ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន ផ្សព្វផ្សាយសភាពការណ៍ថ្មីៗ និងប្រគល់ភារកិច្ចចាំបាច់មួយចំនួន​ ជូន​កងកម្លាំងបញ្ជាការដ្ឋានតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ​
ភ្នំពេញ៖ នៅថ្ងៃទី៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ នៅទីបញ្ជាការតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ យោធភូមិភាគទី៤ ស្ថិតនៅភូមិថ្នល់បែក ឃុំត្រពាំងឬស្សី ស្រុកកំពង់ស្វាយ ខេត្តកំពង់ធំ បានដំណើរការផ្សព្វផ្សាយសភាពការណ៍ថ្មីៗ ដែលកើតមានឡើងនៅក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស និងប្រគល់ភារកិច្ចសំខាន់ៗ​ចាំបាច់​មួយ​ចំនួន​ និងការត្រៀមបម្រុងកងកម្លាំងអន្តរាគមន៍ ជួយសង្គ្រោះប្រជាពលរដ្ឋ ដែលជួបគ្រោះមហន្តរាយផ្សេងៗ ដែល​កេីតមានឡេីងជាយថាហេតុ ដែលពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅស្ថិតក្រោមអធិបតីភាពឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន មេបញ្ជាការតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ។
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន បានគូសបញ្ជាក់អំពី​សភាពការណ៍​ថ្មី​ៗ ដែលកេីតមានឡេីង​នៅមជ្ឈឹម​បូព៌ា​ រវាង​អុីស្រាអែល​ និង​ លីបង់​ និងរវាង​អុីស្រាអែល​ ជាមួយ​អុីរ៉ង់​ ដែល​កំពុង​មាន​ភាព​តានតឹង​ ព្រមជាមួយនោះ​ក៍បាន​គូស​បញ្ជាក់​បន្ថែម​អំពី​សង្គ្រាម​រវាង​រុស្សី​ និង​អ៊ុយក្រែន​ ដែល​អូស​បន្លាយ​អស់​រយៈ​ពេល​ជាង​ពីរ​ឆ្នាំ​កន្លង​ទៅ​ បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​ផងដែរ​ ។ ដោយ​ឡែក​នៅ​ ប្រទេស​កម្ពុជា​យើង​មាន​សុខ​សុខសន្តិភាព​ ពេញលេញ​ ដូច្នេះ​យើង​ត្រូវ​ថែរក្សា​សុខសន្តិភាព​នេះ​ឲ្យ​នៅ​គង់​វង្ស​ជា​រៀង​រហូត​ ។ ហេីយ​នៅ​ក្នុង​សប្តាហ៍​នេះ​ផងដែរ​ មាន​ជន​ម្នាក់​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ ដែល​បាន​រំលោភ​បំពានរដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ជេរប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ​ដែល​ជាទី​គោរព​សក្ការៈ​នៃ​ប្រជាជន​កម្ពុជា​គ្រប់​រូប​ ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​នៃរាជរដ្ឋា​ភិបាល​កម្ពុជា​ សហការ​ជាមួយសមត្ថកិច្ច​នៅប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​ ចាប់​ឃាត់​ខ្លួន​បញ្ជូន​មក​កាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដេីម្បី​ផ្តន្ទា​ទោស​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់​ ។
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន ក៏បានកោតសរសេីរ​ដល់​កងកម្លាំង​នៃបញ្ជាការដ្ឋានតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ​ ដែល​រួម​សហការ​ជាមួយ​កងកម្លំាង​ប្រដាប់​អាវុធ​ទាំង​បី​ អាជ្ញាធរ​ដែនដី​គ្រប់​លំដាប់​ថ្នាក់​ ក្នុង​កិច្ចការ​ពារ​សន្តិសុខ​ សុវត្ថិភាព​ ជូន​ប្រជាជន​ជួប​ជុំ​ក្រុម​គ្រួសារ​សប្បាយ​រីករាយ​ក្នុង​ឱកាស​បុណ្យ​កាន់​បិណ្ឌ​ និង​ភ្ជុំបិណ្ឌ​ នាពេល​កន្លង​ទៅ​ថ្មីៗនេះ​ ហេីយ​បាន​ប្រគល់ភារកិច្ច ជូនដល់កងកម្លាំងនៃបញ្ជាការដ្ឋានតំបន់ប្រតិបត្តិការសេឹករងកំពង់ធំ ត្រូវ​អនុវត្តន៍​នូវ​ភារកិច្ច​ចាំបាច់​មួយ​ចំនួនចំពោះមុខ​មាន​ដូចជា​៖​ ទីមួយ ត្រៀមរៀបចំយុទ្ធដំណើរទ័ព ដែលប្រព្រឹត្តទៅពីថ្ងៃទី៨ ដល់ថ្ងៃទី១០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ នៅតំបន់ព្រៃឡង់ ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តកំពង់ធំ និងត្រៀមបិទវគ្គហ្វឹកហ្វឺនប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ នៅពេលខាងមុខ។ ទីពីរ ត្រូវបន្ត​ចូលរួមអនុវត្តនូវគោលនយោបាយភូមិឃុំ សង្កាត់​ មានសុវត្ថិភាព របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ឲ្យ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​ ។ និងទីបី ត្រូវ​បន្តត្រៀមកម្លាំង និងមធ្យោបាយគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់អន្តរាគមន៍ជួយសង្គ្រោះពលរដ្ឋ ដែលរងគ្រោះ ដោយគ្រោះមហន្តរាយផ្សេងៗ ជាយថាហេតុ ពិសេស​គ្រោះ​ទឹក​ជំនន់​ ដែលកើតមានឡើងនៅក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តកំពង់ធំ។