**សម្តេច ឃួន សុដារី គាំទ្រការរៀបចំវេទិកាសភាអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី៩ ស្តីពីសុខភាពសកលនៅឆ្នាំ២០២៦ សហការរៀបចំដោយគណៈកម្មការទី៨សភា ជាមួយនឹង WHO**រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ ជូនដំណឹងស្តីពីការរក្សាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់ និងរបៀបរៀបរយសាធារណៈ ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ នាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**គណះកម្មាធិការជាតិរៀបចំបុណ្យជាតិ-អន្តរជាតិ ចេញផែនការណែនាំ​ ស្ដីពី​ការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ​ ឆ្នាំម្សាញ់​ សប្តស័ក​ ព.ស​.២៥៦៩​ គ.ស​.២០២៥**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ និងឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អញ្ជើញចូលរួមពិធីបុណ្យសព ពលករខ្មែរ ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ដែលបានទទួលមរណភាព ដោយសារការរញ្ជួយដីក្នុងប្រទេសថៃ**គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក អំពាវនាវដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ ឲ្យចូលរួមគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក រួមចំណែកទប់ស្កាត់ កាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**នាវេលាម៉ោង ៤ និង ៤៨នាទីទៀបភ្លឺ ជាពេលវេលាកំណត់ទទួលទេវតាឆ្នាំថ្មី ព្រះនាម «គោរាគទេវី»**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា សង្ឃឹមថា AFPPD នឹងពង្រីកវិសាលភាពការងារនៅកម្ពុជា ដើម្បីសុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាលើសេវាសាធារណៈក្នុងវិស័យរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី**គណៈប្រតិភូយោធភូមិភាគ៥ នៃកងទ័ពប្រជាជាជនវៀតណាម អញ្ជើញសួរសុខទុក្ខ និងជូនពរថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តរតនគិរី ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មៃរ**ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ទទួលបានជ័យលាភីបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF)**សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ អនុមោទនា ពិធីបុណ្យខួបលើកទី ៥៦ឆ្នាំ នៃការបកប្រែគម្ពីរព្រះត្រៃបិដកខ្មែរ និងរំលឹកគុណក្រុមជំនុំព្រះត្រៃបិដក**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា**ក្រសួងអប់រំ ណែនាំឱ្យលេងល្បែង និងរបាំប្រជាប្រិយខ្មែរ ក្នុងឱកាសត្រៀមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិ នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា**យោធាចិន ចាប់ផ្ដើមធ្វើសមយុទ្ធរួមគ្នានៃកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក និងកងកម្លាំងរ៉ុក្កែត នៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ករណីរំលោភសេពសន្ថវៈកាលពីឆ្នាំ២០២៣ នៅស្រុកមោងឫស្សី ចាប់ខ្លួនជនត្រូវចោទបានហើយ**ឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យ ១៥នាក់ ពាក់ព័ន្ធករណីកាន់កាប់ដឹកជញ្ជូនអាវុធដោយគ្មានការអនុញ្ញាត និងករណីជួញដូរដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន ក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកបាទី**ក្មេងទំនើងប្រយ័ត្ន ចូលឆ្នាំក្នុងពន្ធនាគារ!**វិវាទពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចសន្យាខ្ចីប្រាក់ មួយករណីទៀត ត្រូវបានសម្រុះសម្រួលផ្សះផ្សាបញ្ចប់ដោយជោគជ័យនៅអាជ្ញាធរជាតិដោះស្រាយវិវាទក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ**ប្រធានាធិបតីចិនលោក ស៊ី ជីនពីង នឹងចាប់ផ្តើមដំណើរទស្សនកិច្ចទៅកាន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍នៅខែមេសានេះ
ទេសរដ្ឋមន្រ្តី​ លី ធុជ កោតសរសើរចំពោះតួនាទីរបស់មជ្ឈមណ្ឌល ARMAC ក្នុងការជំរុញភាពជាដៃគូក្នុងតំបន់ និងការជំរុញកិច្ចសង្រ្គោះជនរងគ្រោះដោយសារមីន នៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន
ភ្នំពេញ៖ នៅថ្ងៃទី១៧ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ នៅ​សណ្ឋាគារ​ Raffles Hotel Le Royal តាង​នាម​​ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី និង​ជា​ប្រធាន​អាជ្ញាធរមីន​ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​ លី ធុជ​ ទេសរដ្ឋមន្រ្តី​ អនុប្រធានទី១ អាជ្ញាធរមីន​ បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​បើក​សិក្ខា​សាលា​ថ្នាក់តំបន់ស្តីពីការ​លើក​កម្ពស់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ និង​កិច្ច​សហការ​នៃ​បណ្តាញ​កិច្ច​សង្រ្គោះជនរង​គ្រោះ​ដោយ​សារ​មីន​តាម​រយៈការ​គ្រប់គ្រង​ទិន្នន័យ​ជនរងគ្រោះនៅតាម​បណ្តារដ្ឋសមាជិក​អាស៊ាន។
សិក្ខាសាលាថ្នាក់តំបន់​នេះ​ មានការ​ចូលរួម​ពី​តំណាង​ក្រសួង/ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ​ តំណាង​រដ្ឋសមាជិក​អាស៊ាន​ ប្រទេស​​ទីម័រលេស​, ​សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ, មជ្ឈមណ្ឌល ARMAC, ប្រតិបត្តិករ​សកម្មភាព​មីន,​​ និង​អង្គការ​-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនឹង​កិច្ច​ការ​ជនរងគ្រោះ។​ ​
ឯកឧត្តម​ Park Jung-Wook ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ បានលើក​ឡើង​ពី​ការ​រួម​ចំណែក​ និង​ការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​របស់​ប្រទេស​កូរ៉េ​ក្នុង​ការ​គាំទ្រយ៉ាង​សកម្ម​​ដល់កិច្ច​ខិត​ខំប្រឹង​ប្រែង​ផ្នែក​មនុស្សធម៌​ក្នុង​​វិស័យ​សកម្មភាព​មីន​ និង​កិច្ច​សង្រ្គោះ​ជន​រងគ្រោះដោយ​សារមីន​នៅ​តាម​បណ្តាប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន​ តាម​រយៈជំនួយអភិវឌ្ឍន៍​ផ្លូវការ​ (ODA) នៃ​សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ និង​ការ​ផ្តួច​ផ្តើម​គំនិត​ជា​សកល ក្នុង​នោះ​រួម​មាន​ការ​​គ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធ​ទិន្នន័យជន​រង​គ្រោះ​ និងកិច្ច​សង្រ្គោះជនរងគ្រោះដោយ​សារមីន​ និង​សំណល់ជាតិផ្ទុះពីសង្រ្គាម​ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព​។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ​ ឯកឧត្តម​អគ្គរដ្ឋទូត បាន​អំពាវនាវឱ្យបន្តនូវ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ថែម​ក្នុងចំណោមរដ្ឋជា​សមាជិក​អាស៊ាន ដើម្បីដោះស្រាយនូវ​តម្រូវការរបស់អ្នករស់រានមានជីវិតពីគ្រាប់មីន​ និង​សំណល់ជាតិផ្ទុះ​ពី​សង្រ្គាម។
លោក​ស្រី​ ប៊ុត​ រតនា​ នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​តំបន់អាស៊ាន​សម្រាប់​សកម្មភាព​មីន (ARMAC) បាន​អបអរសាទរ​ចំពោះ​ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​វិស័យ​សកម្មភាព​មីន​របស់​កម្ពុជា​ និង​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់ចំពោះ​ការ​រួម​ចំណែក​ និង​ការ​ផ្តល់​ភាព​ជា​ដៃគូរបស់​សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ជាមួយ​បណ្តាប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន​ ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​កិច្ច​សង្រ្គោះ​ជនរងគ្រោះ​ដោយ​សារ​មីន​ និង​សំណល់ជាតិផ្ទុះពីសង្រ្គា​ម​។
លោក​ស្រី​ បាន​គូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃ​ការ​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហាប្រឈម​ដូចជា​ ធនធាន និង​តម្រូវការ​ជន​រង​គ្រោះ ជា​ដើម តាមរយៈយុទ្ធសាស្រ្តផ្អែក​លើ​ទិន្នន័យ​ជនរងគ្រោះ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ថ្នាក់​តំបន់​។ ជាមួយ​គ្នា​នោះ​ លោកស្រី​ បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យ​មាន​វិធានការណ៍​នានា​ដែល​អាចអនុវត្ត​បាន​ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់​គ្រង​​​ទិន្នន័យ​ជនរងគ្រោះមួយ​​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព និង​បាន​បញ្ជាក់​ឡើង​វិញ​ពី​ការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​របស់​មជ្ឈមណ្ឌល ARMAC ក្នុង​ការ​តស៊ូ​មតិសម្រាប់​ជនរងគ្រោះ ដោយ​ត្រូវ​ធានាបាន​​ថា​ជនរងគ្រោះ​ទាំង​អស់​ទទួលបាន​​ការ​គាំទ្រ​ និងរួម​​បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​គោល​នយោបាយ​។
តាង​នាម​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត លី ធុជ ទេសរដ្ឋមន្រ្តី អនុប្រធានទី១ អាជ្ញាធរមីន បានកោតសរសើរចំពោះតួនាទីដ៏សំខាន់របស់មជ្ឈមណ្ឌល ARMAC ក្នុងការជំរុញភាពជាដៃគូក្នុងតំបន់ និងការជំរុញកិច្ចសង្រ្គោះជនរងគ្រោះដោយសារមីន នៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន ហើយ ឯកឧត្តម បានគូសបញ្ជាក់ដែរថា សិក្ខាសាលានេះ ជាសក្ខីភាពនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នាក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមរបស់ជនរងគ្រោះ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ និងមូលនិធិសហប្រតិបត្តិការអាស៊ាន-សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ដែលបានគាំទ្រយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងកិច្ចសង្គ្រោះជនរងគ្រោះដោយសារមីន ការបោសសម្អាតមីន និងការកសាងសមត្ថភាពនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បានសង្កត់ធ្ងន់លើភាពបន្ទាន់ ក្នុងការគាំទ្រ និងបំពេញតម្រូវការ របស់ជនរងគ្រោះ ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចផ្លាស់ប្តូរជីវិតរបស់ខ្លួន និងអាចរស់នៅប្រកបដោយភាពថ្លៃថ្នូរ។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះ សម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី ដោយការដឹកនាំប្រកបដោយចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយ និងក្តីមេត្តាករុណា របស់សម្តេច បានជំរុញដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ក្នុងសកម្មភាពបោសសម្អាតមីន និងកិច្ចសង្គ្រោះជនរងគ្រោះនៅកម្ពុជា ហើយក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេច កម្ពុជា បានឈានមុខនៅក្នុងវិស័យសកម្មភាពមីននៅក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជាពិភពលោក ដោយបានប្រែក្លាយផ្ទៃដីរងគ្រោះដោយសារមីន ទៅជាសហគមន៍ដែលមានសុខសុវត្ថិភាព និងមានការអភិវឌ្ឍជាទីកត់សម្គាល់។
ឯកឧត្តម បានលើកឡើងជាពិសេស នូវចក្ខុវិស័យរបស់សម្តេចធិបតី គឺ «សកម្មភាពមីន គឺមិនមែនផ្តោតលើតែគ្រាប់មីននោះទេ តែត្រូវផ្តោតសំខាន់លើ​ភាព​ថ្លៃថ្នូរ​របស់​មនុស្ស ជីវិត​ និងអនាគត»។
បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី បានលើកឡើងថា កម្ពុជា ក៏បានដើរតួរយ៉ាងសំខាន់ នៅក្នុងវិស័យសកម្មភាពមីនសាកល ដោយថ្មីៗនេះ កម្ពជាបានបញ្ចប់ភាពជាប្រធានអនុសញ្ញាហាមប្រាមមីនប្រឆាំងមនុស្ស (អនុសញ្ញាអូតាវ៉ា) និងម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំកិច្ចប្រជុំកំពូលសៀមរាប-អង្គរ ស្តីពីពិភពលោកមួយដែលគ្មានមីន ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់សកម្មភាពមីនសាកល និងបានដាក់ចេញនូវផែនការ និងសេចក្តីថ្លែងការណ៍សៀមរាប-អង្គរ ដែលជាឯកសារប្រវត្តិសាស្ត្រ និងជាត្រីវិស័យដ៏សំខាន់របស់ពិភពលោក សម្រាប់រយៈពេល ៥ឆ្នាំខាងមុខ ដើម្បីឆ្ពោះទៅសម្រេចបានគោលដៅរួម គឺ “ការលុបបំបាត់ការរងគ្រោះ និងទុក្ខវេទនា បង្កឡើងដោយសារមីន” ៕