**គណៈប្រតិភូតំណាងបក្សភ្លើងទៀន និងបក្សឆន្ទៈខ្មែរ អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធសព ឯកឧត្តម ហ៊ុន សាន**ព្រះមហាក្សត្រព្រុយណេ ប្រទានព្រះរាជសារលិខិតរំលែកទុក្ខ ជូនសម្តេចតេជោ ចំពោះមរណភាព ឯកឧត្តម ហ៊ុន សាន**អភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ម្លប់នៃសន្តិភាព ផ្តល់ឱកាសវិនិយោគិនមកវិនិយោគខេត្តកាន់តែច្រើន**ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គុណ ញឹម៖ កម្លាំងទិសប្រាសាទតាមាន់ តាក្របី គឺជាកម្លាំងស្នូលមួយក្នុងការការពារបូរណភាពទឹកដីនៅតាមបណ្តោយខ្សែបន្ទាត់ព្រំដែន កម្ពុជា-ថៃ**រដ្ឋមន្ត្រីធនធានទឹក ដឹកនាំមន្ត្រីបច្ចេកទេសក្រសួង ចុះពិនិត្យស្ថានភាពសំណង់អាងទឹកតាសាល ក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺ ក្រោយកើតមានបាតុភូតរញ្ជួយដីក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា**អគ្គស្ថានីយវិទ្យុនិងទូរទស្សន៍មជ្ឈិមចិនប្រកាសបង្កើតគណៈកម្មាធិការអ្នកជំនាញសិក្សាស្រាវជ្រាវបញ្ហាសមុទ្រចិនខាងត្បូង និងចេញផ្សាយ «របាយការណ៍ស្តីពីការយល់ដឹងរបស់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ចំពោះសមុទ្រចិនខាងត្បូង»**បទវិភាគ៖ភូមិភាគស្វយ័តស៊ីចាំង ជាសមិទ្ធផលនិងការឆ្លុះបញ្ចាំងនៃការអភិវឌ្ឍកិច្ចការសិទ្ធិមនុស្សរបស់ប្រទេសចិន**ឯកឧត្តម លឺ ឡាយស្រេង អញ្ជើញគោរពវិញាណក្ខន្ធសព ឯកឧត្តម ហ៊ុន សាន**គម្រោងស្ថាបនាស្ពានថ្មី ស្ពានបេតុងស្ទឹងឆ្វេង ត្រូវបានរៀបចំពិធីបួងសួងសុំម្ចាស់ទឹកម្ចាស់ដីដើម្បីសាងសង់នៅព្រឹកនេះហើយ**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ហួត ហាក់ ដឹកនាំក្រុមការងារចុះពិនិត្យស្ថានភាពជាក់ស្តែងរមណីយដ្ឋាន «ទេទឹកពុះ» ដែលស្ថិតនៅក្នុងស្រុកឱរ៉ាល់ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ**សម្តេច ម៉ែន សំអន៖ សម្ពោធសមិទ្ធិផលនៅវត្តឬស្សីជុកជើង តម្លៃជាង ១៨ម៉ឺនដុល្លារ បង្ហាញពីជំនឿ ការរីកចម្រើននៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងប្រាក់ចំណូលរបស់ប្រជាពលរដ្ឋមានការកើនឡើង**ថៃ៖ ចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីបានកើនឡើងដល់ ១៧នាក់ហើយ**កូរ៉េខាងត្បូង៖ ការពង្រីកលទ្ធិគាំពារពាណិជ្ជកម្មនឹងដាក់សម្ពាធលើសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ដែលនាំឱ្យមានអតិផរណា និងការប្រែប្រួលខ្ពស់នៃអត្រាប្តូរប្រាក់**ក្រុមអ្នកច្បាប់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ត្រូវបានប្រកាសសមាសភាពជាផ្លូវការ**ចិន រៀបចំសេណារីយ៉ូមួយ ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយជប៉ុន និងកូរ៉េខាងត្បូង ជុំវិញការរំសាយអាវុធនុយក្លេអ៊ែររបស់កូរ៉េខាងជើង**អ៊ីរ៉ង់នឹងមិនឱនក្បាលដាច់ខាតចំពោះសម្ពាធរបស់អាមេរិក ក្នុងការបន្តការចរចាអំពីកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួនឡើយ**ប្រមុខការពារជាតិអាមេរិក នឹងជំរុញទំនាក់ទំនងយោធាជាមួយហ្វីលីពីន ដើម្បីពង្រឹងការរារាំងប្រឆាំងនឹងការគំរាមកំហែងពីចិនកុម្មុយនិស្ត**បារាំង និងអង់គ្លេស ប្រកាសគាំទ្រដល់ទីក្រុងគៀវក្នុងការវាយប្រហារលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបំពង់បង្ហូរ Sudzha ក្នុងតំបន់ Kursk របស់រុស្ស៊ី**លោក ម៉ាក្រុង បង្ហាញនូវគំនិតផ្តួចផ្តើម ដើម្បីគាំទ្រដល់អ៊ុយក្រែន ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលនៅទីក្រុងប៉ារីស**អញ្ជើញដល់កម្ពុជាភ្លាម សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធបងប្រុសដោយក្តីវិប្បយោគ និងក្តុកក្តួលក្រៃលែង
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី ធ្វើសេចក្តីរាយការណ៍អំពីលទ្ធផលកិច្ចប្រជុំតុមូល នៃគណបក្សនយោបាយអន្តរតំបន់ របស់ ICAPP
ភ្នំពេញ៖ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី បានឡើងធ្វើសេចក្តីរាយការណ៍អំពីលទ្ធផលកិច្ចប្រជុំតុមូល នៃគណបក្សនយោបាយអន្តរតំបន់ របស់ ICAPP។ លោកជំទាវបានសង្កត់ធ្ងន់ថា បញ្ហាមួយចំនួនយើងត្រូវមានឆន្ទៈមេដឹកនាំល្អ ត្រូវដឹងសេរីភាព ការផ្សះផ្សា និងអំណាចនៃការចែករំលែក ការផ្សះផ្សា គឺចាប់ផ្ដើមពីក្រុមការងាររបស់យើង។
ការសង្កត់ធ្ងន់បែបនេះរបស់លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី បានធ្វើឡើងក្នុងឱកាសដែលសម្តេចញ្ជើញបិទមហាសន្និបាត ICAPP លើកទី១២ ស្តីពីសន្តិភាព និងការផ្សះផ្សា នៅវិមាន៧មករា នាព្រឹកថ្ងៃទី២៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤។
លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៉ឹង កន្ថាផាវី បានបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះថា៖ «ជាលទ្ធផលកិច្ចពិភាក្សាតុមូល គឺមានផ្នត់គំនិតសំខាន់ៗ និងលទ្ធជាច្រើនផងដែរ ខ្ញុំសូមសង្កត់ធ្ងន់នូវបញ្ហា និងកិច្ចសហប្រតិបត្ដិការមួយចំនួន យើងត្រូវមានឆន្ទៈ មេដឹកនាំល្អត្រូវដឹងសេរីភាព ការផ្សះផ្សា និងអំណាចនៃការចែករំលែក។ ការផ្សះផ្សា គឺចាប់ផ្ដើមពីក្រុមការងារ របស់យើង តាមរយៈការលើកកម្ពស់វប្បធម៌នៃកិច្ចសន្ទនា យល់ និងគោរពគ្នា នេះគឺជាកិច្ចសន្ទនាដំណើរការមួយ ដែលយើងគិតអំពីការខិតខំប្រឹងប្រែងក៏ដូចជា ការប្ដេជ្ញាចិត្តដើម្បីអធិបតេយ្យភាពនិងអត្ថប្រយោជន៍របស់ជាតិ ដែលបានដាក់ចូលនៅក្នុងគោលនយោបាយ តាមរយៈការលើកកម្ពស់បរិយាបន្ន កិច្ចសន្ទនា ទាក់ទងជាមួយនឹងការលើកកម្ពស់ទៅលើការទទួលយកនូវការចរចា»។
ទន្ទឹមគ្នានេះ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹង កន្ថាផាវី ជាឧទាហរណ៍ គឺយើងតំណាងឱ្យមនុស្សជាតិអ្នកចូលរួមជាច្រើនបានលើកជាសំណើរទាក់ទងទៅនឹងជាថ្នាលអន្តរ គណបក្សនយោបាយស្វែងរកនៅសន្តិភាព ដែលគឺជាអ្វីដែលយើងគិតអំពីបរិយាបន្នលើកកម្ពស់សន្តិភាព ក៏ដូចជាមិនត្រឹមតែជាក្ដីបារម្ភ នៅក្នុងស្រុកនោះទេ ប៉ុន្តែជាក្ដីបារម្ភជាសកលមិនថាពាក់ព័ន្ធជាមួយអន្តរទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ច អន្តរអភិបាលកិច្ច ក៏ដូចជាថាមវ័ន្ដអន្តរជាតិផងដែរ។
ជាថ្មីម្ដងទៀត លោកជំទាវក៏សុំលើកយកកិច្ចប្រជុំមួយថ្នាលអន្តរគណបក្សនយោបាយទាំងអស់ ដែលចាំបាច់ត្រូវមានដើម្បីស្វែងរកកិច្ចសន្ទនារកដំណោះស្រាយ ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ជាសាកលដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហារួមដែលនាំឱ្យមានពិភពលោក សម្រាប់មានភក្តីភាព សន្តិភាព សុវត្ថិភាព ដល់អ្នកជំនាន់ថ្មី៕