តំណាងអង្គការយូនីសេហ្វ អំពាវនាវឱ្យមានការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពរបស់កុមារ តាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាសកល
បរទេស៖ តំណាងមកពីមូលនិធិកុមាររបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ (UNICEF) បានអំពាវនាវឱ្យមានការយកចិត្តទុកដាក់កាន់តែខ្លាំងឡើងចំពោះការការពារកុមារដែលងាយរងគ្រោះនៅអាស៊ីដោយសង្កត់ធ្ងន់លើតម្រូវការដើម្បីធានាឱ្យមានលទ្ធភាពទទួលបានការអប់រំ ការថែទាំសុខភាព និងអនាគតប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
តំណាងអង្គការ UNICEF ប្រចាំនៅប្រទេសចិន លោកស្រី Amakobe Sande បានសង្កត់ធ្ងន់ថា កុមារត្រូវតែដាក់នៅកណ្តាលនៃរបៀបវារៈនៃការអភិវឌ្ឍន៍ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៅក្នុងពិភពលោកដែលកាន់តែស្មុគស្មាញ និងផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងឆាប់រហ័សនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ផ្តាច់មុខជាមួយស៊ីនហួក្នុងសន្និសីទប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ នៃវេទិកា Boao for Asia (BFA) នៅខេត្ត Hainan ភាគខាងត្បូងប្រទេសចិន។
លោកស្រី Sande បាននិយាយថា កុមារនៅអាស៊ីប្រឈមនឹងវិបត្តិត្រួតស៊ីគ្នា រួមទាំងជម្លោះ ការពង្រីកវិសមភាព និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ វិបត្តិទាំងនេះបំផ្លាញយុទ្ធសាស្ត្រដោះស្រាយរបស់កុមារ ធ្វើឱ្យវិសមភាពកាន់តែស៊ីជម្រៅ និងរារាំងសក្តានុពលរបស់ពួកគេក្នុងការរីកលូតលាស់។
តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកគឺជាផ្ទះសម្រាប់សមាមាត្រដ៏ធំនៃកុមារនៅលើពិភពលោក។ យោងតាមអង្គការយូនីសេហ្វ កុមារនៅក្នុងតំបន់នេះរងផលប៉ះពាល់មិនសមាមាត្រដោយគ្រោះមហន្តរាយដែលទាក់ទងនឹងអាកាសធាតុ ជាមួយនឹងព្យុះ ទឹកជំនន់ គ្រោះរាំងស្ងួត និងគ្រោះថ្នាក់បរិស្ថានផ្សេងៗទៀតដែលកើតឡើងញឹកញាប់ និងខ្លាំងឡើងៗ។
លោកស្រី Sande បានកត់សម្គាល់ថា ក្រៅពីគ្រោះមហន្តរាយធម្មជាតិ ជម្លោះដែលកំពុងបន្ត និងវិសមភាពសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែស៊ីជម្រៅបន្តធ្វើឱ្យកុមាររាប់លាននាក់ប្រឈមនឹងហានិភ័យ ដោយបានគូសបញ្ជាក់អំពីតម្រូវការបន្ទាន់សម្រាប់ការឆ្លើយតបជាអន្តរជាតិដែលសម្របសម្រួល។
នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍របស់នាង តំណាងអង្គការយូនីសេហ្វ ក៏បានលើកឡើងពីផលប៉ះពាល់នៃបច្ចេកវិទ្យាដែលវិវត្តន៍យ៉ាងឆាប់រហ័ស ដូចជាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) និងឌីជីថលនីយកម្ម។ ខណៈពេលដែលឌីជីថលនីយកម្មបង្ហាញឱកាសថ្មីក្នុងការផ្តល់អំណាចដល់កុមារ នាងបានព្រមានថា ការបែងចែកឌីជីថលនៅតែជាបញ្ហាប្រឈមដ៏សំខាន់។
លោកស្រី Sande បាននិយាយថា មួយភាគធំនៃយុវជននៅក្នុងប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលទាប និងមធ្យមមានកម្រិតក្នុងការចូលប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងពិបាកក្នុងការអភិវឌ្ឍជំនាញឌីជីថល។
ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានា អង្គការយូនីសេហ្វ តស៊ូមតិសម្រាប់បទប្បញ្ញត្តិលើអ៊ីនធឺណិតដ៏រឹងមាំ រួមទាំងសម្រាប់ AI ដើម្បីការពារទិន្នន័យរបស់កុមារ ក៏ដូចជាគោលការណ៍រចនាដោយផ្អែកលើសិទ្ធិកុមារ ដើម្បីការពារមាតិកាដែលលម្អៀង ឬកេងប្រវ័ញ្ច។ អង្គការក៏បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃកម្មវិធីអក្ខរកម្មឌីជីថលដ៏ទូលំទូលាយ ដើម្បីផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់កុមារ និងមាតាបិតា ដោយធានាថាកុមារនៅតែមានសុវត្ថិភាព និងសុវត្ថិភាពនៅក្នុងលំហឌីជីថល។
លោកស្រី Sande ក៏បានសាទរផងដែរចំពោះការកើនឡើងដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍របស់ប្រទេសចិនក្នុងការកាត់បន្ថយអត្រាមរណៈរបស់កុមារ និងមាតា ការអប់រំជាមូលដ្ឋានជាសកល និងការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ។ លោកស្រីបានបន្តថា៖ «ជោគជ័យរបស់ប្រទេសចិនក្នុងវិស័យសុខភាពកុមារ និងការអភិវឌ្ឍអាចជំរុញទឹកចិត្តប្រទេសផ្សេងទៀត»។
ប្រទេសចិនក៏បានចូលរួមចំណែកក្នុងការជួយដល់សុខុមាលភាពរបស់កុមារជាលក្ខណៈអន្តរជាតិផងដែរ នេះបើយោងតាមអ្នកតំណាង។ រហូតមកដល់ពេលនេះ អង្គការយូនីសេហ្វ ក៏បានធ្វើការជាមួយនឹងប្រទេសចិននៅក្នុងបណ្តាប្រទេសចំនួន២៣ នៅទូទាំងទ្វីបអាហ្រ្វិក និងអាស៊ីផងដែរ ទាក់ទងនឹងសុខភាពមាតា និងទារក ការអប់រំ ការការពារកុមារ និងភាពធន់នឹងអាកាសធាតុ។
អ្នកតំណាងរូបនេះបាននិយាយថា គម្រោងដែលគាំទ្រដោយប្រទេសចិនទាំងនេះកំពុងជួយសង្គ្រោះជីវិត និងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ជាក់ស្តែងដល់កុមារ។
លោកស្រី Sande បានចាត់ទុក BFA ជាវេទិកាពិសេសមួយសម្រាប់ការលើកកម្ពស់សិទ្ធិកុមារក្នុងបរិបទនៃការអភិវឌ្ឍន៍សកល។ តាមរយៈការធ្វើការរួមគ្នាជាមួយនឹងចក្ខុវិស័យរួមគ្នាដើម្បីបន្តគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព យើងអាចធានាថាគ្មានកុមារណាម្នាក់ត្រូវបានទុកចោល។