**ក្រុមហ៊ុន Vietjet បានដំណើរការជើងហោះហើរពិសេសចំនួនពីរ ដើម្បីដឹកជញ្ជូនក្រុមជួយសង្គ្រោះវៀតណាមទៅកាន់មីយ៉ាន់ម៉ា បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដី**តម្លៃមាស កើនឡើងដល់ ៣.០៩០ដុល្លារ ក្នុងអំឡុងពេលវគ្គជួញដូរអាស៊ីដំបូង នៅថ្ងៃចន្ទនេះ**ក្រសួងការងារ៖ គិតត្រឹមម៉ោង ៣:៣០នាទីរសៀលថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា អាជ្ញាធរថៃ រកឃើញសពពលករខ្មែរម្នាក់ ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសថៃ**សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ផ្ញើសារលិខិតរំលែកទុក្ខជូនក្រុមគ្រួសារសព ចំពោះមរណភាពរបស់ពលករខ្មែរម្នាក់ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅថៃ**អភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលវប្បធម៌ដល់យុវជន ជាកត្តាសំខាន់ ដើម្បីការពារអត្តសញ្ញាណជាតិ**សង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា-ចិនរួមគ្នាបង្កើនកម្លាំងដល់អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី**ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ ដើម្បីការអភិវឌ្ឍប្រកបចីរភាព នឹងត្រូវដាក់បញ្ជូលផែនការ «ក្របខណ្ឌហិរញ្ញប្បទានជាតិ» របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា**ប្រធានមូលនិធិចិនCFPDប្រចាំកម្ពុជា ៖ ពិធីបុណ្យឆេងម៉េងបង្កើនសាមគ្គីភាពដល់មិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន**កម្ពុជា-លុចសំបួ បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជន-ប្រជាជន**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនសម្រាប់ដោះស្រាយនិងបង្ការជំងឺមិនឆ្លងទាំងក្នុងប្រទេសនិងតំបន់**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សភាកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការពិនិត្យ និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ នានា ដែលមានគោលដៅការពារ និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត អញ្ជើញបើកការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវជនបទក្រាលកៅស៊ូពីរជាន់ (DBST) និងផ្លូវបេតុងប្រវែង ៩២,៩០គីឡូម៉ែត្រ ជានិមិត្តរូប នៅខេត្តកំពង់ធំ**អាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាល ចុះពិនិត្យការរៀបចំក្លោងទ្វារ និងការតុបតែងផ្សេងៗ សម្រាប់ពិធីសង្ក្រាន្តខេត្តកណ្ដាល ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នាពេលខាងមុខនេះ**អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជូនដំណឹងស្ដីពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ឡើងវិញផ្លូវចេញ-ចូល ខ្លោងទ្វារខាងកើតប្រាសាទអង្គរវត្ត**ការរញ្ជួយដីដ៏សាហាវដែលបានវាយប្រហារប្រទេសថៃ នឹងជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ការធ្វើដំណើររបស់ភ្ញៀវទេសចរបរទេសទៅកាន់ប្រទេស ក្នុងប៉ុន្មានសប្តាហ៍ខាងមុខ**អាមេរិក គំរាមទម្លាក់គ្រាប់បែក ប្រសិនបើអ៉ីរ៉ង់មិនឈានទៅសម្រេចកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយទីក្រុងវ៉ាស៉ីនតោន ជុំវិញកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួន**អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះចំនួន ២ខ្នង ដល់គ្រួសារមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ២គ្រួសារ ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី**អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម៖ មុននឹងដល់អាណត្តិចាកចេញទៅ ខ្ញុំចង់បង្កើតអនុស្សាវរីយ៍ ដោយបណ្តុះបណ្តាលសមត្ថភាពមន្ត្រីក្រោមឱវាទ សម្រាប់បន្តវេន**កម្ពុជា គឺជាគោលដៅដ៏សំខាន់បំផុតរបស់វៀតណាមសម្រាប់ការវិនិយោគលើផលិត កម្មកៅស៊ូ**ចលនាតស៊ូប្រដាប់អាវុធប្រឆាំងនឹងរដ្ឋាភិបាលយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា បានរិះគន់របបយោធាឥតសំចៃមាត់ ជុំវិញការវាយប្រហារគ្មានធម៌មេត្តាតាមផ្លូវអាកាសលើភូមិ និងទីក្រុងនានា បើទោះបីជាប្រទេសកំពុងជួបគ្រោះរញ្ជួយដី
ថៃប្រកាសអាសន្នទូទាំងប្រទេស និងអំពាវនាវដល់សាធារណជនឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះគ្រោះរញ្ជួយដីដែលអាចកើតមានឡើងវិញក្នុងរយៈពេល២៤ម៉ោង
បាងកក៖ នាយករដ្ឋមន្រ្តីថៃ លោកស្រី ផែថងថាន ឈិនៈវ៉ាត់ បានចេញសេចក្តីប្រកាសអាសន្នទូទាំងប្រទេស ដោយព្រមានសាធារណជនឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះគ្រោះរញ្ជួយដីដែលអាចកើតមានបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីនៅថ្ងៃនេះ ជាមួយនឹងលទ្ធភាពនៃការកើតឡើងវិញក្នុងរយៈពេល២៤ម៉ោង។
ថ្លែងពីខេត្តភូកេត លោកស្រីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាឱ្យមានការឆ្លើយតបសម្របសម្រួលនៅគ្រប់ក្រសួងរាជរដ្ឋាភិបាលទាំងអស់ ដើម្បីដោះស្រាយស្ថានភាពដែលកំពុងវិវត្ត។ វិធានការការពារខ្លួនត្រូវបានជូនដំណឹងដល់សាធារណជនភ្លាមៗ។
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល ត្រូវបានណែនាំឱ្យដាក់ផ្ញើសារដែលផ្តល់នូវគោលការណ៍ណែនាំសុវត្ថិភាពសំខាន់ៗដល់ប្រជាជនទាំងអស់។ ក្នុងពេលដំណាលគ្នានោះ សេវាសាធារណៈកំពុងត្រូវបានចាក់ផ្សាយទូទាំងវេទិកាប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយទាំងអស់ អំពីការការពារខ្លួនពីរញ្ជួយដី។ កងកម្លាំងសន្តិសុខត្រូវបានចល័តដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពសាធារណៈ ខណៈក្រសួងធនធានធម្មជាតិ និងបរិស្ថានកំពុងវាយតម្លៃសកម្មភាពរញ្ជួយដី និងព្យាករពីការរញ្ជួយដីដែលអាចកើតមាននាពេលអនាគត។
អ្នកជំនាញបានណែនាំថា ការរញ្ជួយដីគឺកើតមានជាទូទៅនៅក្រោយការរញ្ជួយដីភ្លាមៗ ជាធម្មតាក្នុងរយៈពេលពីរម៉ោងដំបូង។ ទោះបីជាធម្មតាវាមិនសូវខ្លាំងក៏ដោយ ទិន្នន័យស្ថិតិបង្ហាញពីហានិភ័យនៃការរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងបន្ថែមទៀតក្នុងរយៈពេល២៤ម៉ោងបន្ទាប់។ ក្រសួងដឹកជញ្ជូនកំពុងត្រួតពិនិត្យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធ្វើដំណើរទាំងអស់។ អាកាសយានដ្ឋានសុវណ្ណភូមិបានផ្អាកប្រតិបត្តិការហោះហើររយៈពេល២០នាទីជាវិធានការប្រុងប្រយ័ត្ន។ ក្រសួងសុខាភិបាលបានដាក់គ្រឿងបរិក្ខារពេទ្យ និងសេវាសង្គ្រោះបន្ទាន់ត្រៀមខ្លួនជាស្រេចក្នុងការឆ្លើយតបចំពោះអ្នករងគ្រោះដែលអាចកើតមាន។ សាធារណជនត្រូវបានជំរុញឱ្យរក្សាការជូនដំណឹងតាមរយៈការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពរយៈពេល២៤ម៉ោងលើសេវាផ្សាយជាតិនៃប្រទេសថៃ។
លោកស្រី ផែថងថាន បានណែនាំដល់អ្នករស់នៅក្នុងអគារខ្ពស់ៗ ជៀសវាងការប្រើជណ្តើរយន្ត និងស្វែងរកកន្លែងបើកចំហ។ លោកស្រីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងពាក់ព័ន្ធទាំងអស់កំពុងធ្វើការយ៉ាងសកម្ម។ យើងសូមអំពាវនាវដល់សាធារណជនរក្សាភាពស្ងប់ស្ងាត់ ប៉ុន្តែមានការប្រុងប្រយ័ត្ន។ ការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពបន្ថែមទៀតនឹងត្រូវបានផ្តល់ជូននៅពេលដែលស្ថានភាពកំពុងកើតឡើង។