**តម្លៃមាស កើនឡើងដល់ ៣.០៩០ដុល្លារ ក្នុងអំឡុងពេលវគ្គជួញដូរអាស៊ីដំបូង នៅថ្ងៃចន្ទនេះ**ក្រសួងការងារ៖ គិតត្រឹមម៉ោង ៣:៣០នាទីរសៀលថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា អាជ្ញាធរថៃ រកឃើញសពពលករខ្មែរម្នាក់ ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសថៃ**សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ផ្ញើសារលិខិតរំលែកទុក្ខជូនក្រុមគ្រួសារសព ចំពោះមរណភាពរបស់ពលករខ្មែរម្នាក់ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅថៃ**អភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលវប្បធម៌ដល់យុវជន ជាកត្តាសំខាន់ ដើម្បីការពារអត្តសញ្ញាណជាតិ**សង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា-ចិនរួមគ្នាបង្កើនកម្លាំងដល់អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី**ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ ដើម្បីការអភិវឌ្ឍប្រកបចីរភាព នឹងត្រូវដាក់បញ្ជូលផែនការ «ក្របខណ្ឌហិរញ្ញប្បទានជាតិ» របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា**ប្រធានមូលនិធិចិនCFPDប្រចាំកម្ពុជា ៖ ពិធីបុណ្យឆេងម៉េងបង្កើនសាមគ្គីភាពដល់មិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន**កម្ពុជា-លុចសំបួ បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជន-ប្រជាជន**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនសម្រាប់ដោះស្រាយនិងបង្ការជំងឺមិនឆ្លងទាំងក្នុងប្រទេសនិងតំបន់**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សភាកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការពិនិត្យ និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ នានា ដែលមានគោលដៅការពារ និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត អញ្ជើញបើកការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវជនបទក្រាលកៅស៊ូពីរជាន់ (DBST) និងផ្លូវបេតុងប្រវែង ៩២,៩០គីឡូម៉ែត្រ ជានិមិត្តរូប នៅខេត្តកំពង់ធំ**អាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាល ចុះពិនិត្យការរៀបចំក្លោងទ្វារ និងការតុបតែងផ្សេងៗ សម្រាប់ពិធីសង្ក្រាន្តខេត្តកណ្ដាល ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នាពេលខាងមុខនេះ**អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជូនដំណឹងស្ដីពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ឡើងវិញផ្លូវចេញ-ចូល ខ្លោងទ្វារខាងកើតប្រាសាទអង្គរវត្ត**ការរញ្ជួយដីដ៏សាហាវដែលបានវាយប្រហារប្រទេសថៃ នឹងជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ការធ្វើដំណើររបស់ភ្ញៀវទេសចរបរទេសទៅកាន់ប្រទេស ក្នុងប៉ុន្មានសប្តាហ៍ខាងមុខ**អាមេរិក គំរាមទម្លាក់គ្រាប់បែក ប្រសិនបើអ៉ីរ៉ង់មិនឈានទៅសម្រេចកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយទីក្រុងវ៉ាស៉ីនតោន ជុំវិញកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួន**អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះចំនួន ២ខ្នង ដល់គ្រួសារមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ២គ្រួសារ ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី**អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម៖ មុននឹងដល់អាណត្តិចាកចេញទៅ ខ្ញុំចង់បង្កើតអនុស្សាវរីយ៍ ដោយបណ្តុះបណ្តាលសមត្ថភាពមន្ត្រីក្រោមឱវាទ សម្រាប់បន្តវេន**កម្ពុជា គឺជាគោលដៅដ៏សំខាន់បំផុតរបស់វៀតណាមសម្រាប់ការវិនិយោគលើផលិត កម្មកៅស៊ូ**ចលនាតស៊ូប្រដាប់អាវុធប្រឆាំងនឹងរដ្ឋាភិបាលយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា បានរិះគន់របបយោធាឥតសំចៃមាត់ ជុំវិញការវាយប្រហារគ្មានធម៌មេត្តាតាមផ្លូវអាកាសលើភូមិ និងទីក្រុងនានា បើទោះបីជាប្រទេសកំពុងជួបគ្រោះរញ្ជួយដី**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ អញ្ជើញថ្លែងសុន្ទរកថា ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលវាយនភណ្ឌសកលនៅកម្ពុជា ប្រចាំឆ្នាំ២០២៥
ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន ម៉ានី៖ គ្មានកិត្តិយសអ្វីធំជាង កិត្តិយសក្នុងការបម្រើប្រទេសជាតិ និងប្រជាជនរបស់យើងនោះទេ
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមុខងារសាធារណៈ បានថ្លែងថា គ្មានកិត្តិយសអ្វីធំជាង កិត្តិយសក្នុងការបម្រើប្រទេសជាតិ និងប្រជាជនរបស់យើងនោះទេ។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានថ្លែងបែបនេះ ក្នុងពេលអញ្ជើញជួបជុំអាហារសាមគ្គីក្រុមកីឡាករបាល់ទាត់វ័យចាស់២០២២ ជាមួយព្រឹទ្ធាចារ្យកីឡា ពិធីនេះទទួលបានការអញ្ជើញចូលរួមពីអតីតអាជ្ញាកណ្តាល កីឡាករ កីឡាការិនីជម្រើសជាតិ ព្រមទាំងសមាជិកក្រុមបាល់ទាត់វ័យចាស់២០២២ ប្រមាណ១៤០ នាក់ នាថ្ងៃទី៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។
មានប្រសាសន៍ក្នុងពិធីនេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានរំលេចពីភាពសំខាន់នៃការចូលរួមលើកតម្កើងកិត្តិយសជាតិរបស់ព្រឹទ្ធាចារ្យកីឡាដែលបានលះបង់កម្លាំង កាយចិត្ត បម្រើប្រទេសជាតិ។ គ្មានកិត្តិយសអ្វីធំជាង កិត្តិយសក្នុងការបម្រើប្រទេសជាតិ និងប្រជាជនរបស់យើងនោះទេ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានបន្តថា ក្នុងនាមជាអ្នកជំនាន់ក្រោយ ពិតជាសូមថ្លែងអំណរគុណ ចំពោះគំរូវីរភាពរបស់ព្រឹទ្ធាចារ្យកីឡា សមនឹងពាក្យមួយឃ្លាសម្រាប់កីឡាករខ្មែរ ដែលពោលថា «ខ្មែរមិនដែលបោះបង់កណ្តាលទីនោះទេ!។
ស្ថិតក្នុងបរិយាកាសប្រកបដោយភាពស្និទ្ធស្នាល ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានរម្លឹក ព្រឹត្តិការណ៍រំភើប និងជាកិត្តិយសធំជាងគេរបស់កម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២៣ នោះគឺកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡា ស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ និងអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម លើកទី១២។ កម្ពុជាបានផ្តល់ភាពកក់ក្តៅ និង បដិសណ្ឋារកិច្ចរបស់ខ្មែរយើងបានល្អប្រសើរជាទីបំផុត។ ក្នុងនាមយើងជាកីឡាករតំណាងឲ្យប្រទេសជាតិ ការប្រកួតប្រជែង មិនត្រឹមតែសម្រាប់ខ្លួនឯងប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏ដើម្បីប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងប្រទេស ដែលនេះគឺជាមានមោទនភាពដ៏ធំធេង។
ទន្ទឹមនឹងការមានប្រសាសន៍បែបនេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ានី ក៏បានលើកឡើងថា “ក្នុងនាមជាអ្នកជំនាន់ក្រោយ យើងខ្ញុំពិតជាមានក្តីសប្បាយរីករាយដែលបានជួបសំណេះសំណាលជាមួយ អ្នកគ្រូ លោកគ្រូ ព្រឹទ្ធាចារ្យ កីឡាករ កីឡាការិនី ក៏ដូចជារៀមច្បងកីឡា នៃក្រុមបាល់ទាត់វ័យចាស់២០២២។”
ពិធីជួបជុំអាហារសាមគ្គីក្រុមកីឡាករបាល់ទាត់វ័យចាស់២០២២ ជាមួយព្រឹទ្ធាចារ្យកីឡា បានបញ្ចប់ទៅប្រកបដោយបរិយាកាសសប្បាយរីករាយ ស្និទ្ធស្នាល និងបានបន្សល់ទុកស្នាមញញឹម ភាពសប្បាយរីករាយ សំលេងសើចក្អាកក្អាយ និងអនុស្សាវរីយ៍ដ៏ជ្រាលជ្រៅបំផុត៕