**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
ថៃ ចង់ដាក់ចេញសេចក្តីព្រាងផែនការយុទ្ធសាស្ត្រដំបូងសម្រាប់វិស័យបន្ទះឈីប ឬ semiconductor ឱ្យបានរួចរាល់នៅ ៩០ថ្ងៃខាងមុខ
បាងកក៖ ថៃមានបំណងចង់ដាក់ចេញសេចក្តីព្រាងផែនការយុទ្ធសាស្ត្រដំបូងសម្រាប់វិស័យបន្ទះឈីប ឬsemiconductor ឱ្យបានរួចរាល់ក្នុងរយៈពេល៩០ថ្ងៃខាងមុខ ខណៈប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍មួយនេះ មានបំណងទាក់ទាញការវិនិយោគថ្មីៗ ចំពេលចំហាយសង្រ្គាមពាណិជ្ជកម្មរវាងអាម៉េរិក-ចិន កំពុងភាយក្លិនបណ្តើរៗ។
អគ្គលេខាធិការនៃក្រុមប្រឹក្សាវិនិយោគថៃ (BOI) បានប្រាប់ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានរ៉យទ័រថា ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល semiconductor ជាតិរបស់ប្រទេសនឹងជួលអ្នកប្រឹក្សាដើម្បីអភិវឌ្ឍគោលដៅយុទ្ធសាស្ត្រឧស្សាហកម្មថ្មី។ លើសពីនេះ BOI ក៏កំពុងធ្វើការលើកម្មវិធី Roadshow ទៅកាន់សហរដ្ឋអាម៉េរិក និងជប៉ុន ដើម្បីទាក់ទាញការវិនិយោគលើវិស័យ semiconductor នៅក្នុងប្រទេសថៃផងដែរ។
គួរជម្រាបថា ឧស្សាហកម្ម semiconductor សកល ត្រូវបានកើនឡើងក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយ នៅពេលសហរដ្ឋអាម៉េរិក និងចិន ប្រកួតប្រជែងគ្នាដណ្តើមយកឧត្តមភាពនៃបច្ចេកវិទ្យា។ ខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់មួយចំនួន បានផ្លាស់ប្ដូរទីតាំងទៅកាន់តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ស្របពេលភាពចលាចលកើនឡើងខ្លាំង បន្ទាប់ពីការឡើងកាន់តំណែងសាជាថ្មីរបស់លោក ដូណាល់ ត្រាំ។ ជាក់ស្តែង កាលពីចុងសប្តាហ៍មុន លោក ត្រាំ បានប្រកាសអំពីពន្ធ១០ភាគរយ លើការនាំចូលរបស់ចិន ដែលជាផ្នែកមួយនៃផែនការទូលំទូលាយ ដើម្បីបង្កើនសមតុល្យពាណិជ្ជកម្មរបស់សហរដ្ឋអាម៉េរិក។
ថៃ គឺជាប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចធំជាងគេទីពីររបស់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ បន្ទាប់ពីប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី ហើយប្រទេសនេះ បានកើនឡើង៣៥ភាគរយនៅក្នុងតម្លៃនៃកម្មវិធីវិនិយោគក្នុងប្រទេសកាលពីឆ្នាំមុន គឺ១,១៤ពាន់ពាន់លានបាត ឬ៣៣,៥ពាន់លានដុល្លារ ដែលឈានដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុតក្នុងរយៈពេលមួយទសវត្សរ៍។ យោងតាមរបាយការណ៍ឆ្នាំ២០២៤ ដោយក្រុមហ៊ុនប្រឹក្សា A.T. Kearney បង្ហាញថា ថៃជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ២ តាមពីក្រោយប្រទេសឥណ្ឌា ក្នុងនាមជាប្រទេសសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើនខ្លាំងនៃឧហ្សាហកម្មគ្រឿងអេឡិចត្រូនិក និងបន្ទះឈីប។ គួរបញ្ជាក់ថា ថៃកំពុងកំណត់គោលដៅប្រហែល៥០០ពាន់លានបាត ក្នុងការវិនិយោគថ្មីនៅក្នុងវិស័យ semiconductors ត្រឹមឆ្នាំ២០២៩៕