**សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ផ្ញើសារលិខិតរំលែកទុក្ខជូនក្រុមគ្រួសារសព ចំពោះមរណភាពរបស់ពលករខ្មែរម្នាក់ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅថៃ**អភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលវប្បធម៌ដល់យុវជន ជាកត្តាសំខាន់ ដើម្បីការពារអត្តសញ្ញាណជាតិ**សង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា-ចិនរួមគ្នាបង្កើនកម្លាំងដល់អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី**ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ ដើម្បីការអភិវឌ្ឍប្រកបចីរភាព នឹងត្រូវដាក់បញ្ជូលផែនការ «ក្របខណ្ឌហិរញ្ញប្បទានជាតិ» របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា**ប្រធានមូលនិធិចិនCFPDប្រចាំកម្ពុជា ៖ ពិធីបុណ្យឆេងម៉េងបង្កើនសាមគ្គីភាពដល់មិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន**កម្ពុជា-លុចសំបួ បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជន-ប្រជាជន**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនសម្រាប់ដោះស្រាយនិងបង្ការជំងឺមិនឆ្លងទាំងក្នុងប្រទេសនិងតំបន់**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សភាកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការពិនិត្យ និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ នានា ដែលមានគោលដៅការពារ និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត អញ្ជើញបើកការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវជនបទក្រាលកៅស៊ូពីរជាន់ (DBST) និងផ្លូវបេតុងប្រវែង ៩២,៩០គីឡូម៉ែត្រ ជានិមិត្តរូប នៅខេត្តកំពង់ធំ**អាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាល ចុះពិនិត្យការរៀបចំក្លោងទ្វារ និងការតុបតែងផ្សេងៗ សម្រាប់ពិធីសង្ក្រាន្តខេត្តកណ្ដាល ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នាពេលខាងមុខនេះ**អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជូនដំណឹងស្ដីពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ឡើងវិញផ្លូវចេញ-ចូល ខ្លោងទ្វារខាងកើតប្រាសាទអង្គរវត្ត**ការរញ្ជួយដីដ៏សាហាវដែលបានវាយប្រហារប្រទេសថៃ នឹងជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ការធ្វើដំណើររបស់ភ្ញៀវទេសចរបរទេសទៅកាន់ប្រទេស ក្នុងប៉ុន្មានសប្តាហ៍ខាងមុខ**អាមេរិក គំរាមទម្លាក់គ្រាប់បែក ប្រសិនបើអ៉ីរ៉ង់មិនឈានទៅសម្រេចកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយទីក្រុងវ៉ាស៉ីនតោន ជុំវិញកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួន**អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះចំនួន ២ខ្នង ដល់គ្រួសារមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ២គ្រួសារ ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី**អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម៖ មុននឹងដល់អាណត្តិចាកចេញទៅ ខ្ញុំចង់បង្កើតអនុស្សាវរីយ៍ ដោយបណ្តុះបណ្តាលសមត្ថភាពមន្ត្រីក្រោមឱវាទ សម្រាប់បន្តវេន**កម្ពុជា គឺជាគោលដៅដ៏សំខាន់បំផុតរបស់វៀតណាមសម្រាប់ការវិនិយោគលើផលិត កម្មកៅស៊ូ**ចលនាតស៊ូប្រដាប់អាវុធប្រឆាំងនឹងរដ្ឋាភិបាលយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា បានរិះគន់របបយោធាឥតសំចៃមាត់ ជុំវិញការវាយប្រហារគ្មានធម៌មេត្តាតាមផ្លូវអាកាសលើភូមិ និងទីក្រុងនានា បើទោះបីជាប្រទេសកំពុងជួបគ្រោះរញ្ជួយដី**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ អញ្ជើញថ្លែងសុន្ទរកថា ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលវាយនភណ្ឌសកលនៅកម្ពុជា ប្រចាំឆ្នាំ២០២៥**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ នឹងរៀបចំកម្មវិធីសង្ក្រាន្តវត្តភ្នំ ឆ្នាំ២០២៥ ចំនួន៣ថ្ងៃ**២ឆ្នាំ ច្រកចេញចូលតែមួយក្រុងឧដុង្គម៉ែជ័យ បម្រើពលរដ្ឋជាង១ម៉ឺនសេវា ទទួលចំណូលជាង៦០លានរៀល
អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បើកកិច្ចប្រជុំបូកសរុបការងារកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្ត ឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៥
ភ្នំពេញ៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អញ្ជើញជាអធិបតីបើកកិច្ចប្រជុំ បូក សរុបការងារកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅបន្តការងារឆ្នាំ២០២៥ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់ នាយករងរដ្ឋបាលខេត្ត លោក ប៉ាង វណ្ណាសេដ្ឋ ប្រធានមន្ទីរកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ខេត្ត បន្ទាយមានជ័យ ថ្នាក់ដឹកនាំមន្ទីរ មន្ត្រីរាជការចំណុះឱ្យមន្ទីរកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ រួមនិងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនទៀត ពិធីនេះធ្វើឡើងនៅសាល ប្រជុំ មន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
លោក ប៉ាង វណ្ណា សេដ្ឋ បានរាយការណ៍ពីលទ្ធផលការងារ កសិកម្មអនុវត្តបាននៅឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងនោះ ការដាំដុះកសិកម្មរួមមាន ដំណាំស្រូវរដូវប្រាំង សម្រេចបាន សរុប ៦៧.៩៤៥ហិកតា  ផែនការដាំដុះ២២.០០០ហិកតា ស្រូវវស្សាសម្រេចបានសរុប ២៧១.៤៨៥ហិកតា ផែនការដាំដុះសរុប២៦៤.៨៥៥ហិកតា ដំណាំស្រូវប្រចាំឆ្នាំលើផ្ទៃដីដាំដុះសម្រេចបានសរុប ៣៣៩.៤២០ហិកតា ផ្ទៃដីខូច មាន១៣.០៤៩ហិកតា បរិមាណផលសរុប១.១៩៩.៨៦៨តោន គឺលើសពីផែនការហើយការប្រមូលផលដំណាលគ្នាស្របពេលដែលទីផ្សានាំចេញទៅកាន់ប្រទេសជិតខាងមិនទាន់ដែលនាំអោយមានបញ្ហាតម្លៃកសិផល ធ្លាក់ថ្លៃ។ក្រៅពីនោះបានទប់ស្កាត់បទល្មើសនេសាទខុសច្បាប់និងនាំចូលផលិផលកម្មសិកម្មដទៃទៀតជាច្រើនករណីផងដែរ។
ថ្លែងនាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី បានបញ្ជាក់ថាឆ្នាំ២០២៤នេះ វិស័យកសិកម្មក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យមានការអភិវឌ្ឍន៍ជឿនលឿនឥតឈប់ឈរទៅតាមតម្រូវការក្នុងទីផ្សារជាតិ អន្តរជាតិ។ កន្លងមកកសិករក្នងខេត្តបន្ទាយមានជ័យធ្លាប់តែធ្វើស្រែដោយ ពឹងតែទឹកភ្លៀង និងប្រើឧបករណ៍បូរាណ តែសព្វថ្ងៃនេះវិញកសិករគ្រប់ ក្រុង ស្រុក ក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ងាកមកប្រើឧបករណ៍ទំនើបៗមានដូចជា ត្រាក់ទ័រ គោយន្ត ម៉ាស៊ីនច្រូតស្រូវ ចេះប្រើពូជដែលមានទិន្នផលខ្ពស់ និងមានប្រភពទឹកជាក់លាក់កំពង់ត្រូវបានកែលំអរតាមកម្មវិធីនយោបាយទឹករបស់រដ្ឋាភិបាល តាមរយះធ្វើស្រែ៣ដងក្នុង១ឆ្នាំ  ហើយសង្ឃឹមថាឆ្នាំ ២០២៥វិស័យកសិកម្មខេត្តបន្ទាយមានជ័យកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរជាងនេះថែមទៀតជាមិនខានឡើយ។
ជាមួយគ្នានោះដែរ ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្តក៏បានជំរុញដល់មន្ត្រីនៃមន្ទីរកសិកម្មទាំងអស់ត្រូវធ្វើការផ្សព្វផ្សាយដល់ប្រជាកសិករក្នុងការប្រើប្រាស់ពូជស្រូវដែលមានទីផ្សារល្អ ការប្រើប្រាស់ជីឲ្យបានត្រិមត្រូវនិងការចិញ្ចឹមសត្វ ចិញ្ចឹមត្រី ដើម្បីបង្កើនប្រាក់ចំណូលក្នុងគ្រួសារ និងផ្សព្វផ្សាយដល់ប្រជាកសិករចូលរួមក្នុងការបង្កើតសហគមន៍កសិកម្មទំនើប។មួយវិញទៀតត្រូវទប់ស្កាត់បទល្មើសនេសាទ ការលួចកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើទន្ទ្រានយកដី និងការលួចនាំចូលសាច់សត្វពីប្រទេសជិតខាង៕