**គ្រឹះស្ថានអង្គរ៖ រយៈពេល៣ខែ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជិត ១៩លានដុល្លារ ពីការលក់បណ្ណចូលទស្សនា រមណីយដ្ឋានអង្គរ**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ
ចិននឹងចេញប័ណ្ណរតនាគារពិសេសចំនួន ៥០០ពាន់លានយន់ ដើម្បីគាំទ្រដល់ធនាគាររបស់រដ្ឋ
ប៉េកាំង៖ ក្រសួងហិរញ្ញវត្ថុបានឲ្យដឹងនៅថ្ងៃចន្ទថា ប្រទេសចិននឹងបោះផ្សាយមូលបត្របំណុលពិសេសចំនួន ៥០០ពាន់លានយន់ (ប្រហែល ៦៩,៧ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ដើម្បីគាំទ្រដល់ធនាគារពាណិជ្ជរបស់រដ្ឋធំៗ ក្នុងការបំពេញបន្ថែមដើមទុនលំដាប់ថ្នាក់លេខមួយរបស់ពួកគេ។
ការចាក់ដើមទុននឹងត្រូវបានអនុវត្តដោយប្រយ័ត្នប្រយែង ស្របតាមគោលការណ៍ទីផ្សារ និងផ្អែកលើច្បាប់ ដើម្បីគាំទ្រដល់ធនាគារចិន ធនាគារសំណង់ចិន ធនាគារទំនាក់ទំនង និងធនាគារសន្សំប្រៃសណីយ៍នៃប្រទេសចិន។
ធនាគារពាណិជ្ជរបស់រដ្ឋធំៗរបស់ប្រទេសចិនបច្ចុប្បន្នរីករាយនឹងប្រតិបត្តិការប្រកបដោយស្ថិរភាព គុណភាពទ្រព្យសកម្ម និងការផ្តល់គ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការខាតបង់ដែលអាចកើតមាន។ ក្រសួងបាននិយាយថាសូចនាករបទប្បញ្ញត្តិសំខាន់ៗនៅតែស្ថិតក្នុងជួរដែលមានសុខភាពល្អ។
ការគាំទ្រមូលធនត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងពង្រឹងបន្ថែមទៀត និងពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ធនាគារសម្រាប់ប្រតិបត្តិការប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព លើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់របស់ពួកគេ និងផ្តល់នូវតម្លៃកាន់តែច្រើន និងប្រាក់ចំណេញដែលមានស្ថេរភាពរយៈពេលវែងសម្រាប់អ្នកវិនិយោគ។
ក្រសួងបានបន្ថែមថា ការផ្លាស់ប្តូរនេះក៏នឹងអាចឱ្យធនាគារទាំងនេះអាចបម្រើសេដ្ឋកិច្ចបានកាន់តែប្រសើរឡើង ដោយផ្តល់នូវការគាំទ្រកាន់តែខ្លាំងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយស្ថិរភាព និងយូរអង្វែងរបស់ប្រទេស។