គ្គ្រោះរញ្ជួយដីបានបំផ្លិចបំផ្លាញវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងថៃ សម្លាប់មនុស្សជាង១.០០០នាក់
យ៉ាំងហ្គោន៖ យ៉ាងហោចណាស់មនុស្ស ១.០០២នាក់បានស្លាប់, របួស ២.៣៧៦នាក់ និងបាត់ខ្លួន ៣០នាក់ គិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃសៅរ៍ បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា កាលពីថ្ងៃសុក្រ ក្រុមព័ត៌មាននៃក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបាលរដ្ឋមីយ៉ាន់ម៉ាបានរាយការណ៍។
ប្រធានក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបាលរដ្ឋនៃប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា លោកឧត្តមសេនីយ Min Aung Hlaing បានមកដល់ខេត្ត Mandalay តាមឧទ្ធម្ភាគចក្រនៅព្រឹកថ្ងៃសៅរ៍ ដើម្បីពិនិត្យតំបន់រងគ្រោះធ្ងន់ធ្ងរ នេះបើយោងតាមវិទ្យុ និងទូរទស្សន៍មីយ៉ាន់ម៉ា។
ការបំផ្លិចបំផ្លាញត្រូវបានរីករាលដាលដោយទីក្រុង Mandalay, Bago, Magway, ភាគឦសាននៃរដ្ឋ Shan, Sagaing និង Nay Pyi Taw ក្នុងចំណោមតំបន់ដែលរងគ្រោះខ្លាំងជាងគេ។ រដ្ឋាភិបាលមីយ៉ាន់ម៉ាបានប្រកាសអាសន្នជាតិ។
នាយកដ្ឋានឧតុនិយម និងជលសាស្ត្ររបស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បាននិយាយនៅព្រឹកថ្ងៃសៅរ៍នេះថា ការរញ្ជួយដីចំនួន១២ ដែលមានកម្រិតចាប់ពី ២,៨ ដល់ ៧,៥រ៉ិចទ័រ បានកើតឡើងកាលពីថ្ងៃសុក្រ បន្ទាប់ពីមានការរញ្ជួយដីនៅម៉ោង ១២ និង ៥១យប់ ម៉ោងក្នុងស្រុក។
ផ្លូវហាយវេតែមួយគត់ដែលតភ្ជាប់ទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោន របស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា នៅភាគខាងត្បូង និងកណ្តាលទីក្រុងណៃពិដោ និងទីក្រុងម៉ាន់ដាដា ត្រូវបានខូចខាតយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ អ្នកយកព័ត៌មានស៊ីនហួបានឃើញនៅពេលធ្វើដំណើរទៅកាន់តំបន់ដែលរងផលប៉ះពាល់ខ្លាំងបំផុត។
ប្រជាជនបានងាកមកប្រើប្រាស់ផ្លូវចាស់ Yangon-Mandalay ដើម្បីទៅដល់តំបន់រងគ្រោះរញ្ជួយដី និងជួយសម្រួលដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជួយសង្គ្រោះ។ លើសពីនេះទៀត ការដួលរលំនៃអគារនៅក្នុងព្រលានយន្តហោះ Mandalay និងផ្នែកនៃផ្លូវហាយវេបានរំខានបន្ថែមទៀតដល់ការធ្វើដំណើររវាងទីក្រុង Yangon និង Mandalay ដែលជាទីក្រុងធំបំផុតពីររបស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
គ្រោះរញ្ជួយដ៏បំផ្លិចបំផ្លាញក៏បានប៉ះពាល់ដល់ប្រទេសថៃ និងប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ផ្សេងទៀតផងដែរ។ នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra កាលពីថ្ងៃសុក្រ បានប្រកាសដាក់ប្រទេសក្នុងភាពអាសន្ននៅទីក្រុងបាងកក។
គិតត្រឹមព្រឹកថ្ងៃសៅរ៍នេះ គ្រោះរញ្ជួយដីបានបណ្តាលឲ្យមនុស្ស ៩នាក់ស្លាប់ និង ៩នាក់ទៀតរងរបួស និង ១០១នាក់ផ្សេងទៀតកំពុងបាត់ខ្លួននៅក្នុងរដ្ឋធានីបាងកកប្រទេសថៃ។ នាយកដ្ឋានបង្ការ និងកាត់បន្ថយគ្រោះមហន្តរាយបាននិយាយថា ខេត្តចំនួន១៤ បានរាយការណ៍ពីការខូចខាតបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដី។
ការរញ្ជួយត្រូវបានគេមានអារម្មណ៍នៅក្នុងខេត្តចំនួន៥៧ របស់ប្រទេសថៃ ជាពិសេសនៅក្នុងទីក្រុងបាងកក ដែលជំរុញឱ្យមានការជម្លៀសចេញយ៉ាងច្រើនពីអគារការិយាល័យ អគារលំនៅដ្ឋាន និងមជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត ខណៈដែលមនុស្សបានប្រមូលផ្តុំគ្នានៅតាមដងផ្លូវ និងក្នុងឧទ្យានជាជម្រកបណ្តោះអាសន្ន។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra បាននិយាយនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំមួយសម្រាប់ការអាប់ដេតគ្រោះមហន្តរាយរញ្ជួយដី និងវិធានការសង្គ្រោះកាលពីថ្ងៃសៅរ៍ថា ស្ថានភាពរញ្ជួយដីមានស្ថិរភាព ដោយកម្លាំងរញ្ជួយបានថយចុះជាលំដាប់។
នៅប្រទេសឡាវ និងវៀតណាម អគារខាងលើបីជាន់បានជួបប្រទះការញ័រគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដោយអ្នករស់នៅក្នុងអគារខ្ពស់ៗមានអារម្មណ៍ញ័រនៅខាងក្នុង។
អង្គការសហប្រជាជាតិកាលពីថ្ងៃសុក្របានបែងចែកប្រាក់សង្គ្រោះបន្ទាន់ចំនួន 5 លានដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់ជំនួយគ្រោះរញ្ជួយដីដល់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដែលមនុស្សជិត ២០លាននាក់ត្រូវការជំនួយ រួមទាំងមនុស្សជាង ៣,៥លាននាក់បានផ្លាស់ទីលំនៅចេញពីផ្ទះរបស់ពួកគេ។
ក្រុមជួយសង្គ្រោះដែលមានសមាជិក ៣៧នាក់មកពីខេត្តយូណានភាគនិរតីនៃប្រទេសចិនបានមកដល់ព្រឹកនេះនៅឯទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោន ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីផ្តល់ជំនួយក្នុងការជួយសង្គ្រោះគ្រោះមហន្តរាយ និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជួយសង្គ្រោះ។