**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ ថ្លែងការណ៍ពីគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាល ជូនសភា ដោយបង្ហាញពីផែនការភ្លាមៗ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា ប្រឈមសេដ្ឋកិច្ចក្នុងប្រទេស
បាងកក៖ កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra នាយករដ្ឋមន្ត្រីថ្មី របស់ប្រទេសថៃឡង់ដ៏ បានផ្តល់សេចក្តីថ្លែងការណ៍ ពីគោលនយោបាយ រដ្ឋាភិបាលរបស់ លោកស្រីថ្លែងជូនសភា ដោយបង្ហាញពីផែនការភ្លាមៗ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា ប្រឈមសេដ្ឋកិច្ច របស់ប្រទេសថៃឡង់ដ៏ ដែលផ្តោតសំខាន់ ទៅលើការកាត់បន្ថយ បំណុលគ្រួសារខ្ពស់ និងការដោះស្រាយសក្តានុពល ដែលកំពុងកើនឡើង ។
នៅក្នុងសុន្ទរកថា របស់លោកស្រីថ្លែងជូនរដ្ឋសភា លោកស្រី Paetongtarn បានថ្លែងថា រដ្ឋាភិបាលថៃគ្រោង នឹងពន្លឿន ការរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធ បំណុលឱ្យបានទូលំទូលាយ ជាពិសេស លើប្រាក់កម្ចីទិញផ្ទះ និងរថយន្ត ខណៈបំណុលគ្រួសារ នៅក្នុងប្រទេសអាស៊ី អាគ្នេយ៍មួយនេះត្រូវបានប៉ាន់ប្រមាណថា មានប្រមាណជាង៩០ភាគរយនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប ហៅកាត់ (GDP) របស់ខ្លួន ។
ជាមួយនឹងបំណុលគ្រួសារ នៅក្នុងប្រទេសថៃឡង់ដ៏ នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ គឺលើសពី១៦ពាន់ពាន់លានបាត ស្មើនឹងប្រហែល៤៧៤ពាន់លានដុល្លារ សហរដ្ឋអាមេរិក និងប្រាក់កម្ចីមិនដំណើរការកំពុងកើនឡើងនោះ លោកស្រី Paetongtarn បានថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះថា គំនិតផ្តួចផ្តើមស្វែងរកជំនួយដល់អ្នកខ្ចីទាំងក្នុង និងក្រៅប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ។
លោកស្រីបានលើកឡើងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការការពារម្ចាស់អាជីវកម្មថៃ ជាពិសេសសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ហៅកាត់ (SMEs) ពីការប្រកួតប្រជែងមិនយុត្តិធម៌ពីវេទិកាអនឡាញបរទេស ។ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ដែលមានចំនួនប្រហែល៣៥ភាគរយនៃការងារ និងផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប នឹងត្រូវបានផ្តល់ជំនួយផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ ដើម្បីពង្រឹងតួនាទីសំខាន់របស់ពួកគេជាអ្នកជំរុញសេដ្ឋកិច្ច ។
ដោយសង្កត់ធ្ងន់លើតម្រូវការ ក្នុងការកសាងទំនុកចិត្ត និងលើកទឹកចិត្តដល់ការចំណាយរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ ខណៈដែលការសម្រាលបន្ទុកហិរញ្ញវត្ថុ និងការបង្កើតឱកាសការងារផងដែរនោះ លោកស្រីនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានថ្លែងថា រដ្ឋាភិបាលនឹងជំរុញការសន្យាយុទ្ធនាការ ដ៏លេចធ្លោរបស់ខ្លួន គម្រោងផ្តល់កាបូបឌីជីថល ដែលនឹងផ្តល់អាទិភាព ដល់ក្រុមងាយរងគ្រោះ និងដាក់មូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល របស់ប្រទេសថៃឡង់ដ៏ ៕