ប្រមុខរបបយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា ប្តេជ្ញានឹងរៀបចំការបោះឆ្នោតដោយសេរី និងយុត្តិធម៌
ណៃពិដោ៖ ប្រមុខរបបយោធាកំពុងកាន់អំណាចរបស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា លោក មីន អ៊ុងឡាំង បានប្តេជ្ញាកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ទី២៧ ខែមីនាថា នឹងរៀបចំការបោះឆ្នោតដោយសេរី និងយុត្តិធម៌ក្នុងខែធ្នូ ខណៈលោកបានជំរុញឱ្យគូប្រជែងប្រដាប់អាវុធឱ្យបោះបង់អំពើហិង្សា និងបន្តការសន្ទនា។
លោកបានប្រាប់ទាហានរាប់រយនាក់ដែលបានប្រមូលផ្តុំនៅទីលានដង្ហែក្បួនក្នុងរដ្ឋធានីណៃពិដោថា៖ «ពួកគេត្រូវតែគាំទ្រការបោះឆ្នោតពហុបក្សដោយសេរី និងយុត្តិធម៌»។ លោកបានថ្លែងថា៖«ការត្រៀមខ្លួនជាចាំបាច់កំពុងដំណើរការសម្រាប់ការបោះឆ្នោត។ យើងកំពុងធ្វើការ..ដើម្បីរៀបចំការបោះឆ្នោតដែលមនុស្សប្រាថ្នានោះជាការបោះឆ្នោតសេរី និងយុត្តិធម៌ និងប្រជាធិបតេយ្យសេរីពហុបក្ស»។
មេដឹកនាំរបបសឹករូបនេះបានបន្ថែមថា៖ «យើងនឹងផ្ទេរអំណាចទៅឱ្យគណបក្សឈ្នះឆ្នោត»។ ទោះបីជាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍មួយនេះ កំពុងជាប់គាំងនៅក្នុងសង្គ្រាមស៊ីវិល សេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងសភាពទ្រុឌទ្រោម និងគណបក្សនយោបាយរាប់សិបត្រូវបានហាមឃាត់ ឬបដិសេធមិនចូលរួម ប៉ុន្តែយោធាបានប្តេជ្ញាចិត្តឆ្ពោះទៅមុខជាមួយនឹងការបោះឆ្នោត ដែលអ្នករិះគន់បានចំអកថាជាការបោកប្រាស់ដើម្បីរក្សាឧត្តមសេនីយ៍ឱ្យកាន់អំណាចតាមរយៈអ្នកតំណាង។
គួររំឭកថា លោក មីន អ៊ុងឡាំង បាននិយាយកាលពីដើមខែថា ការបោះឆ្នោតនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅខែធ្នូឆ្នាំនេះ ឬខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ដោយផ្តល់ពេលវេលាជាក់លាក់ជាលើកដំបូងក្នុងអំឡុងពេលទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសបេឡារុស។
របបយោធាបានធ្វើជំរឿនកាលពីឆ្នាំមុន ជាផ្នែកមួយនៃការរៀបចំដើម្បីបង្កើតបញ្ជីបោះឆ្នោត។ របបសឹកបានអះអាងថា គណបក្សចំនួន៥៣ បានចុះឈ្មោះដើម្បីប្រកួតប្រជែងក្នុងការបោះឆ្នោត។ ក្រុមអ្នកប្រឆាំងរដ្ឋាភិបាលយោធាបានប្រកាសក្តែងៗថា ពួកគេនឹងរំខានដល់ការបោះឆ្នោត ហើយបានស្នើឱ្យប្រទេសផ្សេងទៀតមិនទទួលស្គាល់លទ្ធផលដោយនិយាយថា វានឹងធ្វើឡើងប្រឆាំងនឹងឆន្ទៈរបស់ប្រជាជន។
អ្នកវិភាគខ្លះលើកឡើងថា ការរៀបចំការបោះឆ្នោតអាចបង្កឱ្យមានអំពើហិង្សាកាន់តែខ្លាំង ហើយប្រទេសជិតខាងរបស់មីយ៉ាន់ម៉ាក្នុងប្លុកអាស៊ីអាគ្នេយ៍អាស៊ាន បានប្រាប់របបយោធាឱ្យផ្តល់អាទិភាពដល់សន្តិភាពសំខាន់ជាងការបោះឆ្នោត។ ការប្រយុទ្ធគ្នាបានធ្វើឱ្យប្រជាជនជាងបីលាននាក់នៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាផ្លាស់ទីលំនៅ ជាមួយនឹងអសន្តិសុខស្បៀងរីករាលដាលខ្លាំង និងជាងមួយភាគបីនៃចំនួនប្រជាជនដែលត្រូវការជំនួយមនុស្សធម៌។ នេះបើយោងតាមអង្គការសហប្រជាជាតិ។