលោក។
លោក Li Qiang បានបន្តថា ប្រទេសចិនបានត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីធ្វើការជាមួយកូរ៉េខាងត្បូងដើម្បីពន្លឿនដំណាក់កាលទីពីរនៃការចរចាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីចិន-កូរ៉េខាងត្បូងដោយឈរលើមូលដ្ឋានសមហេតុផល និងសមតុល្យ ជំរុញការកសាងតំបន់បាតុកម្មនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិចិន-កូរ៉េខាងត្បូង (ឆាងឈុន) និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការផលិតកម្រិតខ្ពស់ ថាមពលថ្មី បញ្ញាសិប្បនិម្មិត ជីវឱសថ និងវិស័យផ្សេងៗទៀត។
លោក Li Qiang បានបន្ថែមថា ប្រទេសចិននឹងសម្រួលដល់ការចូលទៅកាន់ទីផ្សារ ផ្តល់សេវាកម្មកាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់ការវិនិយោគពីបរទេស បន្តជំរុញបរិយាកាសធុរកិច្ចលំដាប់ទីមួយ ដែលផ្តោតលើទីផ្សារ ផ្អែកលើច្បាប់ និងអន្តរជាតិ ហើយស្វាគមន៍ក្រុមហ៊ុនកូរ៉េខាងត្បូងជាច្រើនទៀតមកបណ្តាក់ទុន និងធ្វើអាជីវកម្មនៅក្នុងប្រទេសចិន។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន បានមានប្រសាសន៍ថា ភាគីទាំងពីរគួរតែធ្វើសកម្មភាពផ្លាស់ប្តូរនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ និងលើវិស័យអប់រំ កីឡា ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងយុវជន ហើយបន្តបង្កើនការយល់ដឹងគ្នាទៅវិញទៅមក និងមិត្តភាពរវាងប្រជាជនទាំងពីរ។
លោក Li Qiang បានបន្ថែមថា ប្រទេសចិនមានឆន្ទៈក្នុងការពង្រឹងទំនាក់ទំនង និងការសម្របសម្រួលជាមួយកូរ៉េខាងត្បូងលើមុខពហុភាគី និងរួមគ្នាជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ដោយសន្តិភាពក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក។
ចំណែកលោក Yoon Suk Yeol ប្រធានធិបតីកូរ៉េខាងត្បូង បានឲ្យដឹងថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការជិតស្និទ្ធរវាងកូរ៉េខាងត្បូង និងចិនមានសារសំខាន់មិនត្រឹមតែសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍនៃប្រទេសទាំងពីរប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងដល់ការសម្រេចបាននូវសន្តិភាព និងវិបុលភាពពិភពលោកផងដែរ។
ប្រធានធិបតីកូរ៉េខាងត្បូង បានបន្តថា កូរ៉េខាងត្បូងប្រកាន់ខ្ជាប់នូវគោលការណ៍ចិនតែមួយ ហើយជំហរនេះនៅតែមិនផ្លាស់ប្តូរ ហើយនឹងប្តេជ្ញាយ៉ាងមុតមាំក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីដូចសព្វដង។
ដោយកត់សម្គាល់ថាថ្មីៗនេះ កូរ៉េខាងត្បូង និងចិនបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងកិច្ចសន្ទនាក្នុងវិស័យផ្សេងៗ និងការផ្លាស់ប្តូរថ្នាក់ក្រោមជាតិ លោក Yoon Suk Yeol បានឲ្យដឹងថា កូរ៉េខាងត្បូងមានឆន្ទៈរក្សាការផ្លាស់ប្តូរកម្រិតខ្ពស់ និងការទំនាក់ទំនងជិតស្និទ្ធនៅគ្រប់កម្រិតជាមួយប្រទេសចិន ដោយផ្អែកលើការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក។ ពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្ម លើកកម្ពស់ប្រជាជន និងប្រជាជន និងការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌ ពង្រីកផលប្រយោជន៍រួមរបស់ប្រទេសទាំងពីរ ធ្វើឱ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាន់តែស៊ីជម្រៅរវាងកូរ៉េខាងត្បូង ចិន និងជប៉ុន និងជំរុញឱ្យមានការអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀតនៃទំនាក់ទំនងកូរ៉េខាងត្បូង-ចិន។
ភាគីទាំងពីរបានឯកភាពរៀបចំកិច្ចសន្ទនាយុទ្ធសាស្ត្រកម្រិតខ្ពស់រវាងក្រសួងការបរទេសនៃប្រទេសទាំងពីរ និងកិច្ចសន្ទនាចិន-កូរ៉េខាងត្បូង “២+២” ស្តីពីការទូត និងសន្តិសុខនៅថ្នាក់អនុរដ្ឋមន្ត្រី និងចាប់ផ្តើមទំនាក់ទំនងចិន-កូរ៉េខាងត្បូង ១.៥។ តាមដានការសន្ទនា និងយន្តការផ្លាស់ប្តូរនៅពេលវេលាសមស្រប។
ពួកគេក៏បានព្រមព្រៀងគ្នាផងដែរក្នុងការពន្លឿនដំណាក់កាលទីពីរនៃការចរចាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីចិន-កូរ៉េខាងត្បូង និងប្រើប្រាស់ឱ្យបានល្អនូវកិច្ចប្រជុំ និងយន្តការទំនាក់ទំនងរបស់រដ្ឋមន្ត្រីសេដ្ឋកិច្ច ដូចជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការវិនិយោគឧស្សាហកម្ម កិច្ចសហប្រតិបត្តិការខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្ម និងកិច្ចពិភាក្សាត្រួតពិនិត្យការនាំចេញ។
វាត្រូវបានព្រមព្រៀងផងដែរថា គណៈកម្មាធិការចម្រុះចិន-កូរ៉េខាងត្បូងស្តីពីការផ្លាស់ប្តូរប្រជាជន និងប្រជាជននឹងចាប់ផ្តើមឡើងវិញ ដើម្បីជួយសម្រួលដល់អន្តរកម្មទ្វេភាគី។