**ឯកឧត្តម តាំង ផេងរិទ្ធី ដឹកនាំក្រុមការងារប្រជុំជាមួយតំណាងទីភ្នាក់ងារជ្រើសរើសឯកជនដើម្បីតាមដានព័ត៌មានអំពីបងប្អូនពលករខ្មែររស់នៅប្រទេសថៃ បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដី**រថយន្តដឹកជញ្ជូនយោធាបានមកដល់ហើយដើម្បីជួយគាំទ្រការដឹកជញ្ជូនភ្ញៀវទេសចរ និងប្រជាពលរដ្ឋ ពី​អាកាសយានដ្ឋាន​សុវណ្ណភូមិ​ទៅ​ទីក្រុង​បន្ទាប់​ពី​ប្រព័ន្ធ​ដឹក​ជញ្ជូន​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បាន​ផ្អាក**វីរបុរសជើងបួនគឺជាកម្លាំងដ៏សំខាន់មួយផ្សេងទៀតក្នុងការស្វែងរកមនុស្សបាត់ខ្លួននៅក្នុងអគារដែលដួលរលំបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីដ៏ធំមួយ!**មនុស្ស ១៤៤នាក់បានស្លាប់ និង ៧៣២នាក់រងរបួសនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រុិចទ័រ**នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃចុះ​ពិនិត្យ​តំបន់​ដែល​ការិយាល័យ​អគ្គសវនកម្ម​ដួល​រលំ ហើយបញ្ជា​ឲ្យ​សន្តិសុខ​តឹងរ៉ឹង​ខ្លាច​មាន​ការ​ដួល​រលំ​ម្តង​ទៀត​**ក្រសួងធនធានទឹក ជូនដំណឹង ស្តីពីបាតុភូតរញ្ជួយដីនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បង់ក្លាដែស ឥណ្ឌា ឡាវ ថៃ វៀតណាម និងចិន ខណៈកម្ពុជា ក៏ទទួលរងនូវឥទ្ធិពលនេះដែរ តែក្នុងកម្រិតតិចតួចប៉ុណ្ណោះ**ក្រសួងបរិស្ថាន៖ រហូតមកទល់ពេលនេះ គុណភាពខ្យល់នៅកម្ពុជាមិនទាន់មាន ហានិភ័យដល់សុខភាពសាធារណជននៅឡើយ**នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃចុះ​ពិនិត្យ​មជ្ឈមណ្ឌល​បញ្ជា​ការ​រញ្ជួយ​ដី​ក្រុង​បាងកក បញ្ជា​វិស្វករ​ឱ្យ​ឈរ​នៅ​ក្នុង​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​សំណង់​អគារ​ដែល​សម្រួល​ដល់​សាធារណជន​២៤​ម៉ោង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ។**ប៉ូលិស​ចល័ត​​ប្រើ​ដ្រូន និង​ឆ្កែ K៩ ដើម្បី​ស្វែងរក​អ្នក​នៅ​រស់​នៅ​ក្រោម​អគារ​បាក់​រលំ ស្វែងរក​សញ្ញា​នៃ​ជីវិត**គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់តំបន់ល្បីៗ ជាច្រើនរបស់ប្រទេសនេះ**និស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍របស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន (MEXT) ចំនួន ៣១រូប ទទួលអនុសាសន៍ផ្តាំផ្ញើល្អៗពី ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ប៉េង ពោធិ៍នា មុនចេញដំណើរទៅបន្តការសិក្សា**រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ធំ នឹងបិទចរាចរយានយន្តគ្រប់ប្រភេទដែលធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ តីរវិថីស្ទឹងសែន ចាប់ពីចំណុចរូបសំណាកចង្រិត រហូតដល់ខាងមុខប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលសង្កាត់កំពង់ធំ ដើម្បីឲ្យសាធារណៈជនធ្វើដំណើរថ្មើជើង**រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ៖ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ជាមួយក្រុមហ៊ុន Shandong Dolang Technology Equipment នៃប្រទេសចិន នឹងជំរុញកម្មវិធីសិក្សា TVET ស្របតាមស្តង់ដាសិក្សានៃប្រទេសចិន និងអាល្លឺម៉ង់**ស្នងការនគរបាលខេត្តកែប ផ្តាំផ្ញើដល់មន្ត្រីនគរបាលមូលដ្ឋានត្រូវធ្វើការងារដោយផ្សារភ្ជាប់ជាមួយអាជ្ញាធរ និងប្រជាពលរដ្ឋ**គ្រោះរញ្ជួយដីបានបង្ខំឱ្យថៃប្រកាសបិទសាលារៀន ផ្លូវរថភ្លើង អាកាសចរណ៍ ស្ពាន និងហាងនានា**សម្តេច ម៉ែន សំអន៖ អតីតកងទ័ពស្ម័គ្រចិត្តវៀតណាម បានសម្ដែងការរំភើប ចំពោះការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅកម្ពុជា**រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ៖ កម្មវិធីរោងចក្រកាន់តែប្រសើរនៅកម្ពុជា នៃអង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO-BFC) ជាប្រភពព័ត៌មានដ៏ទុកចិត្តសម្រាប់ម្ចាស់ម៉ាក អ្នកបញ្ជាទិញ**វិស្វករថា អគារភាគច្រើននៅក្នុងទីក្រុងបាងកក បំពេញតាមស្តង់ដារ និងអាចទប់ទល់នឹងការរញ្ជួយបាន**ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី អៀង មូលី ផ្ញើសាររំលែកទុក្ខ ចំពោះមរណភាព ឯកឧត្តម អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន បងប្រុសច្បងរបស់ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន**សមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លួនជនត្រូវចោទម្នាក់ ពីបទមិនបំពេញកាតព្វកិច្ចចំពោះឧបករណ៍អាចជួញដូរបាន
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន៖ សមិទ្ធផលធំៗ ចំនួន៣ ដែល NOCC សម្រេចបានក្នុងឆ្នាំ២០២៤
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន អគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា (NOCC) បានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍កីឡាសំខាន់ៗជាច្រើន ទាំងជាតិ និងអន្ដរជាតិជារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយសមិទ្ធផលធំៗ ចំនួន ៣ ដែល NOCC សម្រេចបានក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ មានដូចជា ការចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍កីឡាអូឡាំពិក នៅទីក្រុងប៉ារីស និងការមានវត្តមាន លោក ម៉ាន់ វណ្ណដា ច្រៀងក្នុងពិធីបិទ, កិច្ចសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងពិធីបើក-បិទកីឡាជាតិលើកទី៤ និងកីឡាជាតិជនពិការលើកទី២ និងការបំបែកកំណត់ត្រាចំនួនអ្នកចូលរួមរត់ប្រណាំងពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុង នៅសៀមរាប។
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន អគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា វត្តមានតារាចម្រៀង លោក ម៉ាន់ វណ្ណដា ក្នុងពិធីបិទកីឡាអូឡាំពិកនៅទីក្រុងប៉ារីស ប្រទេសបារាំង បានធ្វើឱ្យបរទេសស្គាល់កម្ពុជា កាន់តែច្បាស់ ហើយក៏ជាមោទកភាពសម្រាប់ NOCC ដែលជាកំណត់ត្រាដំបូងគេ ចំពោះវត្តមានតារាចម្រៀងកម្ពុជា ច្រៀងក្នុងពិធីបិទ។
ឯកឧត្តម បានបន្តថា កម្ពុជាបានចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍កីឡាអូឡាំពិក នៅទីក្រុងប៉ារីស ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍អន្ដរជាតិ ផ្នែកកីឡាអូឡាំពិក ហើយជាចលនាអូឡាំពិកធំ ហើយជាមោទកភាព និងជោគជ័យក្នុងនាមជាសមាជិករបស់ចលនាអូឡាំពិក។ ក្រៅពីការចូលរួមប្រកួតបំពេញសិទ្ធិ កាតព្វកិច្ច និងការបង្ហាញនូវកេរ្ដិ៍ឈ្មោះ ក៏ដូចជាការបង្ហាញមុខកម្ពុជា លើឆាកអន្ដរជាតិ ក្នុងកម្រិតអូឡាំពិក។ ក្នុងនោះ គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា មានកិច្ចការមួយទៀត គឺ លោក វណ្ណដា ដែលគាត់ត្រូវបានជ្រើស រើសឱ្យធ្វើជាអ្នកចម្រៀងក្នុងពិធីបិទ ដែលក្នុងប្រវត្តិសាស្ដ្រសិល្បករ គ្មានអ្នកចម្រៀងកម្ពុជាណា បានទៅសម្ដែងក្នុងពិធីបិទរបស់អូឡាំពិក ឬក៏បើកអូឡាំពិកទេ។ នេះ គឺជាលើកទី១ ក្នុងកំណត់ត្រាប្រវត្តិសាស្ដ្រដែរ»។
ឯកឧត្តម អគ្គលេខាធិការ បានបន្តថា ចំពោះសមិទ្ធផលមួយទៀត គឺសំដៅលើការរៀបចំពិធីបើក បិទព្រឹត្តិការណ៍កីឡាជាតិលើកទី៤ និងកីឡាជាតិជនពិការលើកទី២ ដែលបានសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ធ្វើឱ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះប្រព្រឹត្តទៅដោយរលូន ទទួលបានជោគជ័យ និងជាការបង្ហាញនូវនិរន្ដរភាពកីឡានៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម បានបន្តទៀតថា អ្នកចូលរួមរត់ទិវារត់ប្រណាំងអន្ដរជាតិពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុង លើកទី២៩ កើនទៅដល់១៤០០០នាក់ ដែលជាកំណត់ត្រាខ្ពស់ជាងគេ ក្នុងរយៈពេលជិត ៣ ទសវត្សរ៍ ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ មានការគាំទ្រខ្លាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាល ហើយក៏មានវត្តមានសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ចូលរួមរត់ចម្ងាយ ៥គីឡូម៉ែត្រ ផងដែរ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ មានអត្តពលិកច្រើនជាងព្រឹត្តិការណ៍លើកទី២៨ ឆ្នាំ២០២៣ ដែលមានអ្នកចូលរួម១២០០០នាក់។ ឯកឧត្តម ចាត់ទុកថា ព្រឹត្តិការណ៍ម៉ារ៉ាតុង លើកទី២៩នេះ គឺជាសមិទ្ធផលលេចធ្លោ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤។
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន បានពន្យល់ថា សមិទ្ធផលនេះ គឺទិវារត់ប្រណាំងពាក់ម៉ារ៉ាតុងអន្ដរជាតិអង្គរ នៅសៀមរាប ដែលត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាល ជាពិសេសសម្ដេចធិបតី បានយកចិត្តទុកដាក់ និងចូលរួមជំរុញទឹកចិត្ត ឱ្យគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា ធ្វើការដោយរលូន ហើយបំបែកកំណត់ត្រាប្រវត្តិសាស្ដ្រនៃការទាក់ទាញអ្នកចូលរួមជាង ១ម៉ឺននាក់។ ១៤០០០នាក់ គឺជាកំណត់ត្រាខ្ពស់ជាងគេបំផុត ប្រចាំទិវានេះ និងជាព្រឹត្តិការណ៍ធំជាងគេនៅក្នុងការទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្ដរជាតិ នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ។
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន បានបន្ថែមថា ក្រៅពីសមិទ្ធលេចធ្លោទាំង៣ ខាងលើ NOCC ក៏មានសកម្មភាពជោគជ័យជាច្រើន ដោយបានសហការជាមួយសហព័ន្ធកីឡាជាតិ ក្រសួង និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ។ ក្នុងនោះព្រឹត្តិការណ៍រៀបចំធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះយុទ្ធគុនចម្រុះជើងឯកអាស៊ី លើកទី២, ការប្រកួតជើងឯកគុនខ្មែរជ្រើសរើសពិភពលោក លើកទី៥ និងការប្រកួតយុទ្ធគុនចម្រុះខ្មែរបុរាណ ពានរង្វាន់សម្ដេចបវរធិបតី លើកទី១ និងព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុង នៅទីក្រុងភ្នំពេញ ព្រះសីហនុ និងសៀមរាបជាដើម។
ក្រៅពីការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍កីឡាជាលក្ខណៈជាតិ និងអន្ដរជាតិ គណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា ក៏បានជួយកិច្ចការបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានកីឡាករ កីឡាការិនី និងមន្ដ្រីបច្ចេកទេសសហព័ន្ធ។ ក្នុងនោះ NOCC បានបញ្ជូនអត្ដពលិក ៦រូប ទៅហ្វឹកហាត់នៅប្រទេសចិន ក្រោមជំនួយឧបត្ថម្ភពីប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិក, រៀបចំវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល មន្ដ្រីបច្ចេកទេសកីឡា និងបង្កើតទំនាក់ទំនងការទូតកីឡាអូឡាំពិកផ្សេងៗ ជាមួយប្រទេសជាសមាជិកចលនាអូឡាំពិក៕