**អគ្គស្ថានីយវិទ្យុនិងទូរទស្សន៍មជ្ឈិមចិនប្រកាសបង្កើតគណៈកម្មាធិការអ្នកជំនាញសិក្សាស្រាវជ្រាវបញ្ហាសមុទ្រចិនខាងត្បូង និងចេញផ្សាយ «របាយការណ៍ស្តីពីការយល់ដឹងរបស់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ចំពោះសមុទ្រចិនខាងត្បូង»**បទវិភាគ៖ភូមិភាគស្វយ័តស៊ីចាំង ជាសមិទ្ធផលនិងការឆ្លុះបញ្ចាំងនៃការអភិវឌ្ឍកិច្ចការសិទ្ធិមនុស្សរបស់ប្រទេសចិន**ឯកឧត្តម លឺ ឡាយស្រេង អញ្ជើញគោរពវិញាណក្ខន្ធសព ឯកឧត្តម ហ៊ុន សាន**គម្រោងស្ថាបនាស្ពានថ្មី ស្ពានបេតុងស្ទឹងឆ្វេង ត្រូវបានរៀបចំពិធីបួងសួងសុំម្ចាស់ទឹកម្ចាស់ដីដើម្បីសាងសង់នៅព្រឹកនេះហើយ**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ហួត ហាក់ ដឹកនាំក្រុមការងារចុះពិនិត្យស្ថានភាពជាក់ស្តែងរមណីយដ្ឋាន «ទេទឹកពុះ» ដែលស្ថិតនៅក្នុងស្រុកឱរ៉ាល់ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ**សម្តេច ម៉ែន សំអន៖ សម្ពោធសមិទ្ធិផលនៅវត្តឬស្សីជុកជើង តម្លៃជាង ១៨ម៉ឺនដុល្លារ បង្ហាញពីជំនឿ ការរីកចម្រើននៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងប្រាក់ចំណូលរបស់ប្រជាពលរដ្ឋមានការកើនឡើង**ថៃ៖ ចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីបានកើនឡើងដល់ ១៧នាក់ហើយ**កូរ៉េខាងត្បូង៖ ការពង្រីកលទ្ធិគាំពារពាណិជ្ជកម្មនឹងដាក់សម្ពាធលើសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ដែលនាំឱ្យមានអតិផរណា និងការប្រែប្រួលខ្ពស់នៃអត្រាប្តូរប្រាក់**ក្រុមអ្នកច្បាប់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ត្រូវបានប្រកាសសមាសភាពជាផ្លូវការ**ចិន រៀបចំសេណារីយ៉ូមួយ ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយជប៉ុន និងកូរ៉េខាងត្បូង ជុំវិញការរំសាយអាវុធនុយក្លេអ៊ែររបស់កូរ៉េខាងជើង**អ៊ីរ៉ង់នឹងមិនឱនក្បាលដាច់ខាតចំពោះសម្ពាធរបស់អាមេរិក ក្នុងការបន្តការចរចាអំពីកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួនឡើយ**ប្រមុខការពារជាតិអាមេរិក នឹងជំរុញទំនាក់ទំនងយោធាជាមួយហ្វីលីពីន ដើម្បីពង្រឹងការរារាំងប្រឆាំងនឹងការគំរាមកំហែងពីចិនកុម្មុយនិស្ត**បារាំង និងអង់គ្លេស ប្រកាសគាំទ្រដល់ទីក្រុងគៀវក្នុងការវាយប្រហារលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបំពង់បង្ហូរ Sudzha ក្នុងតំបន់ Kursk របស់រុស្ស៊ី**លោក ម៉ាក្រុង បង្ហាញនូវគំនិតផ្តួចផ្តើម ដើម្បីគាំទ្រដល់អ៊ុយក្រែន ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលនៅទីក្រុងប៉ារីស**អញ្ជើញដល់កម្ពុជាភ្លាម សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធបងប្រុសដោយក្តីវិប្បយោគ និងក្តុកក្តួលក្រៃលែង**ចូលរួមរំលែកទុក្ខ! បណ្ឌិតសភាចារ្យ ព្រំ ម៉ល់ អតីតប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ ទទួលមរណភាព ក្នុងជន្មាយុ ៩២ឆ្នាំ**ថៃ៖ ៧នាក់ស្លាប់ ៩៧នាក់បាត់ខ្លួន ក្រោយរលំអគារ៣០ជាន់ ខណៈអាជ្ញាធរជំរុញល្បឿននៃការជួយសង្រ្គោះ**រដ្ឋមន្ត្រីសាធារណការ ចុះពិនិត្យការងារជួសជុលសាងសង់ ស្ពានលេខ៣១ (ផ្លូវជាតិលេខ២១) ស្ថិតក្នុងឃុំព្រែកអំបិល ស្រុកស្អាង ខេត្តកណ្តាល**ក្រសួងបរិស្ថាន ជូនដំណឹងអំពីករណីភ្លើងឆេះព្រៃនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥**ក្រុមអ្នកជួយសង្គ្រោះជនជាតិចិន បន្តជួយសង្គ្រោះអ្នកនៅរស់រានមានជីវិតនៅទីក្រុង Nay Pyi Taw ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា
សម្តេច ហ៊ុន សែន អាចមានលទ្ធភាពធ្វើជា «មេធាវីខ្លួនឯង ដើម្បីការពារអ្នកក្រ» ពេលដកខ្លួនពីនយោបាយ
ភ្នំពេញ៖ ពេលចូលនិវត្តពីនយោបាយក្នុងថ្ងៃអនាគត តើសម្តេច ហ៊ុន សែន ដែលបច្ចុប្បន្នជាប្រធានព្រឹទ្ធសភា និងជាប្រធានគណបក្សកាន់អំណាច នឹងធ្វើអ្វីបន្ត? លទ្ធភាពមួយរបស់សម្តេច ប្រហែលជាចូលបំពេញវិជ្ជាជីវៈមេធាវី។
សម្តេចបង្ហើបពីលទ្ធភាពនាពេលអនាគតនេះ ក្នុងពិធីសួរសុខទុក្ខកុមារី និងយុវតីនៅមជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ និងស្ដារនីតិសម្បទាយុវនារី (អាហ្វេស៊ីប) កាលពីចុងខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
ក្នុងពិធីនោះសម្តេចប្រធានព្រឹទ្ធសភា បានសួរយុវតីជានិស្សិតម្នាក់ ដែលរស់នៅក្នុងអង្គការអាហ្វេស៊ីប និងរៀនផ្នែកច្បាប់នៅសាកលវិទ្យាល័យថា ចង់ធ្វើអ្វីក្នុងពេលអនាគត? ហើយនាងក៏ជម្រាបសម្តេចថា ចង់ធ្វើជាមេធាវី។
សម្តេចលើកទឹកចិត្តថា ការសម្រេចចិត្តរបស់និស្សិតវ័យក្មេងរូបនោះ ដែលចង់ធ្វើជាមេធាវី គឺជារឿងត្រឹមត្រូវ ព្រោះនាងរៀនផ្នែកច្បាប់។ ក្នុងពេលនោះ សម្តេចក៏សួរទៅនិស្សិតនោះវិញ តើដឹងថា សម្តេចជាមេធាវី ម្នាក់ឬទេដែរ? នាងឆ្លើយថាដឹង។ បន្ទាប់មក អតីតនាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជាជាងបីទសវត្សរ៍ បានថ្លែងយ៉ាងដូច្នេះថា៖«បើសិនជាតាលាលែងពីនយោបាយ តាមានលទ្ធភាពចូលទៅបំពេញមុខងារវិជ្ជាជីវៈមេធាវី ដើម្បីការពារក្តីជូនអ្នកក្រីក្រ»។
គួរដឹងថា តាមពិតបច្ចុប្បន្ន សម្តេច ហ៊ុន សែន គឺជាមេធាវីពេញសិទ្ធិរួចទៅហើយ ហើយក៏ជាសមាជិកគណៈមេធាវីកម្ពុជាផងដែរ។ សម្តេចបានស្បថចូលធ្វើជាមេធាវី តាំងពី២០ឆ្នាំមុនមកម្ល៉េះ គឺនៅថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០០៤។ ប៉ុន្តែ សម្តេចជាមេធាវីមិនប្រកបវិជ្ជាជីវៈ ដែលមានន័យថា មានឈ្មោះជាមេធាវី តែមិនបំពេញការងារជាមេធាវី។ យោងតាមច្បាប់ បើទោះជាសម្តេចចង់បំពេញការងារជាមេធាវីក៏មិនអាចដែរ ព្រោះមានវិសមិតភាពជាមួយមុខងារជាសមាជិកព្រឹទ្ធសភា។ វិសមិតភាព ចង់សំដៅថា បុគ្គលម្នាក់ មិនអាចធ្វើជាសមាជិកព្រឹទ្ធសភាផង និងធ្វើជាមេធាវីផង ក្នុងពេលតែមួយឡើយ។
ផ្នែកតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចក្នុងពិធីសំណេះសំណាលខាងលើ សម្តេចអាចមានលទ្ធភាពចូលបំពេញវិជ្ជាជីវៈមេធាវី លុះត្រាសម្តេចលាលែងពីនយោបាយជាមុនសិន។ យ៉ាងណា សម្តេចប្រធានគណបក្សកាន់អំណាច មិនទាន់ប្រកាសនោះទេ នឹងដកខ្លួនចេញពីស្ថាប័ននយោបាយ ឬឈប់ធ្វើការងារនយោបាយនៅពេលណា។ តាំងពីនៅធ្វើជានាយករដ្ឋមន្រ្តីមកម្ល៉េះ សម្តេចបានបង្កើតក្រុមមេធាវីមួយ ដែលមានឯកឧត្ដម គី តិច ជាប្រធាន ដើម្បីការពារក្តីជូនអ្នកក្រីក្រដោយមិនយកប្រាក់។
ឯកឧត្ដម គី តិច ធ្លាប់ធ្វើជាប្រធានគណៈមេធាវីកម្ពុជា ហើយក្នុងជំនាន់ឯកឧត្ដមធ្វើជាប្រធាននេះហើយ ដែលសម្តេច ហ៊ុន សែន ត្រូវទទួលស្គាល់ឱ្យធ្វើជាមេធាវី និងជាសមាជិកគណៈមេធាវី។ ក្រៅពីសម្តេច ហ៊ុន សែន នៅមានឥស្សរជនផ្សេងទៀត ដូចជា សម្តេចឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ស ខេង អតីតរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងបច្ចុប្បន្នជាឧត្តមទីប្រឹក្សាព្រះមហាក្សត្រ ជាដើមក៏ជាមេធាវីមិនប្រកបវិជ្ជាជីវៈដែរ៕