**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី​ កែវ រតនៈ ក្រើនរំលឹកដល់បងប្អូនកងទ័ព ត្រូវចូលរួមថែរក្សាការពារធនធានធម្មជាតិ និងអនុវត្តគោលនយោបាយរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ឱ្យបានរឹងមាំ**លុចសំបួ ផ្តល់ថវិកាជំនួយ ២លានអឺរ៉ូ គាំទ្រដល់សកម្មភាពមីនមនុស្សធម៌នៅកម្ពុជា តាមរយៈគម្រោងបោសម្អាតមីនដេីម្បីលទ្ធផល**ក្រសួងការងារកម្ពុជា បន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយក្រសួងសហព័ន្ធអាល្លឺម៉ង់ សម្រាប់សហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងអភិវឌ្ឍ**គ្រឹះស្ថានអង្គរ៖ រយៈពេល៣ខែ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជិត ១៩លានដុល្លារ ពីការលក់បណ្ណចូលទស្សនា រមណីយដ្ឋានអង្គរ**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម
ប្រធានរដ្ឋសភាកម្ពុជា​ និងវៀតណាម៖​ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអ្នកជិតខាងល្អ មិត្តភាពជាប្រពៃណី និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការគ្រប់ជ្រុងជ្រោយរវាងកម្ពុជា​ និងវៀតណាម​ បាននាំមកនូវផ្លែផ្កាជាច្រើនដល់ពលរដ្ឋ​ និងប្រទេសទាំងពីរ
ភ្នំពេញ៖ សម្តេចមហារដ្ឋសភាធិការធិបតី ឃួន សុដារី ប្រធានរដ្ឋសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងឯកឧត្តម ត្រិន ថាញ់មិន (Tran Thanh Man) ប្រធានរដ្ឋសភានៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម បានសម្តែងការពេញចិត្ត​ និងអបអរសាទរចំពោះសមិទ្ធផលជាច្រើនដែលប្រទេស​ និងពលរដ្ឋទាំងពីរទទួលបានពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអ្នកជិតខាងល្អ មិត្តភាពជាប្រពៃណី កិច្ចសហប្រតិបត្តិការគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ និងស្ថិរភាពយូរអង្វែងរវាងកម្ពុជានិងវៀតណាម។
ថ្នាក់ដឹកនាំរដ្ឋសភាប្រទេសទំាងពីរបានប្តេជ្ញាចិត្តបន្តពូនជ្រំ លើកកម្ពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការប្រទេសទំាងពីរឱ្យកាន់តែរឹងមាំឡើង ទាំងខាងស្ថាប័ននីតិប្បញ្ញត្តិ​ និងនីតិប្រតិបត្តិបន្តទៀត។
សម្តេចរដ្ឋសភាធិបតី និង ឯកឧត្តម ត្រិន ថាញ់មិន បានបង្ហាញសុទិដ្ឋិនិយមដូច្នេះនៅក្នុងជំនួបពិភាក្សាការងារទ្វេភាគី នៅវិមានរដ្ឋសភា នារសៀលថ្ងៃទី២១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤នេះ ក្នុងឱកាសដែល ឯកឧត្តមប្រធានរដ្ឋសភាវៀតណាម បានអញ្ជើញដឹកនាំគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់រដ្ឋសភាមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការ​ និងមិត្ដភាព នៅកម្ពុជារយៈពេល៤ថ្ងៃ។
សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភាបានស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅ ចំពោះ ឯកឧត្តម ត្រិន ថាញ់មិន ព្រមទាំងសហការី ដែលបានអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចជាផ្លូវការ​ និងមិត្តភាពនៅកម្ពុជា។ ដំណើរទស្សនកិច្ចនាពេលនេះមិនត្រឹមជាការបន្តរឹតចំណងមិត្តភាព កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ប្រទេសទំាងពីរឱ្យកាន់តែរឹងមាំថែមទៀតប៉ុណ្ណោះទេ តែដើម្បីចូលរួមនូវព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗជាច្រើន មានដូចជា ពិធីសម្ពោធអគាររដ្ឋបាលថ្មីដែលជាអំណោយដ៏ថ្លៃថ្លារបស់បក្ស រដ្ឋ និងប្រជាជនវៀតណាម ជូនរដ្ឋសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចូលរួមមហាសន្និបាតនៃសន្និសីទអន្តរជាតិរបស់បណ្តាគណបក្សនយោបាយនៅអាស៊ី ICAPP លើកទី១២ និងចូលរួមសម័យប្រជុំពេញអង្គសភាអន្តរជាតិដើម្បីភាពអត់ឱននិងសន្តិភាពលើកទី១១ ដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះផងដែរ។
សម្តេចរដ្ឋសភាធិបតី ឃួន សុដារី បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះ បក្ស រដ្ឋ និងប្រជាជនវៀតណាម ដែលបានផ្តល់ជំនួយឧបត្ថម្ភដ៏មានតម្លៃ សម្រាប់ការសាងសង់អគាររដ្ឋបាលថ្មី ដ៏មានសារៈសំខាន់ជូនរដ្ឋសភាកម្ពុជា។ អគាររដ្ឋបាលនេះគឺជានិមិត្តរូបមួយ នៃចំណងមិត្តភាព សាមគ្គីភាពដ៏ស្អិតល្មួតនៃប្រទេសទាំងពីរផងដែរ។
ឯកឧត្តម ត្រិន ថាញ់មិន បានថ្លែងអំណរគុណដល់រដ្ឋសភាកម្ពុជា ពិសេសសម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ដែលបានរៀបចំទទួលស្វាគមន៍ ធ្វើបដិសណ្ឋារកិច្ចជូន ឯកឧត្តម​ និងគណៈប្រតិភូទំាងអស់យ៉ាងកក់ក្តៅជាទីបំផុត។ ឯកឧត្តមបានគូសបញ្ជាក់ថាប្រទេសវៀតណាមបានផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់បំផុតចំពោះចំណងមិត្តភាព​ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាប្រពៃណី​ និងជាបងប្អូនរវាង កម្ពុជា-វៀតណាម ដែលមានតំាងពីយូរលង់ណាស់មកហើយ។ ចំណងមិត្តភាពដ៏រឹងមាំ និងយូរអង្វែងនេះបានផ្តល់នូវផលប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់ប្រទេសនិងប្រជាជនទំាងសងខាង។
ឯកឧត្តមប្រធានរដ្ឋសភា បានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាជាប្រទេសទី១ ដែលឯកឧត្តមបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការ ក្រោយពីបានចូលកាន់តួនាទីជាប្រធានរដ្ឋសភា។ ឯកឧត្តមក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះ សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ដែលបានអញ្ជើញបំពេញទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសវៀតណាមកាលពីឆ្នាំ២០២៣ ដែលជាដំណើរទស្សនកិច្ចលើកទី១ នៅក្រៅប្រទេសដែរ បន្ទាប់ពីសម្តេចបានទទួលភារកិច្ចជាប្រធានរដ្ឋសភា។
សម្តេចរដ្ឋសភាធិបតី និង ឯកឧត្តម​ ត្រិន ថាញ់មិន បានលើកឡើងដូចគ្នាថា​ ចំណងមិត្តភាព​ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទំាងក្នុងក្របខណ្ឌទ្វេភាគី​ និងពហុភាគី មានសារៈសំខាន់មិនត្រឹមផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ប្រទេស​ និងប្រជាជនប្រទេសទំាងពីរប៉ុណ្ណោះទេ តែនឹងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ជាអន្តរជាតិ នៅក្នុងស្ថានការណ៍តំបន់ និងសកលលោក កំពុងប្រឈមហានិភ័យខ្ពស់ មានការប្រែប្រួលឆាប់រហ័ស ពោរពេញដោយភាពមិនប្រាកដប្រជា មានការប្រកួតប្រជែងភូមិសាស្រ្តនយោបាយ កាន់តែមានសភាពធ្ងន់ធ្ងរ ដូចសព្វថ្ងៃនេះ។
ថ្នាក់ដឹកនាំរដ្ឋសភាប្រទេសទំាងពីរបានគូសបញ្ជាក់ថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីរវាងប្រទេសទាំងពីរ មានលក្ខណៈគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និងពហុវិស័យ ហើយបានរីកចម្រើនលូតលាស់ លើគ្រប់វិស័យ ទាំងក្នុងក្របខណ្ឌបក្ស រដ្ឋ រដ្ឋសភា វិស័យឯកជន ពិសេសប្រជាជននិងប្រជាជន។
សម្តេចរដ្ឋសភាធិបតី និង ឯកឧត្តម ត្រិន ថាញ់មិន បានប្តេជ្ញារួមគ្នានៅក្នុងការលើកម្ពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរដ្ឋសភាប្រទេសទំាងពីរ ឱ្យកាន់តែជិតស្និទ្ធឡើង ដោយយកពលរដ្ឋជាស្នូល។ នៅក្នុងនោះនឹងជំរុញឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរដំណើរទស្សនកិច្ច ចែករំលែកបទពិសោធគ្នាទៅវិញទៅមកក្នុងកម្រិតថ្នាក់ដឹកនាំ គណៈកម្មការជំនាញ ក្រុមមិត្តភាព សមាជិកសភាវ័យក្មេង និងសមាជិសភាជាស្រ្តី និងកម្រិតអគ្គលេខាធិការដ្ឋាន ផងដែរ។
ប្រធានរដ្ឋសភានៃប្រទេសទំាងពីរបានសន្យាថា នឹងខិតខំជំរុញវិស័យពាណិជ្ជកម្ម សេដ្ឋកិច្ច សង្គម វិនិយោគ សន្តិសុខប្រទេសទំាងពីរឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនលូតលាស់បន្ថែមទៀត។
សូមជម្រាបថាពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងប្រទេសយើងទាំងពីរ មានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៅក្នុងរយៈពេលចុងក្រោយនេះ ហើយរំពឹងថានឹងសម្រេចបានលើសពី ១០ ពាន់ លានដុល្លារ នៅចុងឆ្នាំ២០២៤នេះ៕