មនុមនុស្ស១០នាក់បានស្លាប់​ក្នុង​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​ដ៏​ខ្លាំង​នៅ​មី​យ៉ាន់​ម៉ា
យ៉ាំងហ្គោន៖ មនុស្សយ៉ាងតិច១០នាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិត នៅពេលដែលវិហារអ៊ីស្លាមមួយបានបាក់រលំក្នុងទីក្រុង Mandalay បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងមួយបានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា កាលពីថ្ងៃសុក្រ នេះបើយោងតាមសារព័ត៌មានក្នុងស្រុក Khit Thit ។
ទីភ្នាក់ងារស្ទាបស្ទង់ភូមិសាស្ត្រអាមេរិក បាននិយាយថា គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារចម្ងាយ ១៦គីឡូម៉ែត្រ NNW នៃទីក្រុង Sagaing ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា នៅព្រឹកថ្ងៃដដែល។
ចំណុចកណ្តាលនៃការរញ្ជួយដីដែលមានជម្រៅ ១០.០គីឡូម៉ែត្រ ត្រូវបានគេកំណត់ដំបូងថាស្ថិតនៅរយៈទទឹង ២២.០១ដឺក្រេខាងជើង និងរយៈបណ្តោយ ៩៥.៩២ដឺក្រេខាងកើត។
ការរញ្ជួយដីនេះបានបណ្តាលឱ្យការខូចខាតយ៉ាងខ្លាំងដល់អគារមួយចំនួនរួមទាំងកំពែងជញ្ជាំងនៃវិមាន Mandalay។
សំណង់ជាច្រើននៅក្នុងតំបន់ Mandalay បានទទួលរងការដួលរលំ ខណៈដែលផ្លូវជាច្រើនដែលតភ្ជាប់ទីក្រុង Mandalay និង Yangon ត្រូវបានខូចខាត ឬស្ទះ ដែលរំខានដល់ការដឹកជញ្ជូន។
អ្នកយកព័ត៌មាន Xinhua នៅទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោនបានរាយការណ៍ថា ការរញ្ជួយត្រូវបានមានអារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងនៅក្នុងរដ្ឋធានីណៃពិដោ និងទីក្រុងដ៏ធំបំផុតនៃទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោន។ សាលារៀន និងអគារការិយាល័យមួយចំនួនក្នុងទីក្រុង Nay Pyi Taw ក៏ត្រូវបានរាយការណ៍ថាបានដួលរលំផងដែរ។
នាយកដ្ឋានសេវាកម្មពន្លត់អគ្គីភ័យមីយ៉ាន់ម៉ា បាននិយាយថា ប្រតិបត្តិការជួយសង្គ្រោះមួយត្រូវបានធ្វើឡើង ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការរញ្ជួយដី។
គណៈកម្មាធិការគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយជាតិរបស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាបានប្រកាសដាក់ប្រទេសក្នុងភាពអាសន្ននៅទូទាំងតំបន់ចំនួនប្រាំមួយក្នុងប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍។
រដ្ឋាភិបាលមីយ៉ាន់ម៉ានឹងធ្វើការវាយតម្លៃការខូចខាត និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងសង្គ្រោះបន្ទាន់ភ្លាមៗនៅក្នុងតំបន់រងផលប៉ះពាល់ ដោយធានានូវការផ្តល់ជំនួយសង្គ្រោះគ្រោះមហន្តរាយចាំបាច់ និងជំនួយមនុស្សធម៌ នេះបើយោងតាមក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបាលរដ្ឋ។
បន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីនេះ អ្នកយកព័ត៌មាន Xinhua នៅទីក្រុងវៀងចន្ទន៍ រដ្ឋធានីនៃប្រទេសឡាវ ទីក្រុងបាងកក រដ្ឋធានីនៃប្រទេសថៃ និងទីក្រុងហាណូយ រដ្ឋធានីនៃប្រទេសវៀតណាម បានរាយការណ៍ថា ការរញ្ជួយខ្លាំងក៏ត្រូវបានគេមានអារម្មណ៍នៅក្នុងតំបន់ទាំងនោះផងដែរ។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra បានប្រកាសដាក់ប្រទេសក្នុងភាពអាសន្ននៅទីក្រុងបាងកក។
អគារ​៣០​ជាន់​ដែល​កំពុង​សាងសង់​បាន​បាក់​នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ថៃ បណ្តាល​ឲ្យ​មនុស្ស​៣​នាក់​ស្លាប់។ របាយការណ៍មុននេះបាននិយាយថាមនុស្ស ៤៣នាក់បានបាត់ខ្លួនដោយសារតែការដួលរលំ។
នៅទីក្រុងវៀងចន្ទន៍ អគារខាងលើបីជាន់បានជួបប្រទះការញ័រគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដោយអ្នករស់នៅក្នុងអគារខ្ពស់ៗមានអារម្មណ៍ញ័រខ្លាំងនៅខាងក្នុង។
នៅទីក្រុងហាណូយ និងទីក្រុងហូជីមិញ អ្នករស់នៅក្នុងអគារខ្ពស់ៗក៏បានជួបប្រទះនឹងការញ័រគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៅពេលនៅផ្ទះ។