**ក្រសួងការងារ៖ គិតត្រឹមម៉ោង ៣:៣០នាទីរសៀលថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា អាជ្ញាធរថៃ រកឃើញសពពលករខ្មែរម្នាក់ ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសថៃ**សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ផ្ញើសារលិខិតរំលែកទុក្ខជូនក្រុមគ្រួសារសព ចំពោះមរណភាពរបស់ពលករខ្មែរម្នាក់ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅថៃ**អភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលវប្បធម៌ដល់យុវជន ជាកត្តាសំខាន់ ដើម្បីការពារអត្តសញ្ញាណជាតិ**សង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា-ចិនរួមគ្នាបង្កើនកម្លាំងដល់អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី**ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ ដើម្បីការអភិវឌ្ឍប្រកបចីរភាព នឹងត្រូវដាក់បញ្ជូលផែនការ «ក្របខណ្ឌហិរញ្ញប្បទានជាតិ» របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា**ប្រធានមូលនិធិចិនCFPDប្រចាំកម្ពុជា ៖ ពិធីបុណ្យឆេងម៉េងបង្កើនសាមគ្គីភាពដល់មិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន**កម្ពុជា-លុចសំបួ បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជន-ប្រជាជន**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនសម្រាប់ដោះស្រាយនិងបង្ការជំងឺមិនឆ្លងទាំងក្នុងប្រទេសនិងតំបន់**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សភាកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការពិនិត្យ និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ នានា ដែលមានគោលដៅការពារ និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត អញ្ជើញបើកការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវជនបទក្រាលកៅស៊ូពីរជាន់ (DBST) និងផ្លូវបេតុងប្រវែង ៩២,៩០គីឡូម៉ែត្រ ជានិមិត្តរូប នៅខេត្តកំពង់ធំ**អាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាល ចុះពិនិត្យការរៀបចំក្លោងទ្វារ និងការតុបតែងផ្សេងៗ សម្រាប់ពិធីសង្ក្រាន្តខេត្តកណ្ដាល ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នាពេលខាងមុខនេះ**អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជូនដំណឹងស្ដីពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ឡើងវិញផ្លូវចេញ-ចូល ខ្លោងទ្វារខាងកើតប្រាសាទអង្គរវត្ត**ការរញ្ជួយដីដ៏សាហាវដែលបានវាយប្រហារប្រទេសថៃ នឹងជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ការធ្វើដំណើររបស់ភ្ញៀវទេសចរបរទេសទៅកាន់ប្រទេស ក្នុងប៉ុន្មានសប្តាហ៍ខាងមុខ**អាមេរិក គំរាមទម្លាក់គ្រាប់បែក ប្រសិនបើអ៉ីរ៉ង់មិនឈានទៅសម្រេចកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយទីក្រុងវ៉ាស៉ីនតោន ជុំវិញកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួន**អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ អញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះចំនួន ២ខ្នង ដល់គ្រួសារមានជីវភាពខ្វះខាតចំនួន ២គ្រួសារ ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី**អភិបាលខេត្តកំពង់ចាម៖ មុននឹងដល់អាណត្តិចាកចេញទៅ ខ្ញុំចង់បង្កើតអនុស្សាវរីយ៍ ដោយបណ្តុះបណ្តាលសមត្ថភាពមន្ត្រីក្រោមឱវាទ សម្រាប់បន្តវេន**កម្ពុជា គឺជាគោលដៅដ៏សំខាន់បំផុតរបស់វៀតណាមសម្រាប់ការវិនិយោគលើផលិត កម្មកៅស៊ូ**ចលនាតស៊ូប្រដាប់អាវុធប្រឆាំងនឹងរដ្ឋាភិបាលយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា បានរិះគន់របបយោធាឥតសំចៃមាត់ ជុំវិញការវាយប្រហារគ្មានធម៌មេត្តាតាមផ្លូវអាកាសលើភូមិ និងទីក្រុងនានា បើទោះបីជាប្រទេសកំពុងជួបគ្រោះរញ្ជួយដី**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ អញ្ជើញថ្លែងសុន្ទរកថា ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលវាយនភណ្ឌសកលនៅកម្ពុជា ប្រចាំឆ្នាំ២០២៥**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ នឹងរៀបចំកម្មវិធីសង្ក្រាន្តវត្តភ្នំ ឆ្នាំ២០២៥ ចំនួន៣ថ្ងៃ
អាជ្ញាធរថៃ បញ្ជាក់ថាកម្មករ៤៣នាក់ កំពុងជាប់ក្រោមអគារខ្ពស់ក្នុងទីក្រុងបាងកក ដែលដួលរលំទាំងស្រុង ក្រោយគ្រោះរញ្ជួយដី
បាងកក៖ អគារខ្ពស់ ៣០ជាន់ដែលកំពុងសាងសង់សម្រាប់ការិយាល័យរដ្ឋាភិបាលបានដួលរលំនៅក្នុងទីក្រុងបាងកកកាលពីថ្ងៃសុក្រដោយបានជាប់គាំងកម្មករជាង ៤០នាក់ ប៉ូលីស និងគ្រូពេទ្យបាននិយាយថា បន្ទាប់ពីទីក្រុងនេះត្រូវបានរញ្ជួយដោយការរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងមួយ។
អគារនៅភាគខាងជើងនៃរដ្ឋធានីថៃត្រូវបានកាត់បន្ថយទៅជាកម្ទេចថ្ម និងដែករមួលក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានវិនាទីបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រិចទ័រ ដែលបានកើតឡើងនៅកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
ការរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារភាគពាយព្យនៃទីក្រុង Sagaing កាលពីរសៀលថ្ងៃសុក្រ នៅជម្រៅរាក់។
ការរញ្ជួយដីកម្រិត ៦.៤រ៉ិចទ័របានវាយប្រហារតំបន់ដូចគ្នាប៉ុន្មាននាទីក្រោយមក។
ក្រុមអ្នកសង្គ្រោះបន្ទាន់របស់ប្រទេសថៃបាននិយាយថា មនុស្សពីរនាក់ត្រូវបានគេរកឃើញថាបានស្លាប់ ហើយមនុស្សមិនស្គាល់ចំនួនផ្សេងទៀតកំពុងស្ថិតនៅក្រោមគំនរបាក់បែកនៃអគារនៅឡើយ។
បុគ្គលិកជួយសង្គ្រោះ Songwut Wangpon បានប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានថា មនុស្ស ៧នាក់ផ្សេងទៀតត្រូវបានគេរកឃើញនៅរស់ ខណៈដែលគាត់បាននិយាយនៅខាងក្រៅគំនរកម្ទេចថ្មដ៏ខ្ពស់ដែលធ្លាប់ជាអគារខ្ពស់ដែលកំពុងសាងសង់។
គ្រោះរញ្ជួយដីនេះបានជំរុញឱ្យនាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra ប្រកាសភាពអាសន្នក្នុងទីក្រុងបាងកក ជាកន្លែងដែលសេវារថភ្លើងក្រោមដី និងរថភ្លើងធុនស្រាលមួយចំនួនត្រូវបានផ្អាក ដែលធ្វើឱ្យស្ទះចរាចរណ៍ដ៏ល្បីរបស់ទីក្រុងនេះ។
លោក Duangjai អ្នកស្រុកនៃទីក្រុងទេសចរណ៍ភាគខាងជើងប្រទេសថៃដ៏ពេញនិយម Chiang Mai បានប្រាប់ AFP ថា «ខ្ញុំបានឮវា ហើយខ្ញុំកំពុងដេកនៅក្នុងផ្ទះ ខ្ញុំរត់ទៅឆ្ងាយតាមដែលខ្ញុំអាចធ្វើទៅបានក្នុងសម្លៀកបំពាក់របស់ខ្ញុំចេញពីអគារ»។
កំណាត់​ពិដាន​បាន​ធ្លាក់​ពី​អគារ​និង​ផ្លូវ​ដែល​ជាប់​គាំង​ក្នុង​រដ្ឋធានី​ណៃពីដោ ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា ជា​ទីក្រុង​ធំ​ទូលាយ​ដែល​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ឡើង​ដោយ​មាន​ផ្លូវ​ធំ​រហូត​ដល់​ទៅ ២០ផ្លូវ។
ក្រុមអ្នកកាសែត AFP មួយក្រុមបាននៅសារមន្ទីរជាតិក្នុងទីក្រុង Naypyidaw នៅពេលដែលការរញ្ជួយដីបានវាយប្រហារ ហើយអគារបានចាប់ផ្តើមញ័រ។
បំណែកធ្លាក់ពីលើពិដាន ហើយជញ្ជាំងបានប្រេះបែក ខណៈដែលបុគ្គលិកឯកសណ្ឋានរត់ទៅខាងក្រៅ អ្នកខ្លះញ័រ និងទឹកភ្នែក ខ្លះទៀតចាប់ទូរស័ព្ទដៃ ដើម្បីព្យាយាមទាក់ទងមនុស្សជាទីស្រលាញ់។
មិនមានរបាយការណ៍ភ្លាមៗអំពីអ្នកស្លាប់ និងរបួសបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីនោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេបានបង្កការភ័យស្លន់ស្លោនៅក្នុងទីក្រុងជិតៗនៅភាគខាងជើងនៃប្រទេសថៃ និងរហូតដល់រដ្ឋធានីបាងកក។