ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន អញ្ជើញសួរសុខទុក្ខកម្លាំង​បញ្ជាការដ្ឋាន​​តំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ ដែល​រងផលប៉ះពាល់​ដោយ​ខ្យល់​កន្ត្រាក់​ ក្នុង​ពេល​ស្នាក់​នៅ​បំពេញភារកិច្ចបង្ក្រាបបទល្មើសធនធានធម្មជាតិ ​
ភ្នំពេញ៖ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន មេបញ្ជាការតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ អនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មការការពារ គ្រប់គ្រង និងបង្ក្រាបទល្មើសធនធានធម្មជាតិ និងសហការី នៅថ្ងៃទី២៦ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ២០២៤​ បានអញ្ជើញសំណេះសំណាល​សាកសួរសុខទុក្ខ កងកម្លាំង​នៃបញ្ជាការដ្ឋាន​​តំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ ដែលរង​ផលប៉ះពាល់​ដោយ​ខ្យល់​កន្ត្រាក់​ ក្នុង​ពេល​កំពុង​ស្នាក់​នៅ​ប្រចាំការបំពេញ​បេសកកម្ម​ការពារ ទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបបទល្មើសធនធានធម្មជាតិ នៅតំបន់ត្រពាំងក្រវិល ក្នុងដែនជម្រកសត្វបឹងពែរ ស្ថិតក្នុងឃុំសាគ្រាម ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក​ ខេត្តកំពង់ធំ ។
លោក​អនុសេនីយ៍ឯក ចាន់ រ៉ន មេបញ្ជាការ កងអនុសេនាធំទី៣ កងវរសេនាតូចលេខ២ ដែលទទួលខុសត្រូវប្រចាំការការពារទប់ស្កាត់បទល្មើសធនធានធម្មជាតិនៅតំបន់ត្រពាំងក្រវិល បានរាយការណ៍​បញ្ជាក់ថា នៅវេលាម៉ោង១១ និង១៥នាទីយប់ ថ្ងៃទី២៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅនេះ មានភ្លៀងមួយមេធំ​ និងមានខ្យល់កន្ត្រាក់ បណ្តាលឲ្យបាក់មែកឈើ សង្កត់លើរោងស្នាក់នៅរបស់កងកម្លាំង បាន​ធ្វើ​ឲ្យខូចខាតជម្រកស្នាក់នៅមួយចំនួន ប៉ុន្តែ​មិនបណ្តាលឲ្យមានការរងរបួសធ្ងន់ធ្ងរដល់​កងកម្លំាង​យោធិន​ដែល​កំពុងសម្រាក​ នៅក្នុងរោងស្នាក់នៅឡើយ ។​
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន មេបញ្ជាការ​តំបន់​ប្រតិបត្តិការ​សឹក​រង​ អនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មការការពារ គ្រប់គ្រង និងបង្ក្រាបបទល្មើសធនធានធម្មជាតិខេត្តកំពង់ធំ បានថ្លែងនូវការកោតសរសើរចំពោះកងកម្លាំងនៃ​បញ្ជាការរដ្ឋានតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ​ ដែលបានពុះពាររាល់ការលំបាកទាំងការស្នាក់នៅ ការហូបចុក និងការចេញបំពេញបេសកកម្ម ក្នុងរដូវស្សានេះ​ដោយ​ មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ស្ទេីររៀងរាលថ្ងៃ​ ហេីយ​ផ្លូវ​លំបាក​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ក្តី​ ប៉ុន្តែ​បងប្អូននៅតែខិតខំបំពេញភារកិច្ចតាមបទបញ្ជារបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ គ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ នៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ និង​បទបញ្ជា​របស់​ឯកឧត្ដម​អភិបាល​ខេត្ត​ ប្រធាន​គណបញ្ជាការឯកភាព​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់​ធំ​ ប្រកបដោយស្មាតី​ទទួល​ខុសត្រូវ​ខ្ពស់​ ។​
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន បានណែនាំដល់យោធិនទាំងអស់ ត្រូវបន្តសហប្រតិបត្តិការ​អនុវត្ថបទបញ្ជាស្តីពីការការពារ ទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបបទល្មើសធនធានធម្មជាតិ​ ដែល​ថ្នាក់​លើ​បាន​ប្រគល់​ជូន​ឲ្យទទួលបានជោគជ័យ ។ ដោយ​ ត្រូវបំពេញភារកិច្ច​ក្នុង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការជាមួយកម្លាំងចម្រុះ និងត្រូវបំពេញភារកិច្ច ដោយម្ចាស់ការ ប្រកបដោយ​ដោយស្មារតី​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់​ក្នុងការការពារ ទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបឲ្យខាងតែបាន នូវរាល់បទល្មើសធនធានធម្មជាតិមិនឲ្យមានការកើតឡើងជាថ្មី ជាដាច់ខាត ។​
នៅក្នុងឱកាសនេះដែរ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន បាននាំយកអំណោយរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ប្រគល់ជូនកងកម្លាំង​នៃបញ្ជាការដ្ខាន​តំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ រួមមាន​ប្រេង​សាំង​សម្រាប់​ចាក់​មធ្យោបាយ​ធ្វើដំណើរ​ ចំនួន​ ៦០​ លីត្រ​ ​ អង្ករចំនួន៥០គីឡូក្រាម មីជាតិចំនួន៦កេស កៅស៊ូតង់ចំនួន១ផ្ទាំង ទឹកបរិសុទ្ធចំនួន៥០យួរ ត្រីខកំប៉ុងចំនួន១០យួរ​ ទឹកត្រីទឹកស៊ីអ៊ីវចំនួន៨យួរ បន្លែបង្ការ​ និងថវិកាមួយចំនួន សម្រាប់ជួសជុល​មធ្យោបាយ​ធ្វើដំណើរ​ដែលខូចខាត ក្នុងពេលបំពេញបេសកកម្មកន្លងទៅ​ ។