**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន លោក លី ឈាង រំឭកមេដឹកនាំហិរញ្ញវត្ថុពិភពលោក អំពីហានិភ័យបដិសកលភាវូនីយកម្ម
ប៉េកាំង៖ បើយោងតាមទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន AFP នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិនលោក លី ឈាង បានរំឭកនៅថ្ងៃចន្ទសប្តាហ៍នេះថា «បដិសកលភាវូនីយកម្ម» កំពុងធ្វើឱ្យមានភាពតានតឹងបន្ថែមទៀតចំពោះសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ខណៈដែលលោកថ្លែងសុន្ទរកថាស្វាគមន៍ប្រមុខស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុពហុភាគីនានាដែលធ្វើដំណើរទៅកាន់ទីក្រុងប៉េកាំង។
ទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន AFP បានរាយការណ៍ថា នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិនលោក លី ឈាង បានធ្វើការកត់សម្គាល់នេះនៅក្នុងសុន្ទរកថាបើករបស់លោកនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលដែលមានការចូលរួមដោយមេដឹកនាំកំពូលៗរបស់ស្ថាប័នធំៗ រួមទាំងមូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF) អង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក (WTO) និងធនាគារពិភពលោក (WB)។
លោក លី បានប្រាប់អ្នកចូលរួមនៅឯវិមានរដ្ឋ Diaoyutai ស្ថិតនៅរដ្ឋធានីប៉េកាំអថា៖ «នៅក្នុងបរិបទនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកដែលចុះខ្សោយនាពេលបច្ចុប្បន្ន ភាពមិនច្បាស់លាស់ … បានកើនឡើងបន្ថែមទៀតដែលបណ្តាលឱ្យមានការជ្រៀតជ្រែកយ៉ាងខ្លាំងដល់ប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក»។
លោកបានបន្ថែមថា «វិធានការពាណិជ្ជកម្មនិងវិនិយោគបែបរើសអើងថ្មីៗនៅទូទាំងពិភពលោកបានកើនឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ» គិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០មក។ លោក លី បាននិយាយថា៖ «វាអាចនិយាយបានថា និន្នាការបដិសកលភាវូនីយកម្មគឺកាន់តែអាក្រក់ទៅៗ»។
លោក លី បានរិះគន់ «ប្រទេសមួយចំនួន» ដែលបាន «ការដាក់ចេញវិធានការដកហូតពន្ធគយខ្ពស់ម្តហើយម្តងទៀត (និង) បង្កើតរបាំងការពារជាមួយនឹងការរឹតបន្តឹងកាន់តែច្រើនឡើងលើពាណិជ្ជកម្ម»។ ទោះយ៉ាងណា លោកមិនបាននិយាយដោយចំចំពោះសហរដ្ឋអាមេរិកឬលោក ដូណាល់ ត្រាំ នោះទេ។ នេះបើយោងតាមទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន AFP៕