**រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាល ធ្វើបាឋកថាលើភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងនវានុវត្តន៍ ស្តីពី «រូបធាតុបដិសំយោគ នៃសម្ភារនិយមវិចារវិទ្យា»**នាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចបៃតង សហការជាមួយអង្គការ WWF រៀបចំសិក្ខាសាលាបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងអំពី “ការលុបបំបាត់ប្លាសិ្ទក សម្រាប់វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន”**ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា ស្នើដល់អ្នកសារព័ត៌មាន អ្នកផលិតមាតិកា ពិសេសយុវជន សូមចូលរួមទប់ស្កាត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិត និងកុំចែកចាយព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល**អភិបាលខេត្តតាកែវ ទទួលស្វាគមន៍គណៈប្រតិភូអគ្គកុងស៊ុលវៀតណាម ប្រចាំខេត្តព្រះសីហនុ ចូលជួបសម្ដែងការគួរសម ពិភាក្សាការងារ និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ទទួលជួបសវនាការជាមួយ រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ**សហរដ្ឋអាម៉េរិក ដាក់ទណ្ឌកម្មលើមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ចិន និងហុងកុងចំនួន៦រូប ជុំវិញការគាបសង្កត់ឆ្លងប្រទេស និងសកម្មភាពបំផ្លាញស្វ័យភាពរបស់ហុងកុង**នាវាទេសចរណ៍បរទេស ដឹកភ្ញៀវទេសចរជាង ៦០០នាក់ មកទស្សនាកម្ពុជា**បង្ក្រាបករណីជួញដូរគ្រឿងញៀនឃាត់ខ្លួនជនជាតិចិនម្នាក់ រឹបអូសបានថ្នាំជិត ៦គីឡូក្រាម នៅខេត្តកណ្តាល**ជប៉ុននឹងបង្កើត «មជ្ឈមណ្ឌលពិគ្រោះយោបល់» ប្រហែល ១០០កន្លែង សម្រាប់អាជីវកម្មដែលរងផលប៉ះពាល់ ពីពន្ធគយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក**កិច្ចប្រជុំថ្នាក់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងពាណិជ្ជកម្មលើកទី១៣រវាងប្រទេសចិន ជប៉ុននិងកូរ៉េខាងត្បូងបើកធ្វើនៅក្រុងសេអ៊ូល**ទស្សនាវដ្ដី« Qiushi» ចុះផ្សាយអត្ថបទសំខាន់របស់លោក Xi Jinping អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនីស្តចិនក្រោមចំណងជើងថា « ឆ្ពោះទៅកាន់គោលដៅដ៏មហាស្ចារ្យដោយអង់អាចក្លាហាន ដើម្បីកសាងប្រទេសខ្លាំងខាងបច្ចេកវិទ្យា »**យោធភូមិភាគខាងកើតចិនរៀបចំចាត់ចែងកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក ជើងអាកាសនិងកងទ័ពរ៉ុក្កែតឱ្យធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះនៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ការិយាល័យកិច្ចការតៃវ៉ាន់នៃក្រុមប្រឹក្សាកិច្ចការរដ្ឋចិន៖ ការធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះរបស់កងទ័ពរំដោះប្រជាជនចិនគឺជាការដាក់ពិន័យនិងព្រមានយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះទង្វើបង្កហេតុចង់ឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យយ៉ាងគឃ្លើនរបស់អាជ្ញាធរ Lai Qingde**លទ្ធផលនៃព្រះរាជទស្សនកិច្ចជាន់ខ្ពស់របស់ព្រះអង្គម្ចាស់រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ នៅកម្ពុជា**ឆេះរោងចក្រផលិតស័ង្កសី និងសម្ភារជ័រ ព្រមទាំងផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋនៅឃុំពើក ស្រុកអង្គស្នួល ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចគ្រប់គ្រងបានទាំងស្រុង ក្រោយប្រើរថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យ ៤៣គ្រឿង និងទឹកអស់ ១១៣ឡាន**អភិបាលខេត្តកណ្តាល ណែនាំកងកម្លាំងទាំងអស់ បន្តថែរក្សាការពារព្រំដែន និងបង្ក្រាបទប់ស្កាត់បទល្មើសនានា**សម្តេចតេជោ បង្ហាញអារម្មណ៍សោកសៅចំពោះបងប្រុសដែលនឹងត្រូវបញ្ចុះនៅថ្ងៃស្អែក**ចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីនៅមីយ៉ាន់ម៉ា បន្តកើនដល់លើស២៧០០នាក់**មនុស្ស ១១២នាក់បានរងរបួស ក្នុងហេតុការណ៍អគ្គិភ័យ ដែលផ្តើមចេញពីការផ្ទុះបំពង់ឧស្ម័នរបស់ក្រុមហ៊ុនរដ្ឋ Petronas នៅឯតំបន់ Putra Heights ក្នុងរដ្ឋ Selangor**ប្រធានាធិបតីអាមេរិក គ្រោងធ្វើទស្សនកិច្ចទៅកាន់អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត នៅខ្ទង់ខែឧសភាខាងមុខ
អាជ្ញាធរខេត្ត ចុះពិនិត្យដល់ទីតាំងដីស្រែ ដើម្បីជួយរកប្រភពទឹកអន្តរាគមន៍លើបញ្ហាខ្វះខាតទឹក សម្រាប់ធ្វើស្រែចំការជាង ២០០០ហិកតា នៅឃុំចំនួន៣ ក្នុងស្រុកស្អាង
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម ហាក់ សុខមករា អភិបាលរងខេត្តកណ្ដាល
បានដឹកនាំក្រុមការងារលេខាធិកាដ្ឋាន គ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយខេត្ត រួមមានមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្ត មន្ទីរកសិកម្ម មន្ទីររៀបចំដែនដីនគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដីខេត្ត ព្រមទាំងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ ចុះមកពិនិត្យដល់ទីតាំងដីស្រែ ដើម្បីជួយស្វែងរកប្រភពទឹកអន្តរាគមន៍លើបញ្ហាខ្វះខាតទឹក សម្រាប់ធ្វើស្រែចំការ ចំនួនជាង ២០០០ ហិកតា ស្ថិតនៅឃុំក្រាំងយ៉ូវ ឃុំស្រែអំបិល និងឃុំកោះខែល ស្រុកស្អាង នៅថ្ងៃទី២១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥នេះ។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ហាក់ សុខមករា បានជួបសំណេះសំណាលសាកសួរសុខទុក្ខជាមួយប្រជាកសិករ ព្រមទាំងបានពិនិត្យដោយផ្ទាល់ជាមួយប្រជាកសិករ ទៅតាមទីតាំងជាក់ស្តែងចំនួន ៧ទីតាំង រួមមានទីតាំងដាក់ម៉ាស៊ីនទឹកបូបយកលុយ ទីតាំងប្រភពទឹកអូលលៃ ទីតាំងប្រភពទឹកអន្តរឃុំ ទីតាំងស្ទឹងតូចជ្រែ ទីតាំងប្រឡាយស្លែងតូច ទីតាំងប្រឡាយ ៩៦ និងប្រឡាយព្រែកជីក រំដោះទឹកពីព្រលានយន្តហោះ ទីតាំងប្រឡាយស្លែងធំ ទីតាំងស្ពានព្រែកគង់ ស្ថានីយ៍បូមទឹកកាវ៉ាក់ និងទីតាំងប្រឡាយអូរអណ្តូង។
ឯកឧត្តមអភិបាលរងខេត្ត បានបញ្ជាក់ថា ជាដំដោះស្រាយចំពោះមុខនេះគឺអាជ្ញាធរខេត្ត និងជួយស្តារប្រឡាយភ្ជាប់ទៅបឹង ៥០០ ឬបឹងជើងលោង ឲ្យមានប្រភពទឹកធ្លាក់ពីអូរអណ្តូង មកទីតាំងប្រឡាយដើមគរ បន្តរហូតទៅបឹងអូរលលៃ ដើម្បីយកទឹកមកផ្គត់ផ្គង់ដល់ដីស្រែប្រាំង ស្ថិតនៅក្នុងឃុំក្រាំងយ៉ូវ ១១៥០ហិកតា។ ដោយឡែកប្រភពទឹកស្ទឹងតូចជ្រៃ ក្រុមការងារសម្រេចស្នើសុំដាក់ម៉ាស៊ីនបូមទឹកសង្គ្រោះ មានមុខកាត់ ០,៣តឹក ចំនួន ២គ្រឿង ដើម្បីជួយបូមអន្តរាគមន៍ចូលប្រឡាយមេប្រវែង ១,៥គីឡូម៉ែត្រ ដែលភ្ជាប់ប្រឡាយអន្តរឃុំ ប្រវែងប្រមាណ ៥គីឡូម៉ែត្រ សម្រាប់យកទឹកមកផ្គត់ផ្គង់ដល់ដីស្រែប្រាំងទំហំប្រមាណជាង ១០០០ ហិកតា នៅឃុំកោះខែល ឃុំព្រែកអំបិល និងមួយផ្នែកទៀតនៃឃុំក្រាំងយ៉ូវ ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមអភិបាលរងខេត្តបានផ្តាំផ្ញើអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធ សូមជួយផ្សព្វផ្សាយណែនាំដល់ប្រជាពលរដ្ឋឲ្យធ្វើការដាំដុះស្រូវប្រាំងទៅតាមបរិមាណទឹកដែលមានជាក់ស្តែង ជៀសវាងមិនមានទឹកគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់បង្កបង្កើនផលធ្វើឲ្យមានការខាតបង់ ទន្ទឹមនឹងនេះ គួរអនុវត្តតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់មន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមលើផែនការលទ្ធភាពក្នុងការស្រោចស្រពស្រូវប្រាំង។ បន្ថែមពីលើនេះ ឯកឧត្តមអភិបាលរងខេត្ត ក៏បានជំរុញដល់មន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសមន្ទីរធនធានទឹក និងឧត្តុនិយមខេត្ត ព្រមទាំងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ ចុះសិក្សាស្វែងយល់ដល់មូលដ្ឋានដោយពិនិត្យមើលស្ថានភាព លទ្ធភាពជាក់ស្ដែងនូវរាល់ប្រភពទឹក ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាជួយអន្តរាគមន៍បន្ថែមទៀត ត្រូវខិតខំបូម ឬបញ្ជូនទឹកបញ្ចូលស្រែ ជួយសង្គ្រោះស្រូវរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលប្រឈមនឹងការខូចខាត ដោយសារខ្វះទឹក ពោលគឺមិនត្រូវទុកឲ្យមានការខូចខាត ដោយសារតែយើងមិនបានជួយពួកគាត់ឲ្យអស់លទ្ធភាពនោះឡើយ។
ដើម្បីសម្រួល និងដោះស្រាយឱ្យបានទាន់ពេលវេលាជូនប្រជាពលរដ្ឋ ឯកឧត្តម ហាក់ សុខមករា ក៏បានស្នើដល់ប្រធានមន្ទីរ ធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្ត មន្ទីរកសិកម្មខេត្ត និងអាជ្ញាធរស្រុកស្អាង ត្រូវត្រៀមកិច្ចសហការ ជាមួយស្ថានីយ៍បូមទឹកកាវ៉ាក់ ក្នុងការជួយផ្គត់ផ្គង់ទឹកជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តកណ្តាល មានស្រុកចំនួន ១ គឺស្រុកស្អាង រួមមាន៖ ឃុំក្រាំងយ៉ូវ ឃុំស្រែអំបិល ឃុំកោះខែល មានដីស្រែចំនួនជាង ២០០០ហិកតា ដែលបង្កបង្កើនផលស្រូវប្រភេទ OM 500 (ស្រូវប្រមូលផលក្នុងរយៈពេល ៣ខែ) ដែលអាចនឹងទទួលរងការគំរាមគំហែងពីការកង្វះទឹក ៕