បារាំងនឹងផ្ដល់ជំនួយយោធាបន្ថែម ២ពាន់លានអឺរ៉ូ ឬស្មើនឹង ២.១៥ពាន់លានដុល្លារសម្រាប់អ៊ុយក្រែន
ប៉ារីស៖ បើតាមការចេញផ្សាយដោយទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន Reuters ប្រធានាធិបតីបារាំង លោក អេម៉ានុយអែល ម៉ាក្រុង កាលពីថ្ងៃពុធ ទី២៦ ខែមីនាបានប្រកាសថាបារាំងនឹងផ្ដល់ជំនួយយោធាបន្ថែម ២ពាន់លានអឺរ៉ូ ឬស្មើនឹង ២.១៥ពាន់លានដុល្លារសម្រាប់ អ៊ុយក្រែន ខណៈចោទរុស្ស៉ីថាកំពុងព្យាយាមកែប្រែ និងសរសេរកិច្ចព្រមព្រៀងបទឈប់បាញ់ឡើងវិញ។
លោក ម៉ាក្រុង ធ្វើការកត់សម្គាល់បែបនេះនាឱកាសស្វាគមន៍ប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែន លោក វ៉ូឡូឌីមៀ ហ្សេលេនស្គី ក្នុងទីក្រុងប៉ារីស។ លោក ម៉ាក្រុងបានគូសបញ្ជាក់ដូច្នេះថា «ខ្ញុំសូមប្រកាសនៅថ្ងៃនេះ ពីការផ្ដល់ជំនួយយោធាបន្ថែម ២ពាន់លានអឺរ៉ូសម្រាប់អ៊ុយក្រែន»។
លោក ម៉ាក្រុងបន្ថែមថាមីស៊ីលប្រឆាំងរថក្រោះ មីស៊ីលបាញ់ពីដីទៅអាកាស រថពាសដែក និងដ្រូន នឹងត្រូវបានបញ្ចូលនៅក្រោមកញ្ចប់ ជំនួយយោធាថ្មីដែលបារាំងនឹងផ្ដល់ទៅឱ្យអ៊ុយក្រែន។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ យន្ដហោះចម្បាំង Mirage បន្ថែមក៏នឹងត្រូវបានផ្ដល់ឱ្យផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា លោក ម៉ាក្រុង និងលោក ហ្សេលេនស្គី បានជួបគ្ នា នៅមុនចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលមួយដែលមានមេដឹកនាំមកពី៣០ប្រទេសចូលរួម នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី២៧ ខែមីនា ដែលនឹងផ្តោតលើការជំរុញ ការផ្ដល់ជំនួយសម្រាប់អ៊ុយក្រែន បទឈបបាញ់ និងអនាគតតួនាទីរបស់អឺរ៉ុប ក្នុងការកំញើញរុស្ស៉ីកុំឱ្យបើកការវាយប្រហារជាថ្មីលើអ៊ុយក្រែន ក្នុងករណីមានកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាព៕