ប្រទេសធំៗនៅអឺរ៉ុបសន្យាបន្តគាំទ្រអ៊ុយក្រែន
ប៊ែរឡាំង៖ កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអាល្លឺម៉ង់ លោកស្រី Annalena Baerbock បានជួបជាមួយសមភាគីមកពីបណ្តាប្រទេសធំៗនៅអឺរ៉ុប ដើម្បីបញ្ជាក់ឡើងវិញនូវការគាំទ្ររបស់ពួកគេសម្រាប់អ៊ុយក្រែនលើផ្លូវដែលមិនអាចត្រឡប់វិញបាន របស់ខ្លួនចំពោះសមាហរណកម្មអឺរ៉ូ-អាត្លង់ទិកពេញលេញ រួមទាំងសមាជិកភាពរបស់អង្គការណាតូផងដែរ។
ប្រទេសទាំងនេះនឹងបង្កើនជំនួយផ្នែកយោធា សេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុដល់អ៊ុយក្រែន រួមទាំងដោយការគៀងគរមូលនិធិអឺរ៉ុបបន្ថែម នេះបើយោងតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមដែលចេញដោយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអាល្លឺម៉ង់ បារាំង អ៊ីតាលី ប៉ូឡូញ អេស្បាញ ចក្រភពអង់គ្លេស ក៏ដូចជាកម្រិតខ្ពស់តំណាងសហភាពអឺរ៉ុបសម្រាប់កិច្ចការបរទេស និងគោលនយោបាយសន្តិសុខ។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍ក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ថាពួកគេនឹងបន្តគាំទ្រអ៊ុយក្រែននៅលើផ្លូវឆ្ពោះទៅរកការចូលជាសមាជិកសហភាពអឺរ៉ុប។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍បានបន្តថា គោលដៅនៃសន្តិភាពដ៏ទូលំទូលាយ យុត្តិធម៌ និងយូរអង្វែងសម្រាប់អ៊ុយក្រែន និងសន្តិសុខយូរអង្វែងសម្រាប់អឺរ៉ុបគឺមិនអាចបំបែកបាន។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍ក៏បានគូសបញ្ជាក់ផងដែរថា ការអនុវត្តយ៉ាងឆាប់រហ័ស និងជាសមូហភាពនៃប្រាក់កម្ចី G7 ៥០ពាន់លានដុល្លារ នឹងជួយអ៊ុយក្រែនគ្របដណ្តប់តម្រូវការបន្ទាន់ រួមទាំងជំនួយយោធាផងដែរ។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍បានកត់សម្គាល់ថា យើងប្តេជ្ញាផ្តល់ឱ្យអ៊ុយក្រែននូវការធានាសន្តិសុខដែក រួមទាំងការផ្តល់រយៈពេលវែងដែលអាចទុកចិត្តបាននៃជំនួយផ្នែកយោធា និងហិរញ្ញវត្ថុ។