**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
គណៈរដ្ឋមន្ត្រីថ្មីរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃវ័យក្មេងបំផុត លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra ទទួលបានការយល់ព្រមពីព្រះមហាក្សត្រ
បាងកក៖ ព្រះមហាក្សត្រថៃ Maha Vajiralongkorn បានអនុម័តគណៈរដ្ឋមន្ត្រីថ្មីរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រី លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra ជាមួយនឹងមុខមាត់ថ្មីចំនួន១២ នៅក្នុងជួររដ្ឋាភិបាលចម្រុះដែលមានសមាជិក ៣៦រូប។
លោកស្រី Paetongtarn អាយុ ៣៨ឆ្នាំត្រូវបានបោះឆ្នោតជ្រើសរើសដោយសភាកាលពីខែមុនដើម្បីក្លាយជានាយករដ្ឋមន្ត្រីវ័យក្មេងបំផុតរបស់ប្រទេសថៃបន្ទាប់ពីការដកតំណែងមុនលោក Srettha Thavisin ដោយតុលាការ។
គណបក្សភឿថៃ ដែលរួមជាមួយនឹងការចាប់បដិសន្ធិពីមុនមក បានដឹកនាំរដ្ឋាភិបាលតាំងពីឆ្នាំ២០០១ នៅតែជាកម្លាំងលេចធ្លោនៅក្នុងគណៈរដ្ឋមន្ត្រីថ្មី ដោយរក្សារដ្ឋមន្ត្រីហិរញ្ញវត្ថុ Pichai Chunhavajira និងរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស Maris Sangiampongsa។
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី Phumtham Wechayachai ទទួលបន្ទុកផ្នែកការពារជាតិ ហើយត្រូវបានជំនួសតំណែងជារដ្ឋមន្ត្រីពាណិជ្ជកម្មដោយទីប្រឹក្សាកំពូលរបស់ភឿថៃ និងជាអតីតរដ្ឋមន្ត្រីថាមពល Pichai Naripthaphan។
គណបក្សភឿថៃ ដែលជាគណបក្សប្រជានិយមនៃគ្រួសារមហាសេដ្ឋី ស៊ីណាវ៉ាត្រា មានតំណែងគណៈរដ្ឋមន្ត្រីចំនួន១៧ ដែលរួមមានរដ្ឋមន្ត្រី និងអនុរដ្ឋមន្ត្រី ហើយនៅសល់ ១៩ទៀត បែងចែកក្នុងចំណោមដៃគូចម្រុះ។
គណៈរដ្ឋមន្ត្រីថ្មីអាចបញ្ជូនសំណើគោលនយោបាយរបស់ខ្លួនទៅសភានៅដើមសប្តាហ៍ក្រោយនេះ ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលលោក Wisut Chainarun បានប្រាប់រ៉យទ័រ។
ទាំងនោះរួមមានការកែសម្រួលគោលនយោបាយហត្ថលេខារបស់ភឿថៃក្នុងការផ្ទេរឥណទានចំនួន ១០,០០០បាត (២៩២ដុល្លារ) ទៅកាន់ប្រជាជនថៃចំនួន ៥០លាននាក់តាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូន ដែលឥឡូវនេះមួយចំនួននឹងត្រូវបានចែកចាយជាសាច់ប្រាក់។
លោកស្រី Paetongtarn គឺជាកូនស្រីពៅរបស់អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីដែលបែកបាក់លោកថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ដែលនៅតែត្រូវបានគេមើលឃើញយ៉ាងទូលំទូលាយថាជាអ្នកកាន់អំណាចនៅពីក្រោយឆាក។
លោកស្រីក៏ជាស្ត្រីទី២ និងសមាជិកគ្រួសារទី៤ ដែលកាន់តំណែងកំពូល ដោយបីនាក់ផ្សេងទៀតត្រូវបានដកចេញដោយរដ្ឋប្រហារ ឬការសម្រេចចិត្តរបស់តុលាការ។
បក្សភឿថៃក៏នឹងគ្រប់គ្រងក្រសួងដឹកជញ្ជូន សុខាភិបាល ទេសចរណ៍ និងវប្បធម៌ ខណៈដែលគណបក្ស Bhumjaithai ដែលជាគណបក្សធំទីពីរក្នុងសម្ព័ន្ធភាពទទួលបានអាសនៈគណៈរដ្ឋមន្ត្រីចំនួនប្រាំបី រួមទាំងក្រសួងមហាផ្ទៃ អប់រំ និងការងារ។
គណបក្ស Bhumjaithai បានបញ្ជាក់ថា ខ្លួននឹងជំរុញផែនការសម្រាប់វិក្កយបត្រកញ្ឆា ដើម្បីគ្រប់គ្រងកញ្ឆា បន្ទាប់ពីជោគជ័យរបស់ខ្លួនក្នុងការលុបបំបាត់ឧក្រិដ្ឋកម្មគ្រឿងញៀនបានជំរុញឱ្យមានការរីកចម្រើននៅក្នុងអាជីវកម្មដែលទាក់ទងនឹងកញ្ឆា។
លោក Payong Srivanich ប្រធានសមាគមធនាគារថៃបានឲ្យដឹងថា ការបង្កើតគណៈរដ្ឋមន្ត្រីយ៉ាងឆាប់រហ័សគឺជាសញ្ញាល្អ ហើយនឹងជួយធានាបាននូវការដំណើរការប្រកបដោយរលូននៃវិធានការជំរុញសេដ្ឋកិច្ច។
ការផ្ទេរប្រាក់ទៅកាន់ប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងឆាប់រហ័ស ជាពិសេសទៅក្រុមងាយរងគ្រោះ នឹងបង្កើតភាពរស់រវើកនៅមូលដ្ឋាន។