**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
នាយករដ្ឋមន្រ្តីថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra ប្រកាសទ្រព្យសម្បត្តិជាង ៤០០លានដុល្លារ
បាងកក៖ នាយករដ្ឋមន្រ្តីថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra បានប្រកាសទ្រព្យសម្បត្តិជាង ៤០០ លានដុល្លារកាលពីថ្ងៃសុក្រ (៣ មករា) រួមទាំងកាបូបម៉ាកជាង២០០ មានតម្លៃជាង ២ លានដុល្លារអាមេរិក និងនាឡិកាប្រណីតយ៉ាងតិច ៧៥ គ្រឿង ដែលមានតម្លៃជិត ៥ លានដុល្លារ។
កូនស្រីពៅរបស់មហាសេដ្ឋីទូរគមនាគមន៍ និងជាអតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា លោកស្រី​ Paetongtarn បានចូលកាន់តំណែងកាលពីខែកញ្ញា ក្នុងនាមជាសមាជិកទីបួននៃត្រកូលនេះ ដែលដឹកនាំ រដ្ឋាភិបាលថៃ ក្នុងរយៈពេល 20 ឆ្នាំ។ នាង​មាន​កាតព្វកិច្ច​ប្រកាស​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ និង​បំណុល​របស់​ខ្លួន ​ទៅ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុក​រលួយ (NACC)។
ឯកសារដែលបានបង្ហោះនៅលើគេហទំព័រប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយបានបង្ហាញថា នាងបានកំណត់អត្តសញ្ញាណ​ទ្រព្យសម្បត្តិចំនួន 13.8 ពាន់លានបាត (400 លានដុល្លារអាមេរិក)។
សេចក្តីប្រកាសរបស់នាងបាននិយាយថា ការវិនិយោគរបស់នាងមានតម្លៃ 11 ពាន់លានបាត ហើយនាង មានប្រាក់បញ្ញើ និងសាច់ប្រាក់មួយពាន់លានបាត។
ទ្រព្យសម្បត្តិផ្សេងទៀតរបស់នាងរួមមាននាឡិកាចំនួន 75 គ្រឿងដែលមានតម្លៃ 162 លានបាត និងនាឡិកាចំនួន 39 គ្រឿងទៀត រួមទាំងកាបូបចំនួន 217 ដែលមានតម្លៃ 76 លានបាត ព្រមទាំងទ្រព្យ សម្បត្តិនៅទីក្រុងឡុងដ៍ និងប្រទេសជប៉ុន ក្នុងចំណោមទ្រព្យសម្បត្តិផ្សេងទៀត។
នាងក៏បានប្រកាសបំណុលជិតប្រាំពាន់លានបាតផងដែរ នេះបើយោងតាមឯកសាររបស់ NACC ដែលបានបង្ហោះដោយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុក ដោយផ្តល់ឱ្យនាងនូវទ្រព្យសម្បត្តិសុទ្ធចំនួន 8.9 ពាន់លានបាត។
តំណាងមកពីគណបក្សភឿថៃ បានបញ្ជាក់ប្រាប់ AFP ថា តួលេខដែលបានរាយការណ៍ដោយ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុកគឺត្រឹមត្រូវ។
យោងតាមទស្សនាវដ្តី Forbes បានឱ្យដឹងថា ឪពុករបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអ្នកស្នងតំណែងមុន លោកថាក់ស៊ីន ដែលធ្លាប់ជាម្ចាស់ក្លឹបបាល់ទាត់ Manchester City មានទ្រព្យសម្បត្តិសរុបចំនួន 2.1 ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។
លោកថាក់ស៊ីនបានប្រើប្រាស់ទ្រព្យសម្បត្តិដែលបង្កើតដោយចក្រភពទូរគមនាគមន៍ Shin Corp របស់គាត់ ដើម្បីជំរុញគាត់ឱ្យចូលក្នុងឆាកនយោបាយ ហើយគ្រួសាររបស់គាត់នៅតែមានឥទ្ធិពល សូម្បីតែក្នុងអំឡុងពេល ប៉ុន្មានឆ្នាំដែលកំពុងនិរទេសខ្លួន បន្ទាប់ពីការបណ្តេញលោកនៅក្នុង រដ្ឋប្រហារក៏ដោយ៕
Thailand’s new Prime Minister Paetongtarn Shinawatra (C), known by her nickname “Ung Ing” and daughter of former prime minister Thaksin Shinawatra, addresses the media after a special cabinet meeting at Government House in Bangkok on September 7, 2024. – Paetongtarn Shinawatra, the heiress of Thailand’s most famous political dynasty, was sworn in as prime minister on September 6, capping a month of turmoil in which her predecessor was thrown out of office and the main opposition party dissolved. (Photo by MANAN VATSYAYANA / AFP)