**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត លើកទឹកចិត្តឱ្យសមាគមជប៉ុន-កម្ពុជា បន្តខិតខំប្រឹងប្រែងរៀបចំកម្មវិធីផ្សេងៗ ដើម្បីផ្គូផ្គងអាជីវកម្មនិងវិនិយោគិនកម្ពុជា-ជប៉ុន**ឯកឧត្តម ហេង សួរ ចុះសួរសុខទុក្ខ និងនាំយកថវិការបស់សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ជូនពលការិនី ឈ្មោះសឿន សំណាង រស់នៅខេត្តកំពង់ធំ បន្ទាប់ពីជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារការរញ្ជួយដីក្នុងប្រទេសថៃ**នាយកដ្ឋានបុគ្គលិកមន្រ្តីរាជការស៊ីវិល និងមន្រ្តីពន្ធនាគារ នៃអគ្គនាយកដ្ឋានធនធានមនុស្ស ប្រជុំពិនិត្យពិភាក្សាលើឯកសារជំនួយស្មារតី និងកម្រងបញ្ជីសំណួររបស់ក្រុមការងារសិក្សាវាយតម្លៃសមត្ថភាពស្ថាប័ន**ការិយាល័យអ្នកនាំពាក្យក្រសួងព័ត៌មាន ចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ទាក់ទងនឹងការបើកយុទ្ធនាការប្រឆាំងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ**រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាល ធ្វើបាឋកថាលើភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងនវានុវត្តន៍ ស្តីពី «រូបធាតុបដិសំយោគ នៃសម្ភារនិយមវិចារវិទ្យា»**នាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចបៃតង សហការជាមួយអង្គការ WWF រៀបចំសិក្ខាសាលាបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងអំពី “ការលុបបំបាត់ប្លាសិ្ទក សម្រាប់វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន”**ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា ស្នើដល់អ្នកសារព័ត៌មាន អ្នកផលិតមាតិកា ពិសេសយុវជន សូមចូលរួមទប់ស្កាត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិត និងកុំចែកចាយព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល**អភិបាលខេត្តតាកែវ ទទួលស្វាគមន៍គណៈប្រតិភូអគ្គកុងស៊ុលវៀតណាម ប្រចាំខេត្តព្រះសីហនុ ចូលជួបសម្ដែងការគួរសម ពិភាក្សាការងារ និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ទទួលជួបសវនាការជាមួយ រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ**សហរដ្ឋអាម៉េរិក ដាក់ទណ្ឌកម្មលើមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ចិន និងហុងកុងចំនួន៦រូប ជុំវិញការគាបសង្កត់ឆ្លងប្រទេស និងសកម្មភាពបំផ្លាញស្វ័យភាពរបស់ហុងកុង**នាវាទេសចរណ៍បរទេស ដឹកភ្ញៀវទេសចរជាង ៦០០នាក់ មកទស្សនាកម្ពុជា**បង្ក្រាបករណីជួញដូរគ្រឿងញៀនឃាត់ខ្លួនជនជាតិចិនម្នាក់ រឹបអូសបានថ្នាំជិត ៦គីឡូក្រាម នៅខេត្តកណ្តាល**ជប៉ុននឹងបង្កើត «មជ្ឈមណ្ឌលពិគ្រោះយោបល់» ប្រហែល ១០០កន្លែង សម្រាប់អាជីវកម្មដែលរងផលប៉ះពាល់ ពីពន្ធគយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក**កិច្ចប្រជុំថ្នាក់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងពាណិជ្ជកម្មលើកទី១៣រវាងប្រទេសចិន ជប៉ុននិងកូរ៉េខាងត្បូងបើកធ្វើនៅក្រុងសេអ៊ូល**ទស្សនាវដ្ដី« Qiushi» ចុះផ្សាយអត្ថបទសំខាន់របស់លោក Xi Jinping អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនីស្តចិនក្រោមចំណងជើងថា « ឆ្ពោះទៅកាន់គោលដៅដ៏មហាស្ចារ្យដោយអង់អាចក្លាហាន ដើម្បីកសាងប្រទេសខ្លាំងខាងបច្ចេកវិទ្យា »**យោធភូមិភាគខាងកើតចិនរៀបចំចាត់ចែងកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក ជើងអាកាសនិងកងទ័ពរ៉ុក្កែតឱ្យធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះនៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ការិយាល័យកិច្ចការតៃវ៉ាន់នៃក្រុមប្រឹក្សាកិច្ចការរដ្ឋចិន៖ ការធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះរបស់កងទ័ពរំដោះប្រជាជនចិនគឺជាការដាក់ពិន័យនិងព្រមានយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះទង្វើបង្កហេតុចង់ឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យយ៉ាងគឃ្លើនរបស់អាជ្ញាធរ Lai Qingde**លទ្ធផលនៃព្រះរាជទស្សនកិច្ចជាន់ខ្ពស់របស់ព្រះអង្គម្ចាស់រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ នៅកម្ពុជា**ឆេះរោងចក្រផលិតស័ង្កសី និងសម្ភារជ័រ ព្រមទាំងផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋនៅឃុំពើក ស្រុកអង្គស្នួល ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចគ្រប់គ្រងបានទាំងស្រុង ក្រោយប្រើរថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យ ៤៣គ្រឿង និងទឹកអស់ ១១៣ឡាន**អភិបាលខេត្តកណ្តាល ណែនាំកងកម្លាំងទាំងអស់ បន្តថែរក្សាការពារព្រំដែន និងបង្ក្រាបទប់ស្កាត់បទល្មើសនានា
គ្រោះរញ្ជួយដីបានបង្ខំឱ្យថៃប្រកាសបិទសាលារៀន ផ្លូវរថភ្លើង អាកាសចរណ៍ ស្ពាន និងហាងនានា
បាងកក៖ គ្រោះរញ្ជួយដីបានបង្ខំឱ្យថៃប្រកាសបិទសាលារៀន ផ្លូវរថភ្លើង អាកាសចរណ៍ ស្ពាន និងហាងនានា ខណៈគ្រោះមហន្តរាយនេះ បានអង្រួនអគារនានាទូទាំងរាជធានីបាងកក បណ្តាលឱ្យអគារកំពុងសាងសង់មួយបាក់រលំសង្កត់កម្មករជាច្រើន។
គិតមកទល់ម៉ោង៦ល្ងាចថ្ងៃសុក្រទី២៨មីនានេះ កម្មករ៣នាក់ត្រូវបានរកឃើញថាស្លាប់ហើយ ខណៈ៨១នាក់ទៀតកំពុងបាត់ខ្លួន។
អភិបាលរាជធានីបាងកក បានបញ្ជាឱ្យសួនច្បារសាធារណៈបើកពេញមួយយប់ និងរៀបចំរថយន្តដឹកទឹក និងបន្ទប់ទឹកចល័ត ដើម្បីជួយដល់ប្រជាជនដែលកំពុងរង់ចាំកកកុញណែនណាន់តាន់តាប់ ដោយសារចរាចរណ៍ស្ទះខ្លាំង និងពិបាកក្នុងការត្រឡប់ទៅកន្លែងស្នាក់នៅរបស់ពួកគេ។ ជាក់ស្តែង ស្ពានជាច្រើននៅរាជធានីបាងកកត្រូវបានបិទជាបណ្តោះអាសន្ន។
ទន្ទឹមនឹងនោះ ជើងហោះហើយត្រូវបានផ្អាក ខណៈផ្លូវខ្សែរថភ្លើងក្រោមដីទាំងប្រាំបីក្នុងរាជធានីបាងកក នៅបន្តផ្អាករហូតដល់មានការធានាសុវត្ថិភាពទើបចាប់ផ្តើមដំណើរការឡើងវិញ។
ជាងនេះទៅទៀត ហាងទំនិញជាច្រើនក៏ត្រូវបានបិទទ្វារផងដែរ។ ជុំវិញមហន្តរាយនេះ ក្រសួង អប់រំថៃ បានចេញ បញ្ជា ឱ្យ បិទ សាលា រៀននៅ ទូទាំង ប្រទេសតែម្ដង ដើម្បីធានាសុវត្ថិសម្រាប់សិស្សានុសិស្សថៃ ចំពេលផ្លូវជាច្រើនកំពុងកកស្ទះស្រេច។
គួរបញ្ជាក់ថា គិតមកទល់ពេលនេះ អគារ៣៣ជាន់ដែលកំពុងសាងសង់បានដួលរលំសម្លាប់មនុស្ស៣នាក់ ខណៈមនុស្ស៨១នាក់ ភាគច្រើនជាកម្មករបាននិងកំពុងជាប់ក្នុងសាកសពអគារនោះ។ យ៉ាងណា អ្នកដឹងហេតុការណ៍បានបញ្ជាក់ថា មានកម្មករ ប្រមាណជាង១៧០នាក់ មក ពី ក្រុមហ៊ុន ផ្សេងៗ គ្នាកំពុង ធ្វើ ការ នៅ ខាង ក្នុង អគារនោះ ដែលមានគម្រោងសាងសង់តម្លៃ៦៣លានដុល្លារអាម៉េរិក ខណៈអ្នក ស្លាប់ អាច នឹង មាន ច្រើន ជាងនេះ។
គួរបញ្ជាក់ថា រាជធានីបាងកកត្រូវបានប្រកាសថា ជាតំបន់គ្រោះមហន្តរាយ បន្ទាប់ពីរងគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងបំផុតមិនធ្លាប់មានក្នុងប្រទេសថៃ នាពេលនេះ៕