គ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងសម្បើមបានវាយប្រហារភាគកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ខណៈសំណង់អគារជាច្រើនបានបាក់ដួលរលំទីក្រុងម៉ាន់ដាឡេជាទីក្រុងធំទី២របស់ប្រទេសនេះ
ណៃពិដោ៖ គ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងសម្បើមបានវាយប្រហារភាគកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា នៅរសៀលថ្ងៃសុក្រទី២៨ ខែមីនានេះ ខណៈសំណង់អគារជាច្រើនបានបាក់ដួលរលំ ជាពិសេសនៅក្នុងទីក្រុងម៉ាន់ដាឡេជាទីក្រុងធំទី២របស់ប្រទេសនេះ។ ទន្ទឹមនឹងនោះ ប្រទេសថៃកំពុងរងគ្រោះខ្លាំងមិនចាញ់ភូមាផងដែរ ខណៈដែលវៀតណាមកំពុងភ័យបុកពោះ។
គ្រោះរញ្ជួយដីមានកម្រិត៧,៧រ៉ិចទ័រ និងមានជម្រៅ១០គីឡូម៉ែត្រ បាននាំឱ្យប្រទេសកំពុងមានវិបត្តិស្រាប់នេះរងទុក្ខបន្ថែមទៀត។ ជាក់ស្តែង ចំណុចកណ្តាលនៃការរញ្ជួយដីនេះមានចម្ងាយប្រហែល១៧,២គីឡូម៉ែត្រពីទីក្រុងម៉ាន់ដាឡេ ដែលមានប្រជាជនប្រហែល១,៥លាននាក់។ សំណង់អាគារបានបាក់រលំ និងកម្ទេចកម្ទីថ្មបានរាយរប៉ាត់រប៉ាយពាសពេញផ្លូវក្នុងទីក្រុង។ សូម្បីតែស្ពានដ៏ចំណាស់សម័យអាណានិគម ដែលលាតសន្ធឹងលើទន្លេឆ្លងទន្លេអ៊ីរ៉ាវ៉ាឌី តភ្ជាប់តំបន់ម៉ាន់ដាឡេ និងស៊ើហ្គាំង ក៏ត្រូវបានបាក់រលំខ្ទិចខ្ទីដោយគ្រោះរញ្ជួយដីនេះផងដែរ។
មន្ត្រីនាយកដ្ឋានសេវាពន្លត់អគ្គិភ័យមីយ៉ាន់ម៉ាបានប្រាប់រ៉យទ័រថា៖ «យើងបានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការស្វែងរកជុំវិញទីក្រុងយ៉ាំងហ្កោន ដើម្បីពិនិត្យរកអ្នកស្លាប់ និងការខូចខាត។ រហូតមកដល់ពេលនេះ យើងមិនទាន់មានព័ត៌មាននៅឡើយទេ»។
គួរជម្រាបថា ប្រជាជនបាននាំគ្នាបានរត់ជាន់ជើងគ្នាចាកចោលផ្ទះសម្បែង ខណៈសំណង់អគារជាច្រើនជាន់បានដួលរលំនៅចំពោះមុខពួកគេស្រស់ៗតែម្ដង។ សាក្សីបានអះអាងថា មនុស្សជាច្រើនបានជាប់នៅខាងក្នុងនៃគំនរថ្មអាគារថ្មបាក់បែក ក្រោយអាគារធំៗទាំងនោះបានបាក់រលំសង្កត់ពីលើ។
ក្រៅពីនេះ សំណង់អគារ​នានាក៏​បានបាក់រលំ និង​ញ័រ​រញ្ជួយផង​ដែរ​ក្នុង​រាជធានីបាងកក ប្រទេសថៃ ដែលមានចម្ងាយ​ប្រហែល១០០០គីឡូម៉ែត្រ ខណៈមនុស្សជាច្រើនរត់រកទីតាំងសុវត្ថិភាព ស្របពេលអគារកំពុងសាងសង់មួយមាន​កម្មករ​ប្រមាណ​៥០​នាក់បានស្រុតរលំស្រស់ៗ ដោយមានតែ៧​នាក់ប៉ុណ្ណោះ​​បាន​រត់​ចេញរួចខ្លួន។ យ៉ាងណា មនុស្ស​ចំនួន៤៣​នាក់កំពុង​ជាប់​នៅ​ក្នុងសាកសព​អគារ។ គួរជម្រាបថា ប្រជាជននៅទូទាំងរដ្ឋធានីហាណូយកំពុងភ័យស្លន់ស្លោ ដោយសារសំណង់អាគារនានាក្នុងប្រទេសវៀតណាមបានញ័ររញ្ជួយ ខណៈមនុស្សម្នារធ្វើការទាំងអារម្មណ៍មិននៅក្នុងខ្លួន។
គួរបញ្ជាក់ថា គ្រោះរញ្ជួយ​ដី​ដ៏សាហាវនេះ បានវាយ​ប្រហារខ្លាំងជាងគេលើប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា ​និងថៃ ខណៈវៀតណាមរងឥទ្ធិពលតិចជាងគេ។