លុចសំបួ ចុះកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិសុខជាមួយអ៊ុយក្រែន
បរទេស៖ ក្រុងគៀវបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិសុខជាមួយប្រទេសលុចសំបួកាលពីថ្ងៃពុធ ដោយមេដឹកនាំអ៊ុយក្រែន លោក វ្ល៉ាឌីមៀ ហ្សេលេនស្គី បានពណ៌នាអំពីកិច្ចព្រមព្រៀងនេះថាជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើផ្នែកនយោបាយ និងតម្លៃ។
លុចសំបួ គឺជាប្រទេសតូចមួយដែលមានប្រជាជនចំនួន ៦៧២,០០០នាក់ ដែលមានព្រំប្រទល់ជាប់ជាមួយប្រទេសបារាំង អាល្លឺម៉ង់ និងបែលហ្ស៊ិក។ លុចសំបួ គឺ​ជា​សមាជិក​ម្នាក់​ក្នុង​ចំណោម​សមាជិក​ស្ថាបនិក​ណាតូ។ លោក Zelensky និងនាយករដ្ឋមន្ត្រី Luc Frieden បានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងនៅទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោនឌីស៊ី ជាកន្លែងដែលពួកគេបានចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលរបស់អង្គការណាតូ។
អ៊ុយក្រែនបានចុះហត្ថលេខាលើសន្ធិសញ្ញាទ្វេភាគីស្រដៀងគ្នាចំនួនពីរជាមួយសមាជិកណាតូ រួមទាំងចក្រភពអង់គ្លេស បារាំង និងអាឡឺម៉ង់ចាប់តាំងពីខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ ខណៈដែលសម្ព័ន្ធមិត្តបានច្រានចោលសមាជិកភាពរបស់ទីក្រុងគៀវ រហូតដល់ជម្លោះជាមួយរុស្ស៊ីត្រូវបានដោះស្រាយ។ កាលពីខែមិថុនា អ៊ុយក្រែនបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិសុខជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិក និងសហភាពអឺរ៉ុប។
គ្មានឯកសារណាមួយក្នុងចំណោមឯកសារទាំងនេះមានអំណាចនៃមាត្រា ៥ នៃធម្មនុញ្ញណាតូដែលចែងថាការវាយប្រហារប្រឆាំងនឹងសមាជិកម្នាក់ត្រូវតែចាត់ទុកជាការវាយប្រហារប្រឆាំងនឹងសម្ព័ន្ធភាពទាំងមូល។ សន្ធិសញ្ញា​មិន​កំណត់​ថា​អ្នក​គាំទ្រ​ក្រុង​គៀវ​ត្រូវ​តែ​ចូល​រួម​ដោយ​ផ្ទាល់​ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​ជាមួយ​ក្រុង​ម៉ូស្គូ​ទេ។
អត្ថបទដែលបានបោះពុម្ពផ្សាយដោយក្រុង Kiev បញ្ជាក់ថា លុចសំបួ នឹងយកតួនាទីរួមគ្នាជាមួយអេស្តូនី និងអ៊ុយក្រែន ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាព IT របស់អ៊ុយក្រែន និងចូលរួមក្នុងកម្មវិធីដែលមានគោលបំណងជំរុញកងទ័ពអាកាស និងកាំភ្លើងធំរបស់អ៊ុយក្រែន។
លុចសំបួរនឹងគាំទ្រដល់ទីក្រុងគៀវ តាមរយៈការផ្តល់សមត្ថភាពស៊ើបការណ៍ ការឃ្លាំមើល និងការឈ្លបយកការណ៍ (ISR) រួមទាំងនៅក្នុងដែនអវកាស និងសមត្ថភាពអេឡិចត្រូម៉ាញ៉េទិចតាមអ៊ីនធឺណិត។ លុចសំបួរ ក៏នឹងជួយបណ្តុះបណ្តាលកងទ័ពអ៊ុយក្រែនផងដែរ។
លោក Duchy បានផ្តល់ជំនួយយោធាដល់អ៊ុយក្រែនរួចហើយ ដែលមានតម្លៃជាង ២៥០លានអឺរ៉ូ (២៧០.៧៤លានដុល្លារ) នេះបើយោងតាមក្រុង Kiev។ វាក៏បានបែងចែក ៨០លានអឺរ៉ូ (៨៦.៦៤លានដុល្លារ) សម្រាប់ជំនួយការពារជាតិបន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំនេះ។
លោក Zelensky បានឲ្យដឹងថា កិច្ចព្រមព្រៀងផ្តោតលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនយោបាយ និងតម្លៃរវាងប្រទេសរបស់យើង ហើយបានថ្លែងអំណរគុណដល់ឧកញ៉ាដែលបានគាំទ្រដល់សេចក្តីប្រាថ្នារបស់ក្រុង Kiev ក្នុងការចូលរួមសហភាពអឺរ៉ុប និងអង្គការណាតូ។
លោក Frieden បានសរសេរនៅលើ X (អតីត Twitter) ថា គោលដៅគឺធានាសន្តិសុខ នីតិរដ្ឋ និងសេរីភាពនៅអឺរ៉ុប។
ទីក្រុងមូស្គូបានបញ្ជាក់ម្តងហើយម្តងទៀតថា ការបន្តការផ្តល់សព្វាវុធរបស់លោកខាងលិចដល់អ៊ុយក្រែននឹងអូសបន្លាយពេលជម្លោះ ប៉ុន្តែទីបំផុតនឹងបរាជ័យក្នុងការបញ្ឈប់ទាហានរុស្ស៊ី។ វិមានក្រឹមឡាំងបានឲ្យដឹងថា ការចូលរួមកាន់តែស៊ីជម្រៅរបស់លោកខាងលិចក្នុងការប្រឈមមុខដាក់គ្នាក៏ប្រថុយនឹងការប្រឈមមុខដាក់គ្នាដោយផ្ទាល់រវាងណាតូ និងរុស្ស៊ីផងដែរ។
អ្នកនាំពាក្យប្រធានាធិបតី Dmitry Peskov ក៏បានឲ្យដឹងមុននេះថា ប្រទេសដែលផ្តល់ការធានាសន្តិសុខដល់ទីក្រុង Kiev នៅទីបំផុតធ្វើឱ្យអឺរ៉ុបកាន់តែមានសុវត្ថិភាព។