អាជ្ញាធរថៃ បញ្ជាក់ថាកម្មករ៤៣នាក់ កំពុងជាប់ក្រោមអគារខ្ពស់ក្នុងទីក្រុងបាងកក ដែលដួលរលំទាំងស្រុង ក្រោយគ្រោះរញ្ជួយដី
បាងកក៖ អគារខ្ពស់ ៣០ជាន់ដែលកំពុងសាងសង់សម្រាប់ការិយាល័យរដ្ឋាភិបាលបានដួលរលំនៅក្នុងទីក្រុងបាងកកកាលពីថ្ងៃសុក្រដោយបានជាប់គាំងកម្មករជាង ៤០នាក់ ប៉ូលីស និងគ្រូពេទ្យបាននិយាយថា បន្ទាប់ពីទីក្រុងនេះត្រូវបានរញ្ជួយដោយការរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងមួយ។
អគារនៅភាគខាងជើងនៃរដ្ឋធានីថៃត្រូវបានកាត់បន្ថយទៅជាកម្ទេចថ្ម និងដែករមួលក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានវិនាទីបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រិចទ័រ ដែលបានកើតឡើងនៅកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
ការរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារភាគពាយព្យនៃទីក្រុង Sagaing កាលពីរសៀលថ្ងៃសុក្រ នៅជម្រៅរាក់។
ការរញ្ជួយដីកម្រិត ៦.៤រ៉ិចទ័របានវាយប្រហារតំបន់ដូចគ្នាប៉ុន្មាននាទីក្រោយមក។
ក្រុមអ្នកសង្គ្រោះបន្ទាន់របស់ប្រទេសថៃបាននិយាយថា មនុស្សពីរនាក់ត្រូវបានគេរកឃើញថាបានស្លាប់ ហើយមនុស្សមិនស្គាល់ចំនួនផ្សេងទៀតកំពុងស្ថិតនៅក្រោមគំនរបាក់បែកនៃអគារនៅឡើយ។
បុគ្គលិកជួយសង្គ្រោះ Songwut Wangpon បានប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានថា មនុស្ស ៧នាក់ផ្សេងទៀតត្រូវបានគេរកឃើញនៅរស់ ខណៈដែលគាត់បាននិយាយនៅខាងក្រៅគំនរកម្ទេចថ្មដ៏ខ្ពស់ដែលធ្លាប់ជាអគារខ្ពស់ដែលកំពុងសាងសង់។
គ្រោះរញ្ជួយដីនេះបានជំរុញឱ្យនាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra ប្រកាសភាពអាសន្នក្នុងទីក្រុងបាងកក ជាកន្លែងដែលសេវារថភ្លើងក្រោមដី និងរថភ្លើងធុនស្រាលមួយចំនួនត្រូវបានផ្អាក ដែលធ្វើឱ្យស្ទះចរាចរណ៍ដ៏ល្បីរបស់ទីក្រុងនេះ។
លោក Duangjai អ្នកស្រុកនៃទីក្រុងទេសចរណ៍ភាគខាងជើងប្រទេសថៃដ៏ពេញនិយម Chiang Mai បានប្រាប់ AFP ថា «ខ្ញុំបានឮវា ហើយខ្ញុំកំពុងដេកនៅក្នុងផ្ទះ ខ្ញុំរត់ទៅឆ្ងាយតាមដែលខ្ញុំអាចធ្វើទៅបានក្នុងសម្លៀកបំពាក់របស់ខ្ញុំចេញពីអគារ»។
កំណាត់ពិដានបានធ្លាក់ពីអគារនិងផ្លូវដែលជាប់គាំងក្នុងរដ្ឋធានីណៃពីដោ ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ជាទីក្រុងធំទូលាយដែលត្រូវបានសាងសង់ឡើងដោយមានផ្លូវធំរហូតដល់ទៅ ២០ផ្លូវ។
ក្រុមអ្នកកាសែត AFP មួយក្រុមបាននៅសារមន្ទីរជាតិក្នុងទីក្រុង Naypyidaw នៅពេលដែលការរញ្ជួយដីបានវាយប្រហារ ហើយអគារបានចាប់ផ្តើមញ័រ។
បំណែកធ្លាក់ពីលើពិដាន ហើយជញ្ជាំងបានប្រេះបែក ខណៈដែលបុគ្គលិកឯកសណ្ឋានរត់ទៅខាងក្រៅ អ្នកខ្លះញ័រ និងទឹកភ្នែក ខ្លះទៀតចាប់ទូរស័ព្ទដៃ ដើម្បីព្យាយាមទាក់ទងមនុស្សជាទីស្រលាញ់។
មិនមានរបាយការណ៍ភ្លាមៗអំពីអ្នកស្លាប់ និងរបួសបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីនោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេបានបង្កការភ័យស្លន់ស្លោនៅក្នុងទីក្រុងជិតៗនៅភាគខាងជើងនៃប្រទេសថៃ និងរហូតដល់រដ្ឋធានីបាងកក។