សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ឧបត្ថម្ភ ​ស្បៀងអាហារគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និង​ថវិកាមួយចំនួន ជូន​ក្រុម​គ្រួសារ​អតីត​យុទ្ធ​ជន​ និងប្រជាការពារ នៅស្រុកសណ្ដាន់
ភ្នំពេញ៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន មេបញ្ជាការ​តំបន់​ប្រតិបត្តិការ​សឹករង អនុប្រធាន​គណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ធំ បានដឹកនាំសហការី ក្រុមការងាររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលចុះមូលដ្ឋានឃុំដងកាំបិត ស្រុកសណ្ដាន់ បានផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយភូមិឃុំ មានសុវត្ថិភាព និងបានឧបត្ថម្ភកុំព្យូទ័រ ម៉ាស៊ីន​ព្រីន្ទ សម្ភារៈ​ការិយាល័យ ជូន​ប្រធាន​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ឃុំ​ សម្រាប់​បម្រើ​ការងារ​រដ្ឋបាល​ ព្រមទាំងស្បៀងអាហារគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និង​ថវិកាមួយចំនួន ដែល​អំណោយជារបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ និងលោកជំទាវ​បណ្ឌិត​ពេជ​ចន្ទមុន្នី​ ជូនក្រុមគ្រួសារអតីតយុទ្ធជន​ និង​ប្រជាការពារ ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ នៅឃុំដងកាំបិត ស្រុកសណ្ដាន់ ខេត្តកំពង់ធំ ។​
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន ក្នុងនាម​គណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ធំ បានផ្សព្វផ្សាយខ្លឹមសារគោលនយោបាយភូមិឃុំ មានសុវត្ថិភាព ទាំង៧ចំណុច ដោយផ្តោតសំខាន់ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ការ​ពារ​ទប់ស្កាត់​ឲ្យខាងតែបាន នូវការជួញដូរ ចែកចាយ និងប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនខុសច្បាប់​ ។ បង្រ្កាប​ឲ្យបានក្រុមក្មេងទំនើង​ដែល​បង្កអសន្តិសុខនៅក្នុងមូលដ្ឋាន ព្រមទាំងទប់ស្កាត់ មិនឲ្យមានការលេងល្បែងស៊ីសងគ្រប់ប្រភេទនៅក្នុងមូលដ្ឋាន ។
ជាមួយនេះដែរ ឧត្ដម​សេនីយ៍​ទោ​សោម​ ស៊ុន​ ក៏បានពង្រឹងតួនាទី​ភារកិច្ច​ របស់​ប្រជាការពារ ក្នុងការចូលរួមចំណែកជាមួយប៉ុស្តិនគរបាលរដ្ឋបាល ក្នុងការការពារថែរក្សាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព ជូនប្រជាជន ឲ្យបានល្អប្រសើរ ។​
នៅ​ក្នុងឱកាសនេះ​ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន បានប្រគល់ជូន កុំព្យូទ័រ ចំនួន​ មួយ​គ្រឿង​ ម៉ាស៊ីន​ព្រីន្ទធ័រ​ចំនួន​មួយ​គ្រឿង​ និងសម្ភារៈការិយាល័យ មួយចំនួន ដែលមានតម្លៃសរុបជាទឹកប្រាក់ ជាង​ ៥៦៥​ ដុល្លារ​ ។ ដោយ​ឡែក​នៅក្នុងឱកាសនេះផងដែរ មេបញ្ជាការ​តំបន់​ប្រតិបត្តិការ​សឹករងកំពង់ធំ ប្រធាន​ក្រុម​ការងារ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ចុះមូល​ដ្ឋានឃុំ​ បានប្រគល់ស្បៀង​អាហារ​ គ្រឿង​ឧបភោគ​បរិភោគ​ អំណោយមនុស្សធម៌របស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និង​លោកជំទាវ​ ជូនក្រុមគ្រួសារអតីតយុទ្ធជន​ ប្រជាការពារ និងក្រុមគ្រួសារ ដែលមានជីភាពលំ​បាកខ្ខះខាត​ចំនួន២០គ្រួសារ ដោយក្នុង១គ្រួសារ ទទួលបានអង្ករចំនួន២៥គីឡូក្រាម មីជាតិចំនួន១កេស ទឹកត្រីទឹកស៊ីអ៊វចំនួន១យួរ និងត្រីខកំប៉ុងចំនួ​ន១យួរ ដោយឡែកប្រជាការពារ ចំនួន២២នាក់ផ្សេង​ទៀត ដែលបានចូលរួមក្នុងពិធីនេះ ទទួលបានថវិកាមួយចំនួនផងដែរ ។​
លោក លន់ យេន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាឃុំ បានថ្លែងអំណរគុណ​ដ៏ជ្រាលជ្រៅជាទីបំផុតចំពោះសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ជួយដោះស្រាយនូវរាល់ទុក្ខលំបាករបស់​ក្រុម​គ្រួសារ​អតីត​យុទ្ធ​ជន​ ប្រជាជន​នៅ​តាមមូលដ្ខាននានា ពិសេសនៅឃុំដងកាំបិត ស្រុក​សណ្តាន់​ និងសូមគោរពថ្លែងអំណរគុណចំពោះ​ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន និងក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានឃុំដងកាំបិត ដែលបានឧបត្ថម្ភកុំព្យូទ័រ ម៉ាស៊ីន​ព្រីន្ទធ័រ​ និងសម្ភារៈការិយាល័យ សម្រាប់បម្រើការងាររដ្ឋបាលក្នុងឃុំ និងសូមគោរពជូនពរ សម្តេច លោកជំទាវ ឯកឧត្តម អស់លោក លោកស្រី ទាំងអស់ សូមទទួល​បាននូវពុទ្ធពរទាំង៤ប្រការ កុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡើយ ៕