ក្រុមហ៊ុន Meta ដក​យក​គណនី Facebook រាបរាប់ពាន់គណនី ដែលដំណើរការក្នុង​ការ​បោកប្រាស់​ផ្លូវភេទ​ពី​ប្រទេស​នីហ្សេរីយ៉ា
បរទេស៖ ក្រុមហ៊ុន Meta បញ្ជាក់ថា ខ្លួនបានដកគណនី Facebook ប្រហែល ៦៣,០០០គណនី នៅក្នុងប្រទេសនីហ្សេរីយ៉ា ដែលបានចូលរួមក្នុងការបោកប្រាស់ផ្លូវភេទផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ រួមជាមួយនឹងក្រុម និងទំព័រដែលព្យាយាមរៀបចំ ជ្រើសរើស និងបណ្តុះបណ្តាលអ្នកបោកប្រាស់ថ្មី។
ការជំរិតទារផ្លូវភេទ ឬការធ្វើទារុណកម្មផ្លូវភេទ ពាក់ព័ន្ធនឹងការបញ្ចុះបញ្ចូលមនុស្សម្នាក់ឱ្យផ្ញើរូបថតមិនច្បាស់លាស់តាមអ៊ីនធឺណិត ហើយបន្ទាប់មកគំរាមកំហែងធ្វើឱ្យរូបភាពនោះជាសាធារណៈ លុះត្រាតែជនរងគ្រោះមិនបង់ប្រាក់ ឬចូលរួមក្នុងការអនុគ្រោះផ្លូវភេទ។ ករណីដែលល្បីខ្លាំងនាពេលថ្មីៗនេះ រួមមានបងប្អូនជនជាតិនីហ្សេរីយ៉ាពីរនាក់ ដែលបានសារភាពថាមានកំហុសក្នុងការជំរិតទារផ្លូវភេទលើក្មេងប្រុសជំទង់ និងបុរសវ័យក្មេងនៅក្នុងរដ្ឋ Michigan រួមទាំងម្នាក់ដែលបានយកជីវិតផ្ទាល់ខ្លួនរបស់គាត់ និងអនុប្រធានប៉ូលីសរដ្ឋ Virginia ដែលបានជំរិតទារផ្លូវភេទ និងចាប់ជំរិតក្មេងស្រីអាយុ១៥ឆ្នាំ។
Meta បានឲ្យដឹងថា មានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៅក្នុងករណីនៃការធ្វើទារុណកម្មផ្លូវភេទក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ ដែលបង្កឡើងដោយក្រុមដែលរៀបចំយ៉ាងធូររលុងហៅថា Yahoo Boys ដែលប្រតិបត្តិការភាគច្រើនចេញពីប្រទេសនីហ្សេរីយ៉ា ដោយបន្ថែមថាMeta បានលុបគណនី Facebook និងក្រុមដែលគ្រប់គ្រងដោយក្រុមក្រោម អង្គការ និងបុគ្គលគ្រោះថ្នាក់ គោលនយោបាយ។
នៅក្នុងខែមករា FBI បានព្រមានអំពីការកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំង នៅក្នុងករណីនៃការធ្វើទារុណកម្មផ្លូវភេទដែលផ្តោតលើកុមារ។ ជនរងគ្រោះជាគោលដៅចម្បងគឺក្មេងប្រុសអាយុចន្លោះពី ១៤ ទៅ ១៧ឆ្នាំ ប៉ុន្តែ FBI បានបញ្ជាក់ថា កុមារណាមួយអាចក្លាយជាជនរងគ្រោះ។
Meta បានបន្តថាការស៊ើបអង្កេតរបស់ខ្លួនបានរកឃើញថាការប៉ុនប៉ងរបស់អ្នកបោកប្រាស់ភាគច្រើនមិនបានសម្រេច ហើយភាគច្រើនបានកំណត់គោលដៅបុរសពេញវ័យនៅក្នុងសហរដ្ឋអាមេរិក ប៉ុន្តែបានបន្ថែមថាវាបានឃើញមួយចំនួន ព្យាយាមកំណត់គោលដៅអនីតិជន ដែល Meta បញ្ជាក់ថាវាបានរាយការណ៍ទៅមជ្ឈមណ្ឌលជាតិសម្រាប់ការបាត់ខ្លួន និងកុមារកេងប្រវ័ញ្ច។
Meta បានបន្ថែមថាគណនីដែលត្រូវបានដកចេញរួមមានបណ្តាញសម្របសម្រួល នៃគណនីប្រហែល ២,៥០០គណនី ដែលភ្ជាប់ទៅនឹងក្រុមមនុស្សប្រហែល ២០នាក់ដែលកំពុងដំណើរការពួកគេ។
កាលពីខែមេសា Meta បានប្រកាសថាខ្លួនកំពុងដាក់ពង្រាយឧបករណ៍ថ្មីនៅក្នុង Instagram ដើម្បីការពារមនុស្សវ័យក្មេង និងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការជំរិតទារផ្លូវភេទ រួមទាំងមុខងារដែលនឹងធ្វើឱ្យរូបភាពអាក្រាតកាយព្រិលដោយស្វ័យប្រវត្តិនៅក្នុងសារផ្ទាល់។ Meta នៅតែកំពុងសាកល្បងលក្ខណៈពិសេសដែលជាផ្នែកនៃយុទ្ធនាការរបស់ខ្លួនដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការឆបោកផ្លូវភេទ និងទម្រង់ផ្សេងទៀតនៃការរំលោភបំពានលើរូបភាព និងដើម្បីធ្វើឱ្យវាកាន់តែតឹងរ៉ឹងសម្រាប់ឧក្រិដ្ឋជនក្នុងការទាក់ទងមនុស្សវ័យជំទង់។