**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិរុស្ស៊ីរាយការណ៍ ពីការដណ្តើមយកទីក្រុង អ៊ុយក្រែន
អ៊ុយក្រែន៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិរុស្ស៊ីបានថ្លៃងថា កងកម្លាំងរបស់ទីក្រុងមូស្គូបាន កាន់កាប់ទីក្រុង ដ៏សំខាន់ចុង ក្រោយ ដែលកាន់កាប់ដោយអ៊ុយក្រែននៅក្នុងខេត្ត Luhansk របស់អ៊ុយក្រែន។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិលោក Sergei Shoigu បានប្រាប់ប្រធានាធិបតីវ្ល៉ាឌីមៀ ពូទីន កាលពីថ្ងៃអាទិត្យថា “ជាលទ្ធផលនៃប្រតិបត្តិការយោធាប្រកបដោយជោគជ័យ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធនៃសហព័ន្ធរុស្ស៊ី រួមជាមួយនឹងអង្គភាពនៃកងជីវពលប្រជាជននៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិត Luhansk បានបង្កើត ការគ្រប់គ្រង ពេញលេញលើទីក្រុង Lysychansk ។ នេះ បើ តាម ទីភ្នាក់ងារ ព័ត៌មាន រុស្ស៊ី។
អ្នកប្រយុទ្ធអ៊ុយក្រែនបានចំណាយពេលជាច្រើនសប្តាហ៍ដើម្បីព្យាយាមការពារ Lysychansk និងដើម្បីកុំឱ្យ វាធ្លាក់ដល់ប្រទេសរុស្ស៊ី ដូចដែលអ្នកជិតខាង Sievierodonetsk បានធ្វើកាលពីមួយ សប្តាហ៍មុន។
ទីប្រឹក្សាប្រធានាធិបតីបានព្យាករណ៍កាលពីល្ងាចថ្ងៃសៅរ៍ថាទី ក្រុងអាចត្រូវបានកំណត់ក្នុង រយៈពេលប៉ុន្មាន ថ្ងៃកងកម្លាំងរុស្ស៊ីកំពុងពង្រឹងទីតាំង របស់ ពួកគេនៅក្នុង ការប្រយុទ្ធដ៏ស្វិតស្វាញមួយដើម្បីដណ្តើមយក ទីតាំងរឹងមាំចុង ក្រោយនៃការតស៊ូនៅក្នុងខេត្ត Luhansk ភាគខាងកើតអ៊ុយក្រែន នេះបើតាមអភិបាលតំបន់ ។
យុទ្ធជនអ៊ុយក្រែនបានចំណាយពេលជាច្រើនសប្តាហ៍ដើម្បីព្យាយាម ការពារទីក្រុង Lysychansk ហើយដើម្បីកុំឱ្យវាធ្លាក់មកលើប្រទេសរុស្ស៊ី ដូចដែលប្រទេសជិតខាង Sievierodonetsk បានធ្វើកាលពីមួយសប្តាហ៍មុន។
ក្រសួងការពារជាតិរុស្ស៊ីបានថ្លៃងថា អ៊ុយក្រែនក៏បានបើកការវាយប្រហារដោយមីស៊ីល និងយន្តហោះគ្មាន មនុស្សបើកនៅភាគខាងលិចប្រទេសរុស្ស៊ី ទៅលើទីក្រុង Kursk និង Belgorod ប៉ុន្តែអាវុធពីលើ អាកាសត្រូវបានបាញ់ទម្លាក់។
អភិបាល តំបន់ Kursk លោក Roman Starovoit បាន និយាយ ថា ទីប្រជុំជន Tetkino ជាប់ ព្រំដែន អ៊ុយក្រែន បាន រង ការ បាញ់ កាំភ្លើង ត្បាល់។
មេដឹកនាំនៃប្រទេសជិតខាងបេឡារុស្ស ដែលជាសម្ព័ន្ធមិត្តរបស់រុស្ស៊ី បានអះអាងកាលពីថ្ងៃសៅរ៍ថា អ៊ុយក្រែនបានបាញ់មីស៊ីលទៅកាន់គោលដៅយោធានៅលើទឹកដីបេឡារុស្សជាច្រើនថ្ងៃមុន ប៉ុន្តែទាំងអស់ត្រូវបានស្ទាក់ចាប់ដោយប្រព័ន្ធការពារដែនអាកាស។ ប្រធានាធិបតី អាឡិចសាន់ឌឺ លូកាសិនកូ បានពណ៌នាអំពីការវាយប្រហារដែលត្រូវបានចោទប្រកាន់ថាជាការបង្កហេតុ ហើយបានកត់សម្គាល់ថា គ្មានទាហានបេឡារុស្សណាកំពុងប្រយុទ្ធនៅអ៊ុយក្រែនទេ។