ថវិកាបេឡាមរណសង្គ្រោះ និងអំណោយមនុស្សធម៌របស់សម្ដេចធិបតី និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ត្រូវបានប្រគល់ជូនក្រុមគ្រួសារអតីតយុទ្ទជន មានជីភាពលំ​បាក នៅស្រុកសន្ទុក
ភ្នំពេញ៖ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន មេបញ្ជាការតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករង ប្រធានគណៈកម្មាធិការ​សមាគមអតីតយុទ្ធជនកម្ពុជាខេត្តកំពង់ធំ​ នៅថ្ងៃទី២០ ខែសីហា​ ឆ្នាំ២០២៤​ បានដឹកនាំសហការី រួម​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី​ នាំយកនូវថវិកាបេឡាមរណសង្គ្រោះប្រគល់ជូនគ្រួសារ​សពអតី​តយុទ្ឋជនជន​ពិការ​​ ​ និងឧបត្ថម្ភអំណោយមនុស្សធម៌របស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ជូនក្រុមគ្រួសារអតីតយុទ្ទជន ដែលមានជីភាពលំ​បាកខ្វះខាត ។​ ដែលពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅនៅ​លេីភូមិថ្មីដីសម្បទានសង្គមកិច្ច ស្ថិតនៅភូមិដងក្តា ឃុំក្រយា​ ស្រុកសន្ទុក​ ខេត្ត​កំពង់​ធំ​​ ។
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន រួមជាមួយគណៈកម្មាធិការសមាគមអតីតយុទ្ធជនស្រុកសន្ទុក និងអាជ្ញាធរដែនដី បានថ្លែងនូវការ​សោកស្ដាយ​អាឡោះអាល័យ​ ជា​មួយ​ក្រុម​គ្រួសារ​សព​លោកពលបាលត្រី ម៉ូត ទី អតីត​យុទ្ធ​ជន​ពិការ​ដោយ​សា​រ​សង្គ្រាម​ ក្នុង​សមរភូមិ​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩០​ អតីត​នៅ​អង្គភាព​យោធា​ស្រុក​បារាយណ៍​ ខេត្ត​កំពង់ធំ​ ហើយ​បានទទួល​មរណភាព​ដោយ​រោគាពាធ​កាល​ពី​ពេល​ថ្មីៗ​កន្លង​ទៅ​នេះ​ដោយ​សារ​រោគាពាធ​ ក្នុង​ជន្មាយុ​ ៥៦​ ឆ្នាំ​ និង​សូម​គោរព​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​លោក​ពលបាលត្រី​ម៉ូ​ត​ ទី​​ បានទៅកាន់សុគតិភព កុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡើយ ហើយនិងបានជូនពរដល់ក្រុមគ្រួសារសព សូម​មានសុខភាពល្អ ទទួលបាននូវសេចក្តីសុខ សេចក្តីចម្រើន គ្រប់​ប្រការ​កុំបី​ឃ្លៀង​ឃ្លាត​ឡើយ​ ។
ជាមួយនោះដែរ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន បានណែនាំដល់បងប្អូនអតីតយុទ្ទជ​ន ត្រូវរស់នៅមានអនាម័យល្អ និងខិត​ខំបង្កបង្កេីនផល ដាំដំណាំ ចិញ្ចឹមសត្វ ដើម្បីដោះស្រាយជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ នៅ​លេីដីសម្បទានសង្គមកិច្ច​ និង​ផ្ទះ​ថ្មី​ ដែល​សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​ និង​សម្តេច​កិត្តិព្រឹទ្ឋបណ្ឌឹត​លោកកបាន​ផ្តល់​ជូន​កន្លង​ទៅ​ ។
នៅក្នុងឱកាសនេះដែរ​ឧត្តម​សេនីយ៍​ទោ​ សោម​ ស៊ុន​ បានប្រគល់ជូននូវថវិកាបេឡាមរណសង្គ្រោះចំនួន៤លានរៀល ព្រមទាំងគ្រឿងឧបភោគបរិភោគមួយចំនួនទៀត រួម​មាន​ អង្ករចំនួន​​ មីជាតិ​ ទឹកត្រីទឹកស៊ីអ៉ីវ​ ​និង​ត្រីខ​កំប៉ុង​ដល់​ក្រុម​គ្រួសារ​សព​ ។ ដោយឡែកក្រុមគ្រួសារអតីតយុទ្ទជន ដែលមានជីភាពលំ​បាកខ្ខះខាត​ទាំង១០គ្រួសារ ដោយក្នុង១គ្រួសារទទួលបានអង្ករ មីជាតិ ទឹកត្រីទឹកស៊ីអ៉ីវ និងត្រីខកំប៉ុងផងដែរ ដែលជាអំណោយមនុស្សធម៌របស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ផង​ដែរ​ ។
ក្រុមគ្រួសារអតីតយុទ្ធជន បាន​សូម​គោរព​ថ្លែង​អំណរគុណ​ដ៏ជ្រាលជ្រៅ​ជាទី​បំផុត​ចំពោះ​សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន​ ម៉ាណែត​ និង​លោក​ជំទាវ​បណ្ឌិត ពេជ​ ចន្ទមុន្នី​ និងឧត្តម​សេនីយ៍​ទោ សោម​ ស៊ុន​ ព្រមទាំង​​ក្រុម​ការងារ​គណៈកម្មាធិការ​សមាគម​អតីត​យុទ្ធ​ជន​កម្ពុជា​ ខេត្ត​កំពង់ធំ​ ដែល​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​បម្រើ​បងប្អូន​អតីត​យុទ្ធ​ជន​ នៅ​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ធំ​ ដោយ​អស់​ពី​ចិត្ត​ពី​ថ្លើម​ និង​សូមគោរព​ជូន​ពរ​សម្តេច​ និង​លោកជំទាវ​ ព្រមទាំង​ឯកឧត្តម​ អស់​លោក​ទាំង​អស់​ សូម​ទទួល​បាន​នូវ​ពុទ្ធ​ពរ​ទាំង​បួន​ប្រការ កុំបី​ឃ្លៀង​ឃ្លាត​ឡើយ​ ។