**ឯកឧត្តម តាំង ផេងរិទ្ធី ដឹកនាំក្រុមការងារប្រជុំជាមួយតំណាងទីភ្នាក់ងារជ្រើសរើសឯកជនដើម្បីតាមដានព័ត៌មានអំពីបងប្អូនពលករខ្មែររស់នៅប្រទេសថៃ បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដី**រថយន្តដឹកជញ្ជូនយោធាបានមកដល់ហើយដើម្បីជួយគាំទ្រការដឹកជញ្ជូនភ្ញៀវទេសចរ និងប្រជាពលរដ្ឋ ពី​អាកាសយានដ្ឋាន​សុវណ្ណភូមិ​ទៅ​ទីក្រុង​បន្ទាប់​ពី​ប្រព័ន្ធ​ដឹក​ជញ្ជូន​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បាន​ផ្អាក**វីរបុរសជើងបួនគឺជាកម្លាំងដ៏សំខាន់មួយផ្សេងទៀតក្នុងការស្វែងរកមនុស្សបាត់ខ្លួននៅក្នុងអគារដែលដួលរលំបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីដ៏ធំមួយ!**មនុស្ស ១៤៤នាក់បានស្លាប់ និង ៧៣២នាក់រងរបួសនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រុិចទ័រ**នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃចុះ​ពិនិត្យ​តំបន់​ដែល​ការិយាល័យ​អគ្គសវនកម្ម​ដួល​រលំ ហើយបញ្ជា​ឲ្យ​សន្តិសុខ​តឹងរ៉ឹង​ខ្លាច​មាន​ការ​ដួល​រលំ​ម្តង​ទៀត​**ក្រសួងធនធានទឹក ជូនដំណឹង ស្តីពីបាតុភូតរញ្ជួយដីនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បង់ក្លាដែស ឥណ្ឌា ឡាវ ថៃ វៀតណាម និងចិន ខណៈកម្ពុជា ក៏ទទួលរងនូវឥទ្ធិពលនេះដែរ តែក្នុងកម្រិតតិចតួចប៉ុណ្ណោះ**ក្រសួងបរិស្ថាន៖ រហូតមកទល់ពេលនេះ គុណភាពខ្យល់នៅកម្ពុជាមិនទាន់មាន ហានិភ័យដល់សុខភាពសាធារណជននៅឡើយ**នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃចុះ​ពិនិត្យ​មជ្ឈមណ្ឌល​បញ្ជា​ការ​រញ្ជួយ​ដី​ក្រុង​បាងកក បញ្ជា​វិស្វករ​ឱ្យ​ឈរ​នៅ​ក្នុង​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​សំណង់​អគារ​ដែល​សម្រួល​ដល់​សាធារណជន​២៤​ម៉ោង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ។**ប៉ូលិស​ចល័ត​​ប្រើ​ដ្រូន និង​ឆ្កែ K៩ ដើម្បី​ស្វែងរក​អ្នក​នៅ​រស់​នៅ​ក្រោម​អគារ​បាក់​រលំ ស្វែងរក​សញ្ញា​នៃ​ជីវិត**គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់តំបន់ល្បីៗ ជាច្រើនរបស់ប្រទេសនេះ**និស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍របស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន (MEXT) ចំនួន ៣១រូប ទទួលអនុសាសន៍ផ្តាំផ្ញើល្អៗពី ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ប៉េង ពោធិ៍នា មុនចេញដំណើរទៅបន្តការសិក្សា**រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ធំ នឹងបិទចរាចរយានយន្តគ្រប់ប្រភេទដែលធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ តីរវិថីស្ទឹងសែន ចាប់ពីចំណុចរូបសំណាកចង្រិត រហូតដល់ខាងមុខប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលសង្កាត់កំពង់ធំ ដើម្បីឲ្យសាធារណៈជនធ្វើដំណើរថ្មើជើង**រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ៖ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ជាមួយក្រុមហ៊ុន Shandong Dolang Technology Equipment នៃប្រទេសចិន នឹងជំរុញកម្មវិធីសិក្សា TVET ស្របតាមស្តង់ដាសិក្សានៃប្រទេសចិន និងអាល្លឺម៉ង់**ស្នងការនគរបាលខេត្តកែប ផ្តាំផ្ញើដល់មន្ត្រីនគរបាលមូលដ្ឋានត្រូវធ្វើការងារដោយផ្សារភ្ជាប់ជាមួយអាជ្ញាធរ និងប្រជាពលរដ្ឋ**គ្រោះរញ្ជួយដីបានបង្ខំឱ្យថៃប្រកាសបិទសាលារៀន ផ្លូវរថភ្លើង អាកាសចរណ៍ ស្ពាន និងហាងនានា**សម្តេច ម៉ែន សំអន៖ អតីតកងទ័ពស្ម័គ្រចិត្តវៀតណាម បានសម្ដែងការរំភើប ចំពោះការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅកម្ពុជា**រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ៖ កម្មវិធីរោងចក្រកាន់តែប្រសើរនៅកម្ពុជា នៃអង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO-BFC) ជាប្រភពព័ត៌មានដ៏ទុកចិត្តសម្រាប់ម្ចាស់ម៉ាក អ្នកបញ្ជាទិញ**វិស្វករថា អគារភាគច្រើននៅក្នុងទីក្រុងបាងកក បំពេញតាមស្តង់ដារ និងអាចទប់ទល់នឹងការរញ្ជួយបាន**ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី អៀង មូលី ផ្ញើសាររំលែកទុក្ខ ចំពោះមរណភាព ឯកឧត្តម អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន បងប្រុសច្បងរបស់ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន**សមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួនជនត្រូវចោទម្នាក់ ពីបទមិនបំពេញកាតព្វកិច្ចចំពោះឧបករណ៍អាចជួញដូរបាន
នាយករដ្ឋមន្ត្រីវៀតណាម លោក ផាម មិញជីញ ដាក់គោលដៅក្តោបតំណែងជាប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចធំជាងគេទី៤ នៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ឆ្នាំក្រោយ
ហាណូយ៖ នៅថ្ងៃចន្ទទី២១ ខែតុលានេះនាយករដ្ឋមន្ត្រីវៀតណាម លោក ផាម មិញជីញ បានប្រាប់សភាថា ផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់វៀតណាមត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងកើនឡើងពី៦,៨ ទៅ៧ភាគរយនៅឆ្នាំនេះ។ បន្ថែមលើនេះ សេដ្ឋកិច្ចវៀតណាម ក៏ត្រូវបានគេរំពឹងថា នឹងមានតម្លៃ៥០០ពាន់លានដុល្លារនៅឆ្នាំក្រោយ ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ៤ ធំជាងគេនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍។
លោក ជីញ បាននិយាយនៅឯការចាប់ផ្តើមនៃសម័យប្រជុំសភារយៈពេលមួយខែនៅរដ្ឋធានីហាណូយថា សេដ្ឋកិច្ចបានកើនឡើងពី៣៤៦ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២០ ដល់៤៣៣ពាន់លានដុល្លារកាលពីឆ្នាំមុន ហើយផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) ត្រូវបានកំណត់ថានឹងកើនឡើង៧ភាគរយនៅឆ្នាំនេះ ស្របពេលដែលបំណុលសាធារណៈរបស់ប្រទេស ស្ថិតនៅក្រោមការគ្រប់គ្រង និងទាបជាងកម្រិតកំណត់ដែលកំណត់ដោយរដ្ឋសភា។ លោក បន្ត ថា ចន្លោះ ឆ្នាំ២០២១ និង២០២៥ កំណើន ជា មធ្យម ប្រចាំ ឆ្នាំ ត្រូវ បាន គេ ប៉ាន់ ប្រមាណ ថា មាន៦ភាគរយ។ អត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់វៀតណាម គឺស្ថិតក្នុងចំណោមកម្រិតខ្ពស់បំផុតក្នុងតំបន់ និងសកលលោក។ ចំណាត់ថ្នាក់ របស់វៀតណាមក្នុងចំណោមបណ្តាប្រទេសជុំវិញពិភពលោក បានហក់ឡើង ពី លេខ៣៧ ដល់ លេខ៣៤ ហើយ នឹង ឡើង ដល់ លេខ៣៣នៅ ឆ្នាំ ក្រោយ។ បន្ថែមពីនោះ នាយករដ្ឋមន្ត្រីវៀតណាម បានសង្កត់ធ្ងន់ថា GDP សម្រាប់មនុស្សម្នាក់ត្រូវបានគេរំពឹងថា នឹងកើនឡើង៣១,៧ភាគរយពី៣៧២០ដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២១ ដល់៤៩០០ដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២៥។
សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ លោក ជីញ បានប្រកាសថា វៀតណាមនឹងមានគោលដៅកំណើនពី៧ទៅ៧,៥ភាគរយ គាំទ្រដោយគោលដៅកំណើនឥណទាន១៥ភាគរយ និងការវិនិយោគសាធារណៈ រួមទាំងការចំណាយលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន។ លោក បន្ត ថា វៀតណាម ក៏ នឹង ព្យាយាម ទាក់ទាញ ការ វិនិយោគ ពី បរទេស និង ពង្រីក ទីផ្សារ នាំ ចេញ របស់ ខ្លួន។ ប្រទេសកុម្មុយនីស្ដនៅលើដែនដីអាស៊ីអាគ្នេយ៍មួយនេះ ជាមជ្ឈមណ្ឌលឧស្សាហកម្មក្នុងតំបន់ បានរាយការណ៍ពីកំណើនសេដ្ឋកិច្ចខ្លាំងបំផុតរបស់ខ្លួន ក្នុងរយៈពេលពីរឆ្នាំក្នុងត្រីមាសនៃខែកញ្ញា ជំរុញដោយការនាំចេញ ផលិតកម្មឧស្សាហកម្ម និងការកើនឡើងនៃការវិនិយោគពីបរទេស ទោះបីជាព្យុះទីហ្វុងយ៉ាកជី បានបង្កការខូចខាតយ៉ាងទូលំទូលាយ កាលពីខែមុនដែលអាចប៉ះពាល់ដល់កំណើននាពេលអនាគតក៏ដោយ។
លោក ជីញ បានសន្យាថា នឹងមិនមានការខ្វះខាតថាមពលនៅឆ្នាំក្រោយទេ។ នៅឆ្នាំ២០២៣ ការដាច់ចរន្តអគ្គិសនីបានប៉ះពាល់ដល់ផលិតកម្មឧស្សាហកម្ម។ លោក ក៏ បាន និយាយ ថា វៀតណាម នឹង បន្ត ការ ប្រយុទ្ធ ប្រឆាំង នឹង អំពើ ពុករលួយ និង ពង្រឹង សមត្ថភាព ការពារ ជាតិ របស់ ខ្លួន។ គួរបញ្ជាក់ថា នៅឆ្នាំ២០២៦ ដល់២០៣០ រដ្ឋាភិបាលវៀតណាមកំណត់គោលដៅកំណើន GDP ប្រចាំឆ្នាំ ៧,៥-៨,៥ ភាគរយជាមួយនឹង GDP សម្រាប់មនុស្សម្នាក់ឈានដល់៧៤០០-៧៦០០ដុល្លារនៅឆ្នាំ២០៣០។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ វៀតណាមនឹងក្លាយជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍ ដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ជាមួយនឹងឧស្សាហកម្មទំនើប និងសេដ្ឋកិច្ចប្រហែល៧៨០-៨០០ពាន់លានដុល្លារ៕