**សម្តេច ឃួន សុដារី គាំទ្រការរៀបចំវេទិកាសភាអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី៩ ស្តីពីសុខភាពសកលនៅឆ្នាំ២០២៦ សហការរៀបចំដោយគណៈកម្មការទី៨សភា ជាមួយនឹង WHO**រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ ជូនដំណឹងស្តីពីការរក្សាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់ និងរបៀបរៀបរយសាធារណៈ ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ នាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**គណះកម្មាធិការជាតិរៀបចំបុណ្យជាតិ-អន្តរជាតិ ចេញផែនការណែនាំ​ ស្ដីពី​ការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ​ ឆ្នាំម្សាញ់​ សប្តស័ក​ ព.ស​.២៥៦៩​ គ.ស​.២០២៥**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ និងឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អញ្ជើញចូលរួមពិធីបុណ្យសព ពលករខ្មែរ ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ដែលបានទទួលមរណភាព ដោយសារការរញ្ជួយដីក្នុងប្រទេសថៃ**គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក អំពាវនាវដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ ឲ្យចូលរួមគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក រួមចំណែកទប់ស្កាត់ កាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**នាវេលាម៉ោង ៤ និង ៤៨នាទីទៀបភ្លឺ ជាពេលវេលាកំណត់ទទួលទេវតាឆ្នាំថ្មី ព្រះនាម «គោរាគទេវី»**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា សង្ឃឹមថា AFPPD នឹងពង្រីកវិសាលភាពការងារនៅកម្ពុជា ដើម្បីសុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាលើសេវាសាធារណៈក្នុងវិស័យរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី**គណៈប្រតិភូយោធភូមិភាគ៥ នៃកងទ័ពប្រជាជាជនវៀតណាម អញ្ជើញសួរសុខទុក្ខ និងជូនពរថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តរតនគិរី ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មៃរ**ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ទទួលបានជ័យលាភីបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF)**សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ អនុមោទនា ពិធីបុណ្យខួបលើកទី ៥៦ឆ្នាំ នៃការបកប្រែគម្ពីរព្រះត្រៃបិដកខ្មែរ និងរំលឹកគុណក្រុមជំនុំព្រះត្រៃបិដក**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា**ក្រសួងអប់រំ ណែនាំឱ្យលេងល្បែង និងរបាំប្រជាប្រិយខ្មែរ ក្នុងឱកាសត្រៀមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិ នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា**យោធាចិន ចាប់ផ្ដើមធ្វើសមយុទ្ធរួមគ្នានៃកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក និងកងកម្លាំងរ៉ុក្កែត នៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ករណីរំលោភសេពសន្ថវៈកាលពីឆ្នាំ២០២៣ នៅស្រុកមោងឫស្សី ចាប់ខ្លួនជនត្រូវចោទបានហើយ**ឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យ ១៥នាក់ ពាក់ព័ន្ធករណីកាន់កាប់ដឹកជញ្ជូនអាវុធដោយគ្មានការអនុញ្ញាត និងករណីជួញដូរដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន ក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកបាទី**ក្មេងទំនើងប្រយ័ត្ន ចូលឆ្នាំក្នុងពន្ធនាគារ!**វិវាទពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចសន្យាខ្ចីប្រាក់ មួយករណីទៀត ត្រូវបានសម្រុះសម្រួលផ្សះផ្សាបញ្ចប់ដោយជោគជ័យនៅអាជ្ញាធរជាតិដោះស្រាយវិវាទក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ**ប្រធានាធិបតីចិនលោក ស៊ី ជីនពីង នឹងចាប់ផ្តើមដំណើរទស្សនកិច្ចទៅកាន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍នៅខែមេសានេះ
រថយន្តតាក់ស៊ី EV របស់ចិនទទួលបានប្រជាប្រិយភាពនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពេលមានការកើនឡើងនៃសីតុណ្ហភាព
យ៉ាំងហ្គោន៖ រដូវក្ដៅរបស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាបាននាំឱ្យមានការកើនឡើងនូវប្រជាប្រិយភាពនៃរថយន្តតាក់ស៊ីរថយន្តអគ្គិសនី (EV) ដែលជាជម្រើសជំនួសរថយន្តដែលប្រើប្រេងឥន្ធនៈ។
តាក់ស៊ីរថយន្តអគ្គិសនីកំពុងទទួលបានភាពទាក់ទាញក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដោយសារតែម៉ាស៊ីនត្រជាក់ និងមានតម្លៃទាប ដោយផ្តល់នូវការធ្វើដំណើរដ៏ស្ងប់ស្ងាត់ ត្រជាក់ និងរលូនជាងមុន និងមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។ អ្នកដំណើររីករាយធ្វើដំណើរដោយផាសុកភាព ខណៈពេលដែលអ្នកបើកបរទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការកាត់បន្ថយការចំណាយលើប្រេងឥន្ធនៈ និងបទពិសោធនៃការបើកបរកាន់តែប្រសើរឡើង។ ជាក់ស្តែង អ្នកបើកតាក់ស៊ីម្នាក់បានលើកឡើងថា គាត់បានប្តូរទៅប្រើរថយន្តអគ្គិសនីកាលពី៥ខែមុន ហើយបើកបរជារៀងរាល់ថ្ងៃនៅលើផ្លូវចម្ងាយ១១៨ គីឡូម៉ែត្រនៅក្នុងរថយន្ត Dongfeng EV ដែលផលិតនៅប្រទេសចិន។
គាត់បានកត់សម្គាល់ពីភាពខុសប្លែកគ្នាយ៉ាងខ្លាំងនៅក្នុងបទពិសោធនៃការបើកបររបស់គាត់ ដោយរថយន្តរថយន្តអគ្គិសនីមានផាសុកភាពជាងរថយន្តដែលប្រើប្រេងសាំង ហើយមិនចាំបាច់ព្រួយបារម្ភអំពីការកើនឡើងតម្លៃប្រេងឥន្ធនៈនោះទេ។ តម្លៃប្រេងឥន្ធនៈនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាបានកើនឡើងក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ ដោយធ្វើឱ្យរថយន្តអគ្គិសនីក្លាយជាជម្រើសដ៏មានប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់អ្នកបើកបរជាច្រើន។
ទន្ទឹមគ្នានោះ អ្នក​ដំណើរ​ក៏​បាន​កត់​សម្គាល់​ពីចំណុចល្អរបស់រថយន្តអគ្គិសនីផង​ដែរ ដោយលើកឡើង ​រថយន្ត​តាក់ស៊ីរថយន្តអគ្គិសនីមានសភាពស្អាត ត្រជាក់ និងមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។ ទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោន ដែលជាទីក្រុងដ៏មមាញឹកបំផុតរបស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បានឃើញការកើនឡើងជាលំដាប់នៃរថយន្តតាក់ស៊ីរថយន្តអគ្គិសនីដែលជួយកាត់បន្ថយសំឡេងរំខានចរាចរណ៍ និងផ្តល់នូវការធ្វើដំណើរដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន។ ក្រុមជួលរថយន្តរថយន្តអគ្គិសនីបានពង្រីកទៅទីប្រជុំជន និងទីក្រុងនានាទូទាំងតំបន់ និងរដ្ឋ ដោយមានតម្រូវការរថយន្តរថយន្តអគ្គិសនីកើនឡើង។ រថយន្តអគ្គិសនីនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបន្តកើនឡើងនៅពេលដែលរដ្ឋាភិបាលអនុញ្ញាតឱ្យមានការនាំចូលកាន់តែច្រើន។ ពេលនេះប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាមានរថយន្តអគ្គិសនីជាង ៨ពាន់គ្រឿង រួមទាំងរថយន្តក្រុងអគ្គិសនីចំនួន៤ និងស្ថានីយសាកថ្មសរុបចំនួន៣៣៤ នៅក្នុង១៣៦ ទីតាំង ដោយមិនរាប់បញ្ចូលស្ថានីយសាកថ្មឯកជន។