**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
លោក លី ឈាង បញ្ជាក់ថា ប្រទេសចិននឹងនៅតែជាមិត្តពិត និងដៃគូដ៏ល្អជាមួយប្រទេសបេឡារុស
បរទេស៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន លោក លី ឈាង បានបញ្ជាក់នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ថា ប្រទេសចិនត្រៀមខ្លួនជាស្រេចក្នុងការធ្វើការជាមួយប្រទេសបេឡារុស្ស ក្នុងការជួយគ្នាទៅវិញទៅមកយ៉ាងរឹងមាំក្នុងការការពារផលប្រយោជន៍ស្នូល និងនៅតែជាមិត្តពិត និងដៃគូដ៏ល្អជាមួយគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក លី ឈាង បានធ្វើការកត់សម្គាល់ក្នុងពេលកំពុងជួបពិភាក្សាជាមួយនាយករដ្ឋមន្ត្រីបេឡារុស្ស លោក Roman Golovchenko ។
ដោយកត់សម្គាល់ថា ប្រទេសចិន និងបេឡារុស្សរីករាយនឹងមិត្តភាពប្រពៃណីដែលគោរពពេលវេលានោះ លោក លី ឈាង បានឲ្យដឹងថា ក្រោមការណែនាំជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ប្រធានាធិបតីចិន លោក Xi Jinping និងប្រធានាធិបតីបេឡារុស្ស លោក Alexander Lukashenko ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយចិន-បេឡារុស្សបាននិងកំពុងអភិវឌ្ឍយ៉ាងស៊ីជម្រៅ។
លោក លី ឈាង បានបន្តថា ប្រទេសទាំងពីរបានបង្រួបបង្រួមការជឿទុកចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមកផ្នែកនយោបាយ និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្តល់ផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក ដោយបន្ថែមថា ប្រទេសចិនបានត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីធ្វើការជាមួយប្រទេសបេឡារុស ដើម្បីអនុវត្តទាំងស្រុងនូវមតិឯកភាពសំខាន់ៗដែលប្រមុខរដ្ឋទាំងពីរសម្រេចបាន ដោយគាំទ្រយ៉ាងមុតមាំគ្នាទៅវិញទៅមកក្នុងការការពារផលប្រយោជន៍ស្នូលរបស់ពួកគេ។ ជាមិត្តពិត និងជាដៃគូដ៏ល្អរបស់គ្នាទៅវិញទៅមក រក្សាស្ថិរភាព និងការអភិវឌ្ឍនៃទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីក្នុងកម្រិតខ្ពស់ ធ្វើឲ្យស៊ីជម្រៅកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យផ្សេងៗ និងជំរុញឱ្យមានការជំរុញទំនើបកម្មរបស់គ្នាទៅវិញទៅមកកាន់តែប្រសើរឡើង។
លោក លី ឈាង បានចង្អុលបង្ហាញថា ប្រទេសចិនមានឆន្ទៈក្នុងការបំពេញតួនាទីរបស់គណៈកម្មាធិការសហប្រតិបត្តិការអន្តររដ្ឋាភិបាលរវាងប្រទេសទាំងពីរ ពង្រឹងការចតនៃយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ រួមគ្នាកសាងខ្សែក្រវាត់ និងផ្លូវប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ទាញយកសក្តានុពលកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ។ សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងការអភិវឌ្ឍន៍បៃតង និងពង្រីកការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជន និងប្រជាជនក្នុងវិស័យអប់រំ វប្បធម៌ និងទេសចរណ៍។
លោក លី ឈាង បានបន្ថែមថា ប្រទេសចិនមានឆន្ទៈក្នុងការពង្រឹងទំនាក់ទំនង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយបេឡារុស្សក្នុងអង្គការសហប្រជាជាតិ អង្គការសហប្រតិបត្តិការសៀងហៃ និងយន្តការពហុភាគីផ្សេងទៀត អនុវត្តយ៉ាងសកម្មនូវគំនិតផ្តួចផ្តើមពិភពលោកទាំងបី លើកកម្ពស់ការអនុវត្តពហុភាគីនិយមពិតប្រាកដ និងរួមគ្នាកសាងសហគមន៍មួយដែលមានអនាគតរួមគ្នាសម្រាប់មនុស្សជាតិ។
ចំណែកលោក Golovchenko បានឲ្យដឹងថា ក្រោមការណែនាំជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ប្រមុខរដ្ឋទាំងពីរ ទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ ដោយបន្ថែមថាបេឡារុស្សមានឆន្ទៈរក្សាជាមិត្តល្អ និងជាដៃគូរបស់ចិន ដោយប្រកាន់ខ្ជាប់នូវគោលការណ៍ចិនតែមួយ និងគាំទ្រយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់នូវជំហររបស់ចិនលើបញ្ហាទាក់ទងនឹងហុងកុង ស៊ីនជាំង និងស៊ីហ្សាង។
ដោយកត់សម្គាល់ថា ការគាំទ្រ និងជំនួយដែលផ្តល់ដោយប្រទេសចិនក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំមកនេះ បានជំរុញយ៉ាងខ្លាំងដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមរបស់ប្រទេសបេឡារុស លោកបាននិយាយថា បេឡារុស្សមានឆន្ទៈក្នុងការធ្វើការជាមួយប្រទេសចិនដើម្បីអនុវត្តការឯកភាពដ៏សំខាន់ដែលប្រមុខរដ្ឋទាំងពីរសម្រេចបាន ពង្រឹងការផ្លាស់ប្តូរនៅគ្រប់កម្រិត។ ពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាក់ស្តែងលើវិស័យពាណិជ្ជកម្ម ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា និងកសិកម្ម ក្រោមក្របខណ្ឌនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមខ្សែក្រវ៉ាត់ និងផ្លូវ ពង្រឹងការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ ព្រមទាំងការសម្របសម្រួលក្នុងកិច្ចការអន្តរជាតិ និងពហុភាគី និងបន្តពង្រឹងអត្ថន័យនៃគ្រប់អាកាសធាតុគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។ ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្ររវាងបេឡារុស្ស និងចិន។
លោក លី ឈាង និងលោក Golovchenko បានប្រកាសរួមគ្នាអំពីការបើកដំណើរការជាផ្លូវការនៃឆ្នាំនៃការច្នៃប្រឌិតវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាចិន-បេឡារុស ពីឆ្នាំ២០២៤ ដល់ឆ្នាំ២០២៥ និងការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រមូលដ្ឋានចិន-បេឡារុស និងមជ្ឈមណ្ឌលសៀវភៅចិននៃបណ្ណាល័យជាតិបេឡារុស្ស។
បន្ទាប់ពីកិច្ចពិភាក្សា មេដឹកនាំទាំងពីរបានចុះហត្ថលេខាលើសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមរវាងរដ្ឋាភិបាលទាំងពីរ ធ្វើជាសាក្សីក្នុងការចុះហត្ថលេខាលើឯកសារកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីមួយចំនួនស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការខ្សែក្រវ៉ាត់ និងផ្លូវ ពាណិជ្ជកម្មសេវាកម្ម និងការវិនិយោគ ការអភិវឌ្ឍន៍បៃតង វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា វប្បធម៌ និងកិច្ចការមូលដ្ឋាន។ ពួកគេក៏បានរួមគ្នាជួបអ្នកសារព័ត៌មានផងដែរ។