**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
បទវិភាគ៖សហរដ្ឋអាមេរិកគួរតែចងចាំមេរៀននៃសង្រ្គាម ប្រញាប់ប្រលែងដៃខ្មៅដែលបាននិងកំពុងច្របាច់កប្រជាជនអាហ្វហ្កានីស្ថាន
សហរដ្ឋអាមេរិកបានក្បត់ពួកយើង “! “លោក ចូ បៃដិន គឺជាមេដឹកនាំនៃពិភពលោកគ្មានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ ពីព្រោះលោកបានបណ្តាលឱ្យទុក្ខវេទនារបស់ពួកយើងមានភាពកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ “។ នាពេលថ្មីៗកន្លងទៅនេះ វេបសាយព័ត៌មានអន្តរជាតិអាមេរិកមួយ ហៅកាត់ GRID បានយកបទសម្ភាសន៍ជាមួយប្រជាជនអាហ្វហ្កានីស្ថានចំនួន ៩ នាក់ នៅពេលរៀបរាប់យ៉ាងលម្អិតនូវជីវភាពរស់នៅរបស់ខ្លួនក្នុងរយៈពេលមួយឆ្នាំកន្លងទៅ ពួកគេបានបង្ហាញនូវការខឹងសម្បាចំពោះសហរដ្ឋអាមេរិកព្រមៗគ្នា ។
គួររំលឹកថា កាលពីមួយឆ្នាំមុន កងទ័ពអាមេរិកដែលបានឈ្លានពានអាហ្វហ្កានីស្ថានអស់រយៈពេល ២០ ឆ្នាំបានដកចេញពីក្រុងកាប៊ុលយ៉ាងប្រញាប់ប្រញាល់ ។ “ពេលវេលាកាប៊ុល”ក៏ត្រូវគេចាត់ទុកថាជាសញ្ញាដែលអាចសម្គាល់ឃើញថា ការឈ្លានពាននៅអាហ្វហ្កានីស្ថានរបស់កងទ័ពអាមេរិកទទួលបានបរាជ័យ ។ ទោះបីជាកងទ័ពអាមេរិកទៅបាត់ហើយក៏ដោយ ក៏ប៉ុន្តែរដ្ឋាភិបាលអាមេរិកមិនដែលបញ្ឈប់ប្រព្រឹតិ្តទង្វើអាក្រក់លើទឹកដីនេះសម្បីតែមួយភ្លែត ។ ការដាក់ទណ្ឌកម្មផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច លេបយកថវិកាសម្រាប់សង្គ្រោះជីវិតរបស់ប្រជាជនអាហ្វហ្កានីស្ថាន រំលោភអធិបតេយ្យភាពតាមតែទំនើងចិត្ត ។ល។ ដៃខ្មៅរបស់អាមេរិកនៅតែច្របាច់កអាហ្វហ្កានីស្ថានឡើងជាប់ ដែលបណ្តាលឱ្យប្រទេសទាំងមូលពិបាកដកដង្ហើម ។
មន្ត្រីកម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោកបានលើកឡើងថា ការដាក់ទណ្ឌកម្មផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចរបស់អាមេរិកទៅលើអាហ្វហ្កានីស្ថានបានធ្វើឱ្យវិបត្តិក្នុងតំបន់នេះកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ ។ “ប្រជាជនអាហ្វហ្កានីស្ថានចំនួន ៩៨ ភាគរយហូបមិនឆ្អែត ចំណែកឯកុមារអាហ្វហ្កានីស្ថានចំនួន ៣២០ ម៉ឺននាក់ដែលមានអាយុក្រោម ៥ ឆ្នាំវិញកំពុងប្រឈមនឹងបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ” ។
ការដាក់ទណ្ឌកម្មផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចរបស់អាមេរិកបានរារាំងដល់ការស្តារឡើងវិញរបស់អាហ្វហ្កានីស្ថាន ។ លោក Karim ដែលបានរស់នៅនិងធ្វើការនៅប្រទេសកាណាដាមានចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងចំពោះការនេះ ។ ដោយសារប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុមិនអាចដំណើរការជាប្រក្រតីបាន បានជាលោកគ្មានមធ្យោបាយណាមួយសម្រាប់ផ្ញើលុយឱ្យគ្រួសាររបស់លោកនៅអាហ្វហ្កានីស្ថាន ។ ការិយាល័យអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលខុសត្រូវការសម្របសម្រួលកិច្ចការមនុស្សធម៌បានលើកឡើងក្នុងរបាយការណ៍ដែលចេញផ្សាយនាពេលថ្មីៗកន្លងទៅនេះថា លុះត្រាតែរៀបចំឡើងវិញនូវប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចនិងធនាគារជាប្រក្រតី បើពុំនោះសោត ប្រជាជនអាហ្វហ្កានីស្ថានចង់កែប្រែពីរបៀបរស់រានមានជីវិតទៅជារបៀបវិបុលភាព គឺ មិនអាចទៅរួចទេ ។
សូមបញ្ជាក់ថា ប្រជាជនអាហ្វហ្កានីស្ថានមិនគួរបំភ្លេចទេ ។ ក្នុងនាមជាអ្នកបង្កភាពចលាចលនៅអាហ្វហ្កានីស្ថានមុនគេ អាមេរិកមិនត្រូវរត់រួចទៅនិងទម្លាក់កំហុសឱ្យប្រទេសផ្សេងៗជាដាច់ខាត ។ ពេលថ្មីៗកន្លងទៅនេះ លោក David Howell Petraeus អតីតប្រធានទីភ្នាក់ងារស៊ើបការណ៍សម្ងាត់អាមេរិក(CIA)និងជានាយឧត្តមសេនីយ៍ចូលនិវត្តន៍បានសារភាពក្នុងពេលផ្តល់បទសម្ភាសន៍ថា កងទ័ពអាមេរិកបានប្រព្រឹត្ត”កំហុសដ៏ធ្ងន់ធ្ងរ”ក្នុងអំឡុងពេលប្រចាំការនៅអាហ្វហ្កានីស្ថានអស់រយៈពេល ២០ ឆ្នាំ ។ នៅពេលថ្លែងអំពីសង្រ្គាមនៅអាហ្វហ្កានីស្ថាន លោកតែងតែដកស្រង់ពីពាក្យមួយមាត់ថា “អ្នកទំនងជាធុនទ្រាន់នឹងភាពយន្ត ហើយចាកចេញពីរោងកុន ប៉ុន្តែភាពយន្តនេះនៅតែបន្តដំណើរការតទៅទៀត” ។
រដ្ឋាភិបាលអាមេរិកកុំធ្វើពុតថា “ភាពយន្តបានចប់ហើយ” ។ ផ្ទុយទៅវិញ ពួកគេចាំបាច់ត្រូវសុំអភ័ទោសចំពោះការឈ្លានពាននៅអាហ្វហ្កានីស្ថាន និងប្រគល់ទ្រព្យសម្បតិ្តទាំងអស់ឱ្យអាហ្វហ្កានីស្ថានវិញក្នុងពេលឆាប់ៗ សងថ្លៃជំងឺចិត្តយ៉ាងពេញលេញ ក៏ដូចជាដោះលែងដៃខ្មៅដែលបាននិងកំពុងច្របាច់កប្រជាជនអាហ្វហ្កានីស្ថានក្នុងពេលឆាប់ៗ ។ សហរដ្ឋអាមេរិកគួរតែចងចាំមេរៀននៃសង្រ្គាមលើកនេះ រក្សាភាពអត់ធ្មត់ខណៈពេលបង្ខំឱ្យប្រទេសដទៃទៀតធ្វើការកែប្រែតាមទំនើងចិត្តរបស់អាមេរិក និងជៀសវាងកុំឱ្យ”ពេលវេលាកាប៊ុល”លេចចេញម្តងទៀត ៕