**ក្រសួងការងារ៖ គិតត្រឹមម៉ោង ៣:៣០នាទីរសៀលថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា អាជ្ញាធរថៃ រកឃើញសពពលករខ្មែរម្នាក់ ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសថៃ**សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ផ្ញើសារលិខិតរំលែកទុក្ខជូនក្រុមគ្រួសារសព ចំពោះមរណភាពរបស់ពលករខ្មែរម្នាក់ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅថៃ**អភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលវប្បធម៌ដល់យុវជន ជាកត្តាសំខាន់ ដើម្បីការពារអត្តសញ្ញាណជាតិ**សង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា-ចិនរួមគ្នាបង្កើនកម្លាំងដល់អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី**ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ ដើម្បីការអភិវឌ្ឍប្រកបចីរភាព នឹងត្រូវដាក់បញ្ជូលផែនការ «ក្របខណ្ឌហិរញ្ញប្បទានជាតិ» របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា**ប្រធានមូលនិធិចិនCFPDប្រចាំកម្ពុជា ៖ ពិធីបុណ្យឆេងម៉េងបង្កើនសាមគ្គីភាពដល់មិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន**កម្ពុជា-លុចសំបួ បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជន-ប្រជាជន**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនសម្រាប់ដោះស្រាយនិងបង្ការជំងឺមិនឆ្លងទាំងក្នុងប្រទេសនិងតំបន់**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សភាកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការពិនិត្យ និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ នានា ដែលមានគោលដៅការពារ និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត អញ្ជើញបើកការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវជនបទក្រាលកៅស៊ូពីរជាន់ (DBST) និងផ្លូវបេតុងប្រវែង ៩២,៩០គីឡូម៉ែត្រ ជានិមិត្តរូប នៅខេត្តកំពង់ធំ**អាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាល ចុះពិនិត្យការរៀបចំក្លោងទ្វារ និងការតុបតែងផ្សេងៗ សម្រាប់ពិធីសង្ក្រាន្តខេត្តកណ្ដាល ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នាពេលខាងមុខនេះ**អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជូនដំណឹងស្ដីពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ឡើងវិញផ្លូវចេញ-ចូល ខ្លោងទ្វារខាងកើតប្រាសាទអង្គរវត្ត**ការរញ្ជួយដីដ៏សាហាវដែលបានវាយប្រហារប្រទេសថៃ នឹងជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ការធ្វើដំណើររបស់ភ្ញៀវទេសចរបរទេសទៅកាន់ប្រទេស ក្នុងប៉ុន្មានសប្តាហ៍ខាងមុខ**អាមេរិក គំរាមទម្លាក់គ្រាប់បែក ប្រសិនបើអ៉ីរ៉ង់មិនឈានទៅសម្រេចកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយទីក្រុងវ៉ាស៉ីនតោន ជុំវិញកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួន**អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះចំនួន ២ខ្នង ដល់គ្រួសារមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ២គ្រួសារ ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី**អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម៖ មុននឹងដល់អាណត្តិចាកចេញទៅ ខ្ញុំចង់បង្កើតអនុស្សាវរីយ៍ ដោយបណ្តុះបណ្តាលសមត្ថភាពមន្ត្រីក្រោមឱវាទ សម្រាប់បន្តវេន**កម្ពុជា គឺជាគោលដៅដ៏សំខាន់បំផុតរបស់វៀតណាមសម្រាប់ការវិនិយោគលើផលិត កម្មកៅស៊ូ**ចលនាតស៊ូប្រដាប់អាវុធប្រឆាំងនឹងរដ្ឋាភិបាលយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា បានរិះគន់របបយោធាឥតសំចៃមាត់ ជុំវិញការវាយប្រហារគ្មានធម៌មេត្តាតាមផ្លូវអាកាសលើភូមិ និងទីក្រុងនានា បើទោះបីជាប្រទេសកំពុងជួបគ្រោះរញ្ជួយដី**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ អញ្ជើញថ្លែងសុន្ទរកថា ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលវាយនភណ្ឌសកលនៅកម្ពុជា ប្រចាំឆ្នាំ២០២៥**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ នឹងរៀបចំកម្មវិធីសង្ក្រាន្តវត្តភ្នំ ឆ្នាំ២០២៥ ចំនួន៣ថ្ងៃ
រដ្ឋបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ប្រជុំត្រៀមផែនការចុះត្រួតពិនិត្យ តាមដាននិងស្រង់ទិនន័យសំណង់ដែលសាងសង់ដោយមានលិខិតអនុញ្ញាត និងសំណង់គ្មានលិខិតអនុញ្ញាត
បន្ទាយមានជ័យ៖ លោកលៀម សុដា អភិបាលរងខេត្ត តំណាងឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ នៅថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំត្រៀមផែនការចុះត្រួតពិនិត្យ តាមដាននិងស្រង់ទិនន័យសំណង់ដែលបានសាងសង់ដោយមានលិខិតអនុញ្ញាត និង សំណង់ដែលបានសាងសង់ដោយគ្មានលិខិតអនុញ្ញាតឬសំណង់សាងសង់ខុសពីលិខិតអនុ ញ្ញាតទាំង៣សមត្ថកិច្ចក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
ពិធីនេះប្រារព្ធឡើងនៅសាលប្រជុំសាលាខេត្ត បន្ទាយមានជ័យ ដោយមានករចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំមន្ទីរជំនាញ អង្គភាព ពាក់ព័ន្ធ កម្លាំងប្រដាប់អាវុធ អាជ្ញាធរស្រុក ក្រុង ទាំង០៩ និងការិយាល័យភូមិបាលស្រុក ក្រុងទាង០៩ ផងដែរ ។
មានប្រសាសន៍នាឱកាសនោះ លោក លៀម សុដា បានលើឡើងថា កិច្ចប្រជុំថ្ងៃនេះគឺត្រៀមផែនការចុះត្រួតពិ  និត្យ តាមដាននិងស្រង់ទិនន័យសំណង់ដែលបានសាងសង់ដោយមានលិខិតអនុញ្ញាត និង សំណង់ដែលបានសាងសង់ដោយគ្មានលិខិតអនុញ្ញាតឬសំណង់សាងសង់ខុសពីលិខិតអនុ ញ្ញាតទាំង៣សមត្ថកិច្ចក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ។ ទី១/-ពាក់ព័ន្ធសំណង់ទាំងអស់ក្នុងមូលដ្ឋានរបស់ខ្លួនមានប្រភេទអ្វីខ្លះ ត្រូងស្រង់ស្ថិតិទិនន័យសំណង់និងផ្ទៃក្រឡាឲ្យបានច្បាស់លាស់ ដូចជាសំណង់ឃ្លាំង សំណង់អាគារស្នាក់នៅរួម  សំណង់សណ្ឋាគារ  សំណង់កាស៊ីណូ និងអាគារខ្ពស់ៗមានប៉ុន្មានជាន់ ទោះបីសំណង់ទាំងនោះ ស្ថិតក្នុងផែនសមត្ថកិច្ចរបស់ក្រុង ស្រុក ខេត្តឬក្រសួងក៏ដោយ ដោយពិនិត្យមើលតើសំណង់ទាំងនោះ មានច្បាប់ឬអត់ច្បាប់អនុញ្ញាតិឲ្យសាសង់ទេ មួយវិញទៀតកំពុងតែធ្វើច្បាប់សាងសង់ គឺត្រូវបែងចែកឲ្យបានត្រឹមត្រូវរួមទាំងថតជារូបភាពផងដែរ ។
លោកអភិបាលរងខេត្តបានបញ្ជាក់ថា ប្រតិបត្តិការចុះពិនិត្យនេះ ដឹកនាំដោយលោកអភិបាលឬអភិបាលរង ស្រុក ក្រុង មានសមត្ថកិច្ចនិងមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ ដោយសហការជាមួយមន្ត្រីជំនាញការិយាល័យភូមិបាលក្រុង ស្រុក មេភូមិ មេឃុំ ចៅសង្កាត់ផងដែរ ។ ការចុះត្រួតពិនិត្យការងារសំណង់នេះ ដោយរយៈកន្លងមកមានការបាក់រលំអាគារសំណង់ដែល សាង់សង់ដោយគ្មានច្បាប់អនុញ្ញាត ឬ ក៏មានច្បាប់អនុញ្ញាតហើយសាងសង់មិនត្រឹមត្រូវទៅតាមបច្ចេកទេសជាដើម ដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់អាយុ ជីវិត មនុស្ស ដូចកន្លងមកខេត្តបន្ទាយមានជ័យ មាននៅក្រុងប៉ោយ  ប៉ែត ដែលនេះគឺជាងបញ្ហាដែលថ្នាក់ដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់  ពិសេសថ្នាក់ដឹកនាំខេត្ត ដែលយកចិត្តទុកដាក់គិតគូរអំពីគុណភាពនិងសុវត្ថិភាព ។ ទី២/- នៅពេលមានការសាងសង់អាគារភ្លាមចុះទៅត្រួតពិនិត្យមើលតើការសាងសង់នេះ មានច្បាប់  មានប្លង់ស្ថាបត្យកម្មឬទេ បើគ្មានត្រូវផ្អាកការសាងសង់ដោយណែនាំឲ្យគាត់ធ្វើច្បាប់សាងសង់រួចរាល់ទើបអនុញ្ញាត ចំពោះអន្នមានច្បាប់ហើយក៏ត្រូវត្រួតពិនិត្យតើការសាងស់នោះតាមលក្ខណៈបច្ចេកទេសឬអត់ ប្រសិនបើគ្មានច្បាប់ ឃាត់មិនព្រមផ្អាកលើកទី១ ជាលើកទី២ នៅតែប្រព្រឹត្ត គឺត្រូវអនុវត្តតាមនិតិវិធី៕